şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dijital ortama geçmemeleri ve müşterilerle iletişim kurmamalarıdır..

(bkz: yurtiçi kargo)
    (bkz: aras kargo)
    (bkz: mng kargo)
    (bkz: sürat kargo)

bakın mesela ups kargo ile dhl kargo bütün işlemlerini barkod sistemiyle dijital imza alarak hallediyor.. bu da personelinin işlerini kolaylaştırıyor.. bu şekilde hem angarya azalıyor hem de "geldik bulamadık" gibi palavralara gerek kalmıyor..

ben bi müşteri olarak kargo firmasıyla iletişim kurmak istiyorum,
    - bugün evde değilim paketimi yarın dağıtıma çıkarın
    yada
    - bütün gün sizi beklemek yerine kendim şubeden teslim almak istiyorum
    gibi şeyler söylemek istiyorum ama telefonları açmadıkları için kimseye ulaşamıyorum..

haliyle bu adamlar benim paketimi
    (1) araca yüklüyor
    (2) evime kadar getiriyor
    (3) evde bulamayınca cepten arıyor
    (4) kapıya kağıt bırakıyor.. derken bi sürü zaman kaybediyorlar..

oysa dijital ortama geçseler bu gibi istekleri tek bir merkezden kolaylıkla yerine getirebilirler, böylece dağıtım pogramları da hafifleyebilir..

mesela dün sabah dhl kargoyu aradım, bütün gün evde olmayacağımı belirttim.. hemen ertesi güne kaydırdılar dağıtımı.. az önce de paketimi getirdiler dijital imzamı aldılar gittiler.. yani herşey olması gerektiği gibi oldu..

çok mu zor lan şu organizasyonu yapmak çok mu zor..
  • yerli olmaları
  • yerli olmalari.
  • sürekli eleman değiştirmeleri ve bu yüzden istikrarın sağlanamamamsı.
  • kesinlikle sürekliliği olmayan eleman çalıştırmaları ve dışarıdan kurye hizmeti aldıkları kişilerin tekinsiz tipler olması. akşam saatlerinde teslimat için gelen tipleri bir görseniz yolunuzu değiştirirsiniz.
  • ite kopuğa bayilik vermeleridir.
    (bkz: franchising)

halbuki sahiden kurumsal olsan,
    çalışan performans takibi yapsan,
    maaşı ve primi zamanında ödesen,
    terfi sistemi kursan,
    müşteri memnuniyetini takip etsen,
    yetersiz personeli ayıklasan,
    ölücü fiyata iş yapmasan,
    vs.

çok mu zor derseniz, para yok derim ben de.
    internet alışverişi yaygınlaştıkça kargo işi patladı malum. sabit yatırımları yapmak yerine franchise verip sermaye koymadan hızlı büyümek işine geliyor şirketlerin. sonuçta da sadece kurumsal müşterilere yoğunlaşıp fiyat rekabetine giriyorlar. bireysel tekil müşterinin yaşadığı rezillik de büyüyen hacimlerinden dolayı umurlarında değil.

daha uzun vadeli düşünebilen paralı ve becerikli bir grup gelip hepsini tepeleyecek eninde sonunda ya. hasretle bekliyoruz.
  • eğitilmemiş çalışanlardan oluşması
  • bilmedikleri isi yapmalari.
  • işe göre az sayıda eleman çalıştırmaları. mevcut elemanlar çokça hata yapmakta ve işlere yetişememektedir. daha bu sabah aras kargo'dan bir paket geldi ama bana ait değildi. başkasının kargosuna benim etiketimi yapıştırmışlar. benim kargomun ise şuan nerede olduğu muamma.