şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir adet yerli sığır öngörüsü.
 • birincisi karlı bir yatırım olsa özel sektör teşvik dahi istemeden yapardı

  ikincisi halk acı gerçekler yerine tatlı hayalleri sever
 • ne yatırımı lan bildiğin koyun zokası. üçkağıttır başka da bir şey değildir.

  ab mikronano, uzay araştırmaları merkezi gibi osuruktan hayal tacirliği başka da bir şey değil.
  üç tanıdık mühendis atarsin, yurtdışı gezilere gönderirsin, kim bilecek? sorarlarsa da uzay mühendisi falanız derler.

  daha ortaya bişey yok ama neymiş ceo atamışlar.
  o adam babasının hayrına mı geldi aylık kaç yüzbin lira ödüyorlar acaba merak eden var mi?
 • şimdi iyi yönetilse zarar minimize edilebilir. zaten zarar edecek diye bol keseden birilerine para gitmesi - birilerinin ceplerinin şişmesi - adamı hasta eden. yoksa doğru insanlarla her işe girilmesi türkiye'nin jeopolitik konumu - cehennemin ortasında oluşumuz- nedeniyle gerekmektedir. k.kore 65 yılda sağlayamayacağı / sağlamadığı barış görüşmelerini atom bombası denemeleriyle elde etmiştir. örnek uçta bir örnek olsa da batıyla kumar oynarken elinizde koz olarak kullanacağınız bir şeyler olması gerektiği aşikardır.
  diyeceğim şu ki yanlış insanlarla doğru hamle elimizde patlayacaktır ve eleştiren taraf da körü körüne inanan taraf da kısmen haklıdır.
 • günümüz şartlarında pek fizibil değil ancak bütçe o kadar çok çarçur ediliyor ki, otomobil başarısız olsa bile daha fazla batmayız zira ayaklarımız dibe değdi.
 • bu tarz yatırımlar, ilk etapta zararına olsa da gerekli olan yatırımlardır. ileriye dönük, uzun vadede kar getirir, getirmese de ülke prestijin artar. ülkenin adı, ürününün satıldığı dünyanın her noktasınsa reklam olur. o reklam senin diğer ürünlerinin de satışını artırır. şöyle ki, sony, aiwa = japon. 90'lı yıllarda bu isimler yan yana çok anıldı, japon mallarının dünyanın en iyisi olduğu algısını oluşturmada bu markalar çok önemli pay sahibidir. bugün aiwa battı adı yok, sony, telefon, televizyon sektöründe korenin oldukça gerisinde, ama yine de korunmaya çalışılıyor. marka = ülke prestijidir. önemlidir yani. netice itibariyle, yerli otomobil şart. gelecekte ne olacağını öngöremezsin. yerli otomobilin varken, bir eklenti icad eder, tüm dünyadan bunun patent parasını bile kazanabilirsin. bugün devasa olan şirketler bir anda batabilir, senin markan bir adım daha öne çıkabilir. öncrlik burada markayı yaratıp, kar marjı gütmeden dahi, devlet desteğiyle onu devap ettirip, satabilmek, steve jobs'un amacı neydi? her eve bir apple. o yarım elmayı her evde göreceğim. bunkar önemli.
 • müşteri garantili yerli ve milli araba üretimi mi olacak yoksa bu da? yılda bir milyon adet üreteceğiz. alan alır alınmayanın parası yatırlırsa hiç şaşmam.
 • değildir. neo klasik maymunlarin karsilastirmali üstünlüklerine inanmayin. onlar sizi kendine bağımlı yapmaya calisir. motoru urettigin an otomobil biter. yilda 10k araba ithal ediyorsan 6k edersin 4k maliyet girmez, doviz ucuzlar. cari acik cok azalir. bu parayı subvanse edersin halkina, milli gelir artar. ama tabi bu is cok uzun bir süreç. arge ve teknolojik ve insani yatirim lazim. akp ile kek kiraathane ile imkansiz.

  guney koreyi asla unutmayin. onlar böyle uçtu.
 • gerizekalıca bir yatırımdır.