şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çin halk cumhuriyeti tarafından daha önce yapılmış*, daha önceden yapılmamış olmayan bir harekettir.

  "yerli kredi değerlendirme kuruluşu ile trendi belirlemek" ise henüz abd dışında yapılmamış birşey. dagong'u duyup notlarına bakmış mıydınız hiç?
 • kredi notlari söyle olacaktir:
  - zeki ama çalismiyor
  - istese atom mühendisi bile olur (kredi vermeden önce)
  - isteseydi atom mühendisi bile olurdu (kredi verdikten sonra)
  - ne doktorlar mühendisler istedi de vermedik
  - kendisi iyi ama arkadaslari kötü
 • şarttır. lakin he deyince bu işe yatırım yapacak babayiğit bulunamayabilir. binaenaleyh, bu durumda da yılmamak lazım gelir. yerli kredi derecelendirme kuruluşunu korelilere, italyanlara kurdurabiliriz. ne bileyim...
 • alıcam fıstığı vurucam kırbacı diyen zengin çocuğun iktidara geldiğinin kanıtıdır.
 • notların çalınmasıyla son bulacağını tahmin ettiğim hadise
 • çalışan ve emekli milletvekili maaşlarına ilişkin artışın komisyona falan uğramadan yine milletvekillerince görülmemiş biçimde, hızda ve miktarda düzenlenmesine istinaden böyle bir kuruluş için de herhangi bir analiste gerek olduğunu düşünmüyorum.
 • yalova kaymakamlığı gibi bir kurum olur.
 • kimsenin zerre siklemeyeceği bir kuruluşu kurmak. ilk kertede aşırı saçma geliyor. avrupa birliği bir nebze anlaşılabilir, zira böyle bir kurumun çalışabilmesi için yeterli ölçüde güçler çatışması mevcut. ama, dizayn itibariyle, bu kuruluşun yalan söylemek gibi direkt bir teşviki var. şunun gibi: "yeni bir uygulama başlattık, hırsızlar ve tecavüzcüler kendi kendilerini yargılayıp tahliye verebiliyor". neden dizayn itibariyle? çünkü türkiye'de kayırmacı, şeffaf olmayan, güçler ayrılığı bakımından ultra sıkıntılı bir devlet türü var, uluslararası piyasalarda yatırım yapan her iktisadi aktör de bunun bizzat farkında.

  yani bu kredi derecelendirme oligopolunun bi şekilde kırılması lazım ama bunu güçler ayrılığını oturtamamış despotik bir yarı demokrasi yönetiminin insiyatifine bırakacak kadar gerizekalı olduğunu zannetmiyorum iktisadi ajanların.

  belki, o da biraz zorlama, bir sinyalleme oyunu gibi düşünürsek, başka kredi derecelendirme kuruluşlarının kurulmasına ön ayak olup bunların olası sınır ötesi değerlendirme aktivitelerinin yaratacağı tehdit ile var olan kuruluşlara sopa göstermek gibi bir işlevi olur da, geçeceksin.