şükela:  tümü | bugün
  • ilgili başlığı aradım ama bulamadım.

almanya'daki nurburgring test merkezinin bir benzerinin , türkiye'de bursa-yenişehir'de kurulması planlanıyor.

bu merkezle, türkiye'de üretilen otomobillerin yurt dışındaki test merkezlerine gönderme zorunluluğu yani bu alandaki dışa bağımlılık ortadan kalkacak ve çok ciddi bir para da ülkemizde kalacak.

öyle ki halihazırda bir araç ürettiğimizde, ispanya ya da ingiltere'ye gönderiyormuşuz. merkezin sayısı dünyada sınırlı olduğundan, adam seni sıraya alıyor ve aracı 1 sene sonraya veriyormuş.

yenişehir'de kurulması planlanan merkezin ihalesini ise güney koreli bir firma almış (bu kısım dikkat çekici tabi).

türkiye'nin savunma sanayii yatırımları dışındaki en stratejik yatırımlarından biri olarak kabul ediliyor.

kara araçları ve savunma sanayiine ilişkin araçların test merkezi olacakmış burası.

yerli otomobil ile entegrasyonu da düşününce, kuşkusuz çok ciddi bir adım olacaktır.

tabi aslolan bu çalışmaların katma değere dönüşebilmesi, etkin yürütülebilmesi. yoksa birkaç seneye buranın olası atıl bir yapıya dönüşmesi demek ciddi bir kayıp olacaktır.

son bilgilere göre 2018 sonuna doğru yerli otomotiv test merkezinin temeli atılıyor. (bu kısım kent yöneticileri tarafından sohbet ortamında dile getiriliyor)

edit: birkaç kaynak paylaşıyorum geçmişe dönük, yeni haber düştükçe bunun altında güncellerim

hürriyet

trthaber

hürriyet

bursadabugun
  • kaynak beklediğim başlıktır.

yorum yazmak ve editlemek için kaynak bekleniyor.

(bkz: kaynak götüm)
  • (bkz: mış muş)
  • yenişehir'de yaşayanların yıllardır bekledikleri nane. ne işe yaradığını aslında oradakiler de bilmiyorlar, ama işte "çoluğu çocuğu işe koyarız" diye bekliyorlar. yenişehir aslında verimli bir tarım bölgesi, ama sanırım tarımdan istedikleri ölçüde kazanamıyorlar. duyduğuma göre efes pilsen bira fabrikası yapmak istemiş, "biz muhafazakar tipleriz, istemezük öyle alkol filan ilçemizde" deyip reddetmişler, sanki zorla içireceklermiş gibi. şimdi de umutları test merkezinde.
  • konya ve konyalı bilim adamları dururken taa bursa'ya yapılacak olmasına anlam veremedim. o yüzden inandırıcı gelmedi.
  • son 5-6 yıldır gündemde olan, sanırım 4-5 kere yeri değişen, en son yenişehirde olmasına karar verilen, projesi hazır olan test merkezidir. yapılır mı yapılmaz mı onu ben de bilmiyorum.
  • o test merkezinde çarpışma testleri falan yapılacaksa büyük sıkıntı. hem testler ne kadar güvenilir o tartışılır hemde çarpışma testine girmiş araçlar toparlanıp keyfe keder boyalı diye satılır.