şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda sıkça duyduğumuz, ülke sınırları içindeki her şeyi ve herkesi tanımlayabilen, cumhurbaşkanının "gönlünde yatan" modeli anlatan sıfatlar.

  yerli ve milli diyerek yapılan/yapılacak icraatlere baktığımızda gördüğümüz ise sıkı bir tekdüzelilik, devlet tarafından kalıplara sokulmaya çalışılmışlık, bir kısmın ahlak anlayışına göre şekillendirilmiş bir tektipçiliktir.

  tamamen dışarıya bağımlı hale gelmiş bir ülkenin vatandaşları için sunulan güzel bir hayaldir "yerli ve milli".
 • milletvekili seçimleri ile başlayan anayasa çalışmaları için aslında başkanlık hırsı için sarf edilen sözcukler. 49.5 bu söyleme oy vermedi bence. seçilmiş sultanlık hayallerini bu şekilde yutturmak da fazla artık.
 • sit-com gibi ülkeyiz valla.
 • akp'lilerin ağızlarından düşürmedikleri komik ifade. kendi partilerinden olanları böyle nitelendirirler.
 • (bkz: çomar)
 • erdoğan'a göre "türkiye'ye karşı düşmanlık yapmayan, türkiye'nin ulusal çıkarları doğrultusunda hareket eden" demektir. ancak yalnızca tek bir partinin (akp ya da başka bir parti fark etmez) bu nitelikte olduğunun ileri sürülmesi bu söylemin sorunlu hale gelmesine neden olmaktadır.
 • tasarımı ve parçaları siz yapmasanız dahi fikir hakkı sizinse o millidir
  fikir hakkı sizin olmasa dahi o ürünü ülkenizde üretiyorsanız o yerlidir
 • akp'nin mhp ve türk milliyetçilerinden kopyaladığı ve her seçim döneminde kullanıma sürdüğü nice kavramdan biridir.

  prof. dr. özcan yeniçeri diyor ki: "...olayları türkiye merkezli değerlendirmenin ne denli gerekli olduğunu ülkeyi temsil edenlerin tutum ve davranışlarından anlamak mümkündür. türkiye'nin eski başbakanlarından birisi moskova'da "olaylara rusya'nın baktığı pencereden bakıyoruz" demiştir. günümüzün dış işleri bakanlarından birisi abd'nin bölgeye yöneik devreye soktuğu büyük ortadoğu projesi'ni göklere çıkaran bir konuşma sonrasında "büyük ortadoğu projesinin, türkiye'nin bölge vizyonu ile örtüştüğünü" söylüyor. başkalarının vizyonunu vizyon edinmemek ya da başkasının penceresinden değil de kendi penceresinden dünyaya bakabilmek için öncelikle kendinize özgü bir vizyonunuz ve kendinize ait bir pencerenizin olması gerekir. böyle bir vizyon ve pencere edinmenin yolu da olaylara türkiye çıkarlı, türkiye merkezli ve türk dünyası eksenli bakabilmekten geçmektedir.

  türkçe yazabilmek için türkçe'nin harflerine, türkçe konuşabilmek için türkçe'nin kelimelerine ve türkçe düşünebilmek için türkçe'nin kavramlarına hakim olmak gerekir. türk düşünürlerinin görevi yerel ve milli gerek ve gerekçelere uygun kendi kavramlarını üretmektir."

  (bugünden yarına türk dünyası'na stratejik bakış, şubat 2008)
 • vasat projelere verilen isim. belirli bir kesime yakın olanlar tarafından büyük paralar kazanılarak yapılmaktadırlar.

  genelde fikrin bir yerden, gerekli olan teknolojinin bir başka yerden, gerekli parçaların ise bambaşka bir yerden toplanarak kalifiye olmayan kişiler tarafından özensizce ülkemizde birleştirilmesiyle oluşurlar.