şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilim, sanayi ve teknoloji bakanı faruk özlü'nün yerli otomobille ilgili yaptığı açıklama.

  --- spoiler ---

  özlü, "projenin temel parametreleri ortaya çıktı. 3,2 milyar avroluk bir yatırım yapacağız. 200 bin araç üretim kapasitesine ulaşacak bir tesis olacak. 5 model araç olacak. uzun vadede yaklaşık 50 milyar avroluk gayri safi milli hasılaya katkı sağlayacak bir proje. bu projede doğrudan 4 bin, dolaylı olarak 20 bin istihdam sağlayacağız" diye konuştu.
  --- spoiler ---
 • götüne don alamayanlarda gidip bunlara oy atar

  hayalini bile kuramıyacağın otobil için

  ha tabii satın alınmasa dahil bir devlet garantisi vardır mutlaka yine bir şekilde fakir fukarada en azından maaliyetine ortak olur
 • bir firma veya ürün her zaman önce zengin kesime çıkar. zengin kesim sayesinde paçayı topladıktan sonra daha alt kesimlere uygun ürünler yaparlar. o yüzden ilk aşamada zenginlere yönelik çıkması normal. fakat bir zengine hitap edebilecek mi? yüzde 5 daha ucuz diyorlar. tesla 400bin civarı satılıyor. sadece 20bin liralık fark için kim tesla yerine milli arabayı tercih eder? niye teslayla kıyaslıyorsun diyenlere 400 500 km menzil bahşettiklerini hatırlatırım. o yüzden 100 200 km menzilli markalarla kıyas yapmayın. ha derlerse ki biz 100 200km menzilli arkadaşları gibi 100 150binden bile daha ucuza 400kmlik araba vereceğiz. o zaman orta seviye pazara inemeden satışları bitirir zaten. seçimden sonra görelim altından ne çıkacak.
 • ne dediği değil ne demek istediğidir önemli olan.

  yerli milli ayağına pahalıya çakmaya çalışacağız diyor.
 • yerli otomobil diye ucuz olacağını zannetmeyin kdv, ötv ne varsa kitleyeceğiz demenin farklı bir yolu.
 • yani türkiye'nin yüzde onuna hitap edecekler. gerçi kendi sırça köşklerinden bakınca bu oranı çok daha fazla görüyorlardır. ne de olsa kriterleri buzdolabı!

  tanım: akp bakanının yüzde ona hitap eden cümlesi.