şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: sığır babandır kaşar.

  şimdi öncelikle şunu belirtmekte yarar görüyorum. ön yargıları geride bırakmak için bu başlığı bir türk değil de amacı kar etmek olan sıradan bir yatırımcı açmış olarak düşünün ve bu kar etme amacı güden sıradan yatırımcı diyor ki ben olsam bu işe para yatırmam.

  bir kere yerli otomobilimiz olsun, daha güvenli olsun diye, kar etmeyi hiçe sayarak bu kadar büyük bir yatırıma girişilmez. girişilirse hata olur.

  bilinenlere göre yerli otomobil %5 daha ucuz olacak. %5 daha ucuz bir otomobille türkiye piyasasında satış yapamazsın. tofaşın ürettiği türk-italyan ortaklığı fiatlar bile fiyat açısından aldı başını gidiyor. sen özellikle kendine pazar seçtiğin türkiye'de kar etmek istiyorsan, güvenliği düşürmeden maliyetleri inanılmaz düşürmek zorundasın. otomobil piyasasını az çok bilenler bunun çok zor olduğunu bilir. yani ne zaman hem güvenli hem de %15-20 bandında daha ucuz bir yerli otomobil geliştirirsin işte o zaman kar edersin. yurt dışına yine %5 ucuza sat. orada sorun yok.

  bu durumda benim tahminime kalırsa en mantıklısı projenin askıya alınmasıdır. yoksa demirelin yaptığı köprüden 11 liraya geçerken, erdoğanın yaptığı köprüden 110 liraya geçme durumunun tıpatıp aynısı yaşanacaktır. bakın söylüyorum, satışlar o kadar düşük olacaktır ki, binlerce çalışanın maaşını vergilerimizle cebimizden ödeyeceğiz.

  bir yatırımcı olarak tavsiyem nedir? şudur ki; yerli yolcu uçağı, yerli iha, yerli savaş uçağı, yerli savaş gemisi, yerli bisiklet, yerli tekerlek (sadece tekerlek)... ve benzeri yatırımlar hem ülke içinde hem de dünya da yüksek talebi olan ürünlerdir. bu ürünleri geliştirmeye uğraşmak kısa ve orta vadede oldukça karlı olacak, aynı zamanda da cari açığın azalmasına katkı sağlayacaktır.

  edit 2: imla
 • bir adet yerli sığır öngörüsü.
 • halkın özgür iradeyle otomobil ve köprü gibi yanlış yatırımları görüp kararını sandığa yansıtması gerekiyor.
 • birincisi karlı bir yatırım olsa özel sektör teşvik dahi istemeden yapardı

  ikincisi halk acı gerçekler yerine tatlı hayalleri sever
 • ne yatırımı lan bildiğin koyun zokası. üçkağıttır başka da bir şey değildir.

  ab mikronano, uzay araştırmaları merkezi gibi osuruktan hayal tacirliği başka da bir şey değil.
  üç tanıdık mühendis atarsin, yurtdışı gezilere gönderirsin, kim bilecek? sorarlarsa da uzay mühendisi falanız derler.

  daha ortaya bişey yok ama neymiş ceo atamışlar.
  o adam babasının hayrına mı geldi aylık kaç yüzbin lira ödüyorlar acaba merak eden var mi?
 • şimdi iyi yönetilse zarar minimize edilebilir. zaten zarar edecek diye bol keseden birilerine para gitmesi - birilerinin ceplerinin şişmesi - adamı hasta eden. yoksa doğru insanlarla her işe girilmesi türkiye'nin jeopolitik konumu - cehennemin ortasında oluşumuz- nedeniyle gerekmektedir. k.kore 65 yılda sağlayamayacağı / sağlamadığı barış görüşmelerini atom bombası denemeleriyle elde etmiştir. örnek uçta bir örnek olsa da batıyla kumar oynarken elinizde koz olarak kullanacağınız bir şeyler olması gerektiği aşikardır.
  diyeceğim şu ki yanlış insanlarla doğru hamle elimizde patlayacaktır ve eleştiren taraf da körü körüne inanan taraf da kısmen haklıdır.
 • günümüz şartlarında pek fizibil değil ancak bütçe o kadar çok çarçur ediliyor ki, otomobil başarısız olsa bile daha fazla batmayız zira ayaklarımız dibe değdi.
 • bu tarz yatırımlar, ilk etapta zararına olsa da gerekli olan yatırımlardır. ileriye dönük, uzun vadede kar getirir, getirmese de ülke prestijin artar. ülkenin adı, ürününün satıldığı dünyanın her noktasınsa reklam olur. o reklam senin diğer ürünlerinin de satışını artırır. şöyle ki, sony, aiwa = japon. 90'lı yıllarda bu isimler yan yana çok anıldı, japon mallarının dünyanın en iyisi olduğu algısını oluşturmada bu markalar çok önemli pay sahibidir. bugün aiwa battı adı yok, sony, telefon, televizyon sektöründe korenin oldukça gerisinde, ama yine de korunmaya çalışılıyor. marka = ülke prestijidir. önemlidir yani. netice itibariyle, yerli otomobil şart. gelecekte ne olacağını öngöremezsin. yerli otomobilin varken, bir eklenti icad eder, tüm dünyadan bunun patent parasını bile kazanabilirsin. bugün devasa olan şirketler bir anda batabilir, senin markan bir adım daha öne çıkabilir. öncrlik burada markayı yaratıp, kar marjı gütmeden dahi, devlet desteğiyle onu devap ettirip, satabilmek, steve jobs'un amacı neydi? her eve bir apple. o yarım elmayı her evde göreceğim. bunkar önemli.
 • müşteri garantili yerli ve milli araba üretimi mi olacak yoksa bu da? yılda bir milyon adet üreteceğiz. alan alır alınmayanın parası yatırlırsa hiç şaşmam.