şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanı ahmet arslan çalışmalarına başlanan yerli arama motoru'ndan sonra yerli eposta servisi'nin de geliştireleceğini söyledi.

  bunlar güzel gelişmeler.
 • (bkz: pttkep.gov.tr)
 • istediklerinde rahatça kontrol edebilmek adına yapılmadıysa bende bişey bilmiyorum.
 • yerli arama motoru çalışmaları da yerli e-mail çalışmaları da güzel gelişmeler. bu sektöre çok daha önce girmiş olmamız gerekiyordu fakat zararın neresinden dönülürse kardır. çok daha geç olmadan bir yerden başlamak lazım. ancaaaaak, bu servisler kullanıcı bilgilerini, kişi hak ve özgürlüklerini suistimal edici bir şekilde kullanırsa (fişleme çalışmaları gibi) olumsuz sonuçlar doğurabilir. diyeceksiniz ki google, yandex, outlook gibi servislerde kullanıcı gizliliğini ihlal edip bilgileri istihbarat servisleri ile paylaşıyorlar zaten. haklısınız fakat bu bilgiler en azından ülkemiz içerisinde fişleme çalışmalarında kullanılmıyor. en azından henüz kullanılmıyor.

  eğer aykırı bir şey yapmıyorsan korkmana da gerek yok diyecek arkadaşlar da illaki çıkacaktır aramızdan. genel olarak haklı olabilirsiniz. fakat herhangi bir örgüte yakınlığı olup olmadığını bilmediğiniz bir sitenin ilginizi çeken bir içeriğine erişmenin veya ilginizi çekmesine de gerek yok, bir linke yanlışlıkla tıklayıp o web sitesinde geçirdiğiniz bir kaç saniyelik bir zaman diliminin hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilecek bir sonuç doğurma ihtimali bile korkutucu.

  sözün özü çalışmalar güzel, mutlaka yapılmalı fakat depolanan bilgiler kullanım amacını aşmamalı.
 • gmail kullanan yetkili kişilerce vatandaşlara önerilecek servistir.

  (bkz: fişlenme)
 • ülkem adına son derece sevindirici bir haber.

  ama umarım salt olarak 'kontrol edilebilirlik' anlayışıyla geliştirilmiyordur.
 • gelişme diye aktarılan komedi. ulan ne var bunda? bir sürü var zaten. mynet var superonline var ttnet var. var oğlu var. 1 yıl deneyimli bir yazılımcı da oturur açar bi servis. yerli arama motorunu da gördük alın götünüze sokun.

  bu kadar berbat yatırımlar olamaz ya. google'a mı rakip olucan amk? uçsuz bucaksız bilişim sektöründe oturup düşünüp bunda mı karar kıldınız? yemin ediyorum çıldırıcam ya.
 • eyy-posta.
 • şuna gerçekten sevinen var. hala anlamadınız değil mi?

  bu ülkede yapılan her iş birilerinin zenginleşme kanalıdır. bu da teknoloji kanadı.

  örnek olarak:

  bilmem ne bakanı ya da yöneticisinin bir projeye aktarabilmesi için elinde fon vardır (bu fonlar bizim vergilerimizden, hazineden vs aktarılır).

  derler ki ;

  + aa bizim yerli e-posta servisimiz yok :o
  - hemen yaptıralım iyi düşündün başgan ama kim kullanacak, faydası ne olacak?
  + kim kullanırsa kullanır sonuçta yerli uygulama olsun da kêh kêh.
  - valla doğru diyorsun başkanım, vizyonunuza hayranım. inşallah bende sizin gibi olacağım ilerde :))

  düşünürler kim var bizim çevrede maddi durumu, statüsü çok iyi olmayan ama bu işi kıvırabilecek? onlar da bizimle kalkınsın, kalkındıralım eheheh.

  ordan amcasının oğlunun damadı akıllarına gelir(!). sorgusuz sualsiz bu iş ondadır artık. bu eleman gider şirketi yoksa şirket kurar hemen kağıt üstünde sonra da projeyi üstlenir ve bakar kime yaptırabilirim. ihaleyi açarlar adam tek başına alır ihaleyi çünkü ya gizli kapaklı açmışlardır ya da ihaleye giren şirketlerin ayakları kaydırılmıştır. bunun için örneğin; 1 milyon tl alıyorsa 50bin tl verip yerli/yabancı yazılımcılara yaptırır(hazır script) ve 950 bin tl cukka. sonra vay efendim çalıştık, alın teri, yerli uygulamamız bla bla..

  hayır ortaya güzel bir ürün çıkarsalar yine eyvallah ama herşey baştan sağma. temeli olmayan bina gibi.

  canlı örnek için: (bkz: web sitesi güncellemek için 7.5 milyon tl harcamak)

  tanıdık alanlardan birkaç tane söyleyeyim; karayolları, çevre düzenlemecilik, proje yapı inşaat anonim şirketleri ve daha birçok alanda durum bu şekilde.

  şuan hedefteki en büyük alan otomobil sektörü. sanmayın ki bizim mühendislerimizin elinden araba çıkacak. kuracaklar yine bir firma motoru şasesi hazır ithal edilecek burda motor kapağıydı, kaputuydu, zıvanasıydı üstüne türk malı yazılacak sonra yine gelsin paralar. tabi yine yerli arabayı kullanmak için bilimum teşvikler mesela araç elektrikliyse mazot artık iki katı daha pahalı gibi.

  bu döngü böyle gider, bizim milletimiz her şeyi savunadursun.