şükela:  tümü | bugün
 • bu konuda maalesef bilgim yok. duygusal davranıp başlığı açtım. format önerim aşağıda. öneri geldikçe güncelleriz.

  familya. :
  cins. :
  tür. :
  alttür. :
  yöresel ad :
  bölge/köy :

  tanım: tohum çeşitliğini korumayı ve arttırmayı hedefleyenlerin buluştuğu ağ.

  peşin edit: bu konuda uzman birinden iyi organize edilmiş bir ikinci entry gelirse bu entry kendini imha edecek
 • geçenlerde annem, artan hayat pahalılığı nedeniyle apartmandaki komşuların sitenin bahçesini ekmeye karar verdiklerinden bahsetti. aile başına birkaç metre toprak düşüyormuş.

  bütün hayatları apartmanda geçmiş, hazır alıp yemeye alışmış insanların oturduğu bir siteden bahsediyorum -türkiye’deki hayat pahalılığının ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını gösteren basit bir örnek oldu.

  annem memlekete gider, bir şeyler eker, kurutur, kışlık erzağını hazırlar her yaz, zaten toprakla haşır-neşir büyümüş olduğu için çok da mutlu olur.

  konu konuyu açtı, tohumlara geldi. memlekette neredeyse tüm araziler müteahhitlere verilip, ucube binalarla doldurulduğu için ekilebilecek birkaç yer kalmış.
  eskiden konu komşudan tohum takası yaparlar, her yıl çoğaltırlar ve sonraki yıl kullanırlarmış. hatta gelin olacak kızların çeyiz sandığına, gittiği yerde aç kalmasın diye tohum koyarlarmış.

  herneyse, annem geçtiğimiz yıllarda marketten alıp ektiği tohumları geleneksel yöntemlerle çoğaltıp sonraki yıl ekmek için saklamış ama tüm emekleri boşa gitmiş, çünkü genetiğiyle oynanmış, tek seferlik verim elde edilebilen, besin değeri düşük hibrit tohumlarla ekim yapmış.
  söyleniyordu, ektiğimiz hiçbir şeyin eski tadı yok diye.

  ekşi’de her gün boş, anlamsız, faydasız bir yığın başlık açılıyor ama 2018’de açılan bu başlığa, yerli tohum gibi başlıklara merak edip uğrayan olmamış.
  pahalı ama bir o kadar da sağlıksız besinler tüketirken, apartman dairesindeki hücrelerinizden kafanızı çıkartıp içinde bulunduğunuz sistemi biraz sorgularsanız iyi edersiniz.

  tek seferlik verim elde edilebilen, yetişmesi için birçok kimyasala ihtiyaç duyan, genetiği değiştirilmiş hibrit tohumlarıyla halkı zehirleyen ve bir milleti istediği üründen mahrum bırakabilecek egemenliği kurup, tarımı kendi güdümlerine alan korkunç projeye karşı ata tohumu takasının başlatılıp, doğal tarıma geçiş için ivedilikle bir seferberlik başlatılmalı.

  muğla belediyesi’nin konuyla ilgili çok güzel bir çalışması
 • sonuna kadar katılıyorum ülkece makroekonomide yer almamızı sağlayabilecek ve bu alanda potansiyelimizin olduğu alandır tarım ve özelinde tohum sertifikasyonu
 • hukuken sertifikasız tohum kullanmak yasaktır.

  bunun sebebini özetle "sizin ektiğiniz tohumlar kıtlığa yol açabilir, hastalığa dirençli değil" gibi açıklamalarla savunurlar.

  işin gerçeği ise; buğday tohumunu ekersin, buğday alırsın. tekrar eker, tekrar buğday alırsın. kimse bundan para kazanamaz. ama buğday tohumuna 'atıyorum' fare geni eklersin. bunun patentini alırsın. bu patent ile satılan her tohumdan gelir elde edersin. bu patentlerin bir çoğu da rockerfeller ailesinindir. ayrıca bu tohumları sadece 1 kere ekebilirsin. tekrar tekrar ekemezsin eski tohumlar gibi... yeşil devrim diye aratıp bulabilirsiniz.
 • facebook'ta 50 bin kişilik bir atalık tohum ağı mevcut:
  grup linki
  ayrıca bakınız
  (bkz: yerel tohumun yasaklanması/@paranormal paranoyak)