şükela:  tümü | bugün
 • maliyeti 15-20 milyar dolar olan tf-x uçağın müjdesidir. ilk uçuş 2023, hizmete giriş 2030 olarak planlanmış.
 • (bkz: akp'nin zaman algısı)

  minimum 50 yılı olan proje, o da olursa falan diye hani. allahı da varsa artık o zamana dek akp ve ilişkili olan her şeyden kendimizi sıyırmış oluruz.
 • bu hükümetin müjdesi değildir.
  tıpkı yaptıklarını söyleyip milleti yemeye çalıştıkları diğer projeler gibi.
  hatta altay tankı, t129 atak ihalesi ve projesi, milgem gibi birçok savunma sanayii projesi gibi akp öncesi düşünülmüş ve brifinglerde dillendirilmiştir.

  açtıklarını söyledikleri barajların fizibiletisinin, çalışmasının, projelendirmesinin 1980lerde yapılması gibi.
  klasik akp safsatasıdır özetle.

  ek bilgiler: ülkede uçak fabrikası yok diyenler, tai'nin hürkuş'a nasıl easa sertifikası aldığını bir araştırsınlar (sıfırdan üretilen araçların "uçar bu, güvenli" sertifikasıdır). aynı zamanda parça üretilecek altyapı yok diyen mini mini birler de tai'nin ve kale havacılık'ın f-35'in orta gövde ve 400 küsür parçasını üretip amerika'ya gönderdiğini bir iyice okusunlar. (f-35 ile ilgili ek açıklama altta. o "bizim yaptığımız 400 değil, 1 adet parçadır, o da gövde altı bomba kapakları" diyen tipitip okusun. sanayide cnc tezgahından çıkarıp tek bir parça olan bonba gibi bir şey kapağı da şu: görsel)

  bir de savunma sanayii projeleri, hükümetteki savunma sanayii fanboylarının "hadi şunu da yapalım" demesiyle olmuyor. ordu, bir ihtiyacını dile getirir, savunma sanayii müsteşarlığı devlete ait oluşumlarda böyle bir çalışma var ise devletten geliştirme ödeneği çıkarır, ürün yapılır veya yapılamıyorsa ihaleye gidilir. yani akp veya zxp partisinin işi değildir bunlar.

  yani özeti, akp'ye laf çakmak için bu mecralara giydirip gerizekalı gibi görünmenize gerek yok.
  bu gerçeği vurun yüzlerine yeter.

  ek bilgi ii: isimde "x" olmasının nedeni, sıfırdan üretilen tüm uçakların experimental yani deneysel statüde olmasından kaynaklanır. baştaki t "training" yani eğitim, f ise "fighter" yani savaş uçağı olduğu, can yakma potansiyeline atıfla o isimledir. fatsa'nın f'si, trabzon'un t'si değildir yani. hatta sandığınız gibi "turkish" hiç değildir.
  özentilikten filan değil yani, uluslararası sınıflandırma.
  misal hürkuş'un yanında ayı gibi experimental yazar.

  zorunlu edit: bahse konu projelerle alakalı, kendinden emin, yalan yanlış bilgileri yazıp, internette bir iki fotoğraf karşılaştırıp "işte bu alet, aslında bu ya" diyen kıraathane savunma sanayii fanboyları bitmiş her zamanki gibi. altay tankı aslında k2'ymiş. bir ara hürkuş'u kt-1t'nin kopyası belleyenler vardı, o şimdi texan'a kaymış demek ki. ulan kendi segmentinde tip olarak en benzediği alet pilatus pc-21, henüz onu benzetecek kadar öğrenemediler bile modelleri, seneye pc-21'e döner diye düşünüyorum. bu kadar konudan uzak bu kardeşler.

  otokar, güney koreli rotem'den danışmanlığı "paletli araç nasıl yapılır"ı öğrenmek için aldı. ki öğrenir öğrenmez de tulpar'ı üretti. tulpar ne o zaman meksikalı askiletto antonio sınıfı muharebe aracının çakması mı?

  rotem'den danışmanlık alındığı haberini oku > internette "rotem tank" ara > entry gir "altay zaten k2 yea"

  aynı şekilde t129 atak ile alakalı verilen bilgi yanlış, onun da lisansı alındı ve bu sınırlı sayıda üretimi kapsamıyor. işte lisans bizde olduğu için italya aw129 üzerinden bir helikopter geliştirmeyi akıl edemediğinden yenisi yapıyor. temel alınan helikopter aw149. bir de helikopterin tipi dışında eski a-129'dan tek bir benzerliği bulunmuyor artık. motor, aviyonikler, yazılım, silah sistemleri ve kullanılan güdümlenebilir mühimmat aselsan işi, sadece kaporta italyan. (burada exfreak yazılım ve aviyoniklerin aselsan işi olduğunu vurguluyor. motor amerikan lhtec t-800, kullandığı mühimmatlar roketsan -cirit, omtas- diye tek tek ayrı ayrı mı yazalım. biraz dikkat yahu, bunca şeyi yazan, burada takılır mı...)

  havacılık kompozitleri üretmeyi sanayide parça kestirmek sanan insanların paylaştığı bilgileri de çok sallamayın.

  bomba kapağıymış. ulan o bile yüzlerce parçadan oluşuyor, kaldı ki biz onu değil, kokpit arkasından kuyruğa kadar olan, kanatların bağlı olduğu ana gövdeyi üretiyoruz. ve evet, parçalar gelip, birleştirmiyoruz, bildiğin sıfırdan üretiyoruz.

  meraklısına:
  ilk türk jsf/f-35 uçağının 'orta gövde'si teslim edildi
 • altay tankı gibi kasasını yapıp asıl önemli olan motorunu ithal etmeye çalışacağımız sözde yerli uçak.
 • 2023'e yetişemedi ama 2123'e kesin.
 • (bkz: ka-fa 1500)
 • seçimlerin yaklaştığının habercisidir.
 • fısssçççuuvvvv diye kalkacak, pıısssssççççuvvv diye sortiler atacak, kkkuuuuvvvvvpuhhhhhh diye ses bariyerini aşacak, kokpitinde organik hoşafı serin tutan buzdolabı olup, hayallerde uçacak uçağın müjdesidir.
 • hep ad var bi de icraatte görsek.