şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artık hiç değilse bir üniversitenin üretmesi gerek. zor olduğunu da düşünmüyorum.
  ingilizler rpi'yi üretti, italyanlar arduino'yu yaptı, huawei geçende bir single card pc yaptı. yani hiç değilse eski bir qualcomm midrange soc kullanarak bile yapılabilir.

  yapılıp, geliştirilmesi aşamasında elde edilecek tecrübenin de paha biçilemez olduğu kanaatindeyim. anakart yapana kadar böyle şeylerden başlamalıyız. sonra üretilen bu bilgisayarları bebelere sakız parasına verip gelişmelerini sağlamalıyız ya da sağlamamalıyız bilemedim.

  şunu kabul etmek gerek türkiye için; hiçbir zaman bir tesla, bir honda, bir apple, bir intel gibi marka yaratamayacak. hiç değilse bi kindle yapın, tek kart projelik pc yapın, ilerleyen dönemlerde microsd yapın, bi kamera lensi üretin, gimbal üretin, drone üretin, böyle böyle başlar bu işler.

  hükümeti itin götüne sokuyoruz iş eleştirmeye gelince ama boğaziçiler, odtüler, itüler de taşak tartıyor artık.
 • yerli malı meselesinin yanlış anlaşıldığını düşünerek yine de bu çalışmaları destekliyorum. kullanacağınız bileşenleri ithal edip burada bahsi geçen soc'ların referans tasarımları üzerinden bir tasarım çıkarmanız mümkün. lakin bundan daha büyük adımlar atılmalı.

  öte yanda ülke içindeki girişimleri de takip etmenizi öneririm. bir şeyler üretmeye çalışan insanlar var.
 • aslında yapılmışı var: (bkz: poyraz)

  tabii henüz satışta değil sanırım. ilk defa birkaç yıl önce görmüştüm, prototipini başarıyla ürettiklerini seri üretime geçirmek için yatırıma ihtiyaçları olduğunu söylüyorlardı.

  https://www.bilims.com/project/poyraz.php
 • öncelikle arduino tek kart bilgisayar değil tek kart mikrokontrolcü diyerek söze başlıyorum. ancak burada yazar öğrencilerin gömülü sistemi öğrenebileceği uygun bir geliştirme ortamı hazırlanması ve uygun fiyatta satılması fikrini desteklemek için bu örneği iyi niyetle verdiğine eminim.

  türkiyede tek kart bilgisayar üretimi çalışması var

  https://www.dunyahalleri.com/…i-bilgisayari-poyraz/

  ancak kartın çekirdeği arm tabanlı işlemciler veya diğer komponentler türkiyede üretilmiyor. dolayısıyla fiyatı pahalı olacaktır.

  arduino gibi geliştirme kartı benzeri üretiminde ise bildiğim güzel proje olarak tinylab var. hem bu proje sadece bir geliştirme kartı değil projelerde çok kullanılan sensörlerin öğrenimi ve kullanımı için prototipleme aracı. ancak fiyatı öğrencilerin ulaşamayacağı kadar pahalı.
  http://www.tinylab.cc/

  yazarın verdiği diğer üretim örnekleri için bazılarının yerli üretimi mevcut
  kindle - e-kitap okuyucu - http://www.calibro.com/

  gimbal örneği için ise edelkrone markası türk markası, gimbal üretimi var mı bilmiyorum ama dünyaca tanınan sinamacılık ekipmanı markası bence tüketiciyi tatmin edecek ürünleri vardır.

  bunun haricinde bir çok yerli üretim teknoloji üretimimiz var olduğunu düşünüyorum. bu konuda yerli ürünlerin tercih edilmesi bu teknoloji şirketlerine kaynak sağlayabilir ve teknoloji üretimin hızlandırabilir.