şükela:  tümü | bugün soru sor
 • burada herkesten kasıt aslında ulusal bir hareketin gerçekleştireceği uluslararası bir değişikliğin başrollerindeki topluluktur.

  her ne kadar ulusal bir etki ekseni üzerinde yankı bulması beklenen bir slogan olsa da, sindirilerek kavranması halinde daha derin bir kitlesel dalgalanmaya yol açabilir.

  (bkz: yerli malı haftası)
 • mert sen misin? *
 • yani burada son derece sade ve yalın bir anlatımla, kimseye herhangi bir şekilde hakaret edilmeyen, rahatsızlık yaratmayan, siyasi ya da politik her şeyden uzakta yazılan bir girdiye verilen rastgele tepkiler hakikaten insanlığın gelişmesi yönünde bazılarımızın itlaf edilmesi gerçeğini ispatlar nitelikte.

  yazık abi, nasıl çoğalma fırsatı elde ediyorsunuz aklım almıyor. babalarınız ve anneleriniz atmosferin hangi şartlarında birleşme yaşıyor da siz dünyaya geliyorsunuz, gerçekten kafamda sorguluyorum. klavyeye basıp bunları yazma yetisine sahip olan adamları, anadolu’nun ücra köşelerinde tezek diye sobalarda yakmak yerine daha nasıl verimli şartlarda kullanılabiliriz henüz bilmiyorum, ama elimden sizin için üzülmek dışında bir şey de gelmiyor.
 • bunun için her alanda, her sektörde yerli bir malının olması gerekiyor.

  bir de yerli mal bilinci olması gerekiyor.

  tabi bir de yerli malın da kaliteli olması gerekiyor.

  son kez bir de bunun için tüketici ülkelikten çıkıp üretici ülkeliğe geçmemiz gerekmiyor mu?

  örn; hayvancılık için bulunmadık hint kumaşı olan ülke olmamıza ragmen avrupada ki tüm sığırlara talip olmak neden? avrupadasığır bırakmadık ithal edilecek.
 • kaliteli mal üreten, devamlı müşteriyi kucağa oturtmaya çalışmayan yerli üreticilerimiz olsa geçerli olan cümle.

  mesela (bkz: güney kore)
 • yerli malını iyi yapıyorlar da biz mi almıyoruz?

  adamlar altiustu 8 renkli network kablosu yapacak. 8 renk yerine sadece 8 beyaz damarli kablo yapıyor. network ucu çakmak için spiderman'in hisleri gerekiyor...
 • yerli malı kaldı mı ki?
 • yerli malı haftası‘nın sloganı olarak ele alınması gerekiyor. yani bir hafta sürecek bir etkinlikten bahsediyoruz. öncelikle bunu hatırlatmak lazım sanırım çünkü tümden gelimcilere laf anlatmak gerçekten zor.

  bu bir kampanya, black friday gibi düşün kardeşim. bir hafta yerli malına abanıyorsun, yabancı malla ilişkini asgari seviyeye indiriyorsun. olay bu. bir hafta sonunda ulusal ekonomide gerçekleşen hareketlilik, yerli üreticiyi teşvik edici bir unsura dönsün diye tüketici olarak elinden geleni yapıyorsun. yalnız farkı şu, rekabet piyasası bu alanda çok geniş olduğundan, üretici ister istemez rekabet çemberinin daraldığı yerde sermayesini katlamak için fırsat elde etmiş oluyor.

  biraz empati yapsanız aslında sadece 1 (yazıyla bir) hafta sürecek bir etkinliğin, aslında uzun bir zaman aralığını kapsadığını ve gelecekte toplumsal olarak karşılaşılabilecek herhangi bir kötü durumda, küresel dinamiklerden uzakta, oldukça yavaşlatılmış bir zaman dilimini son derece nostaljik, veyahut retro, adını her ne koyarsanız koyun, arkanızda devlet desteğiyle ve bir o kadar devletten bağımsız gerçekleştirme fırsatı elde etmiş olduğunuzu farkedeceksiniz.

  tümden gelirken yolunuzu şaşırmayın yani gerek yok, altı üstü bir hafta.