şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halkımız arasında şimdiki doğan-şahin (fabrikası türkiye'de olan markalar) adıyla bilinsede kelime anlamını derinleştirdiğimizde yerli üretim olan yani civatasından samununa kadar %100 yerli sermaye ve yerli işçi gücü kullanılarak üretilen otomobilin adı. ülkemiz bu yönüyle bakıldığında bu konuda malesef fakir kalmıştır. ithal edilmesi üretiminden daha ucuz olduğuna kannat getirilen bir sektör olarak değerlendirilmiştir. türkiyenin ilk %100 yerli otomobili devrim'dir. devrim 4. cumhur başkanımız cemal gürsel'in emriyle eşkişehir cer atölyelerinde yaklaşık 140 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlanmış 29 ekim törenlerine yetiştirilmiştir. ne yazıkki araçta benzin bulunmaması sonucunda araç durmuş ve kaderin başka bir cilvesiyle karşılaşmıştır. devrim kapsamında 4 araç ve 10 motor üretilmiş bunlardan sadece 1 tanesi eskişehir tülomsaş fabrikasında sergiye açılmış diğerleri hurdaya çıkarartılmıştır. yerli oto ile ilgili olarak 1956-1960 yıllarda kurulan pancar motor fabrikasında da (necmettin erbakan'ın itü'de arkadaşları ile yaptığı türkiyenin ilk yerli dizel motorunun üretilmesinden sonra kurulan fabrikada) çalışmalar yapıldığı ortaya çıkmıştır. hatta geçtiğimiz haftalarda ntv'de yayınlanan bir haberde fabrikada %100 yerli kamyonetlerin üretilip kullanıldığı bilgisi halkımıza duyrulmuştur. bu haber ne yazıkki türkiyenin ilk yerli motor fabrikası olan pancar motor'un kapatılma haberiydi. şimdilerde sayın başbakanın "bir babayiğit yok mu?" çıkışıyla alevlenen bu muhabbetin aslında ülkemizde acı bir geçmişi bulunmaktadır....
 • anadol gibi olmalı..

  buarada arabalar arkadan çekişli olmaz. arkadan iterler, önden çekerler
 • avrupa ülkelerinin çoğunda markasını duymadığımız, şehir içinde bolca kullanılan elektrikli arabalar mevcut ve turistlere de bol bol bunları kiralıyorlar.

  renault twizy veya smart tadında elektrikli arabalar üretebilir, devlet teşvikleriyle bunları yaygınlaştırabiliriz. belki küresel ısınma ve trafik sorununa da bir nebze olsun faydası olabilir.
 • belirli bir açıdan bakıldığında rte'nin silueti belirmeli.
 • 2015 yılındayız ama 1985 yılındaki gibi memleketin yolunda tümsek, çukur, kasis bitmediği için, mutlaka yerden yüksek bir araba olmalı.

  dün gizli çukur gördüm, çok uzun yıllardır rastlamamıştım, nostalji oldu.
  adam asfaltı yapmış ve kaçmış. asfalt metamorfoz geçirerek çukura dönüşmüş ama öyle dönüşmüş ki, doğru açıyla bakmazsanız göremiyorsunuz çukuru.
 • "alçak olmalı, yolu hissedelim" diyen arkadaş ya türkiye'de yaşamıyor ya da ironi yapıyor. alçak arabayla burada yolu değil, anca arabanın altından gelen sürtme sesini hissedersin. bizim yollar kasis dolu, kaldırım yüksekliğine hiç girmiyorum bile.
 • uzaktan kumanda ve şarjlı pil özelliği olmalı .bir de sağ-sol, ileri -geri gidebilmeli .
  (bkz: oyuncak araba)
 • linea ve fluence'nin yerini alacak günlük kullanıma uygun elektrikli bir araç olmalı. benzin ve motorinle çalışan araç olmamalı. zaten böyle bir motoru yapamayız ve şanzımanı da yapamayız. elektrik motorunu yapabiliriz. zaten elektrikli araçta aktarma organı da yok, şanzıman da. 4 tane elektrik motorunu takıyorsun tekerleklere doğrudan itiş gücü sağlıyor.