şükela:  tümü | bugün
 • ersan üldesin bir kitabı.
 • ba$arili bir ilk roman. zaten yazar ersan uldes, bu ilk romaniyla "inkilap 99 roman odulu" nu muzesine goturmu$tur.
  eglenceli, matrak, du$undurucu bir romandir. kitaptaki karekter isimleri (parmak yalayicisi, kadrolu, onikilik, hasoglan, guzellik, cinasli kafiye v.b) de enteresandir ve ferhan $ensoy tiplerini andirmaktadir.
  kitaptan guzel bir bolum;
  "...kanca atmanin dahi bir matematigi vardir oysa, bunu kimse hesaba katmiyor. "kanca uzunlugu arti kanca aticinin boyu carpi kanca aticinin maaş bordrosunda alti cizili olan rakam e$ittir kar$i cinsin ten rengine kar$ilik gelen pantone numarasi bolu kar$i cinsin kac defa milli oldugu e$itligi" saglanmadikca tum giri$imlerin bo$a cikma ihtimali kesinlikle artiyor, ama bar mudavimleri nedense bu e$itligi dikkate almiyor. daha da kotusu, bazen kendi altyapilarina gore degi$tirmeye, kutsal denklem uzerinde oynama yapmaya kalkiyor. oysa ikili ili$kiler yasasina gore, bu denklem uzerinde oynama yapilamaz, degi$tirilmesi teklif dahi edilemez. bunu kimse bilmek istemiyor."
  yukarida alinti yapilan ikili ili$kiler yasasiyla da tutunamayanlar daki hayatin koordinatlari teoremi okurun aklina geliveriyor.
 • (bkz: türk filmi)
 • nadiren iyisine rastlanır.
 • yerli film; konusunu, kalitesini bir kenara bırakacak olursak genel ağırlıklı olarak komedi türünde - en iyi gişe yapanlarda 10/7 oranında - iyi para kazandırmaktadır. konuyu sinema, sanat, seyirci, sosyoloji vs. başlıklarında olumlu-olumsuz değerlendirebiliriz ama mevcut rakamlar gösteriyor ki yapımcılar iyi kazanıyor. bu durumda yakın zamanda yerli film anlamında çok büyük değişimler beklemek hata olur.

  son 3 yılın yerli film gişe gelir rakamları

  2014: 340 milyon tl gişe geliri ( genel gişe geliri 606 milyon tl )
  2013: 270 milyon tlgişe geliri ( genel gişe geliri 504 milyon tl )
  2012: 183 milyon tl gişe geliri ( genel gişe geliri 425 milyon tl )
 • bir kaç kaliteli bulduğum örneği aşağıda iletiyorum.

  (bkz: itirazım var)
  (bkz: kelebekler)
  (bkz: sen aydınlatırsın geceyi)
  (bkz: yeraltı)
  (bkz: adem'in trenleri)
  (bkz: beş şehir)
  (bkz: güneşin oğlu)
  (bkz: polis)
  (bkz: fakat müzeyyen bu derin bir tutku)
  yazar notum: orospu müzeyyen.