şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zaten varolan, yeniden icat edilmesi gerekmeyen para birimi.
 • karar gazetesinden ibrahim kahveci'nin, özetle, geçildiği takdirde sıçmanın ötesine geçeceğimiz belli olan durum.

  çevremdeki iktisatçı akademisyenlere de sordum soruşturdum, tatmin edici cevaplar alamadığım gibi henüz olayın mantığını tam da çözemedim.

  ibrahim kahveci'nin yalancısı olarak anladığım şu: paramızın değerini altın belirleyecek. ancak bu durum 16. yüzyıl ekonomisine, merkantalizme dönüş bileti demek.

  şöyle diyor kahveci:
  "altına dayalı merkantilist anlayışta artık maliye politikası olmayacak. hatta para politikası da olmayacak. 16. yüzyılda yerel zenginlere karşı krallıkları güçlendirmek için uygulanan model yeni gözbebeğimiz.

  iyi de biz dış ticaret açığı veriyoruz: mesela 2017 yılında 234 milyar dolar ithalat yaptık. buna karşılık 157 milyar dolar da ihracat. altına dayalı sistem olsaydı 2017 yılında 77 milyar dolarlık altın karşılığımız elden gidecekti.

  altınlar azalınca ayarını mı düşüreceğiz, yoksa karşılıksız para mı basacağız? ya da eldeki altın ne kadarsa o kadarlık bir ekonomi ile mi yetineceğiz?"
  (yazının bu pasajının üstündeki keynesçi kısmını da okumanızı salık veririm. )

  ben şimdilik şu genel çıkarıma dayanacağım. marx ve engels babalar der ki, burjuvazi özünde devrimcidir. toplumu refaha erdirememesinin sebebi devrimciliği değil, üretim araçları mülkiyetine sahip sınıf olmasından kaynaklanır. bkz. komünist manifesto.

  şimdi burjuvazinin devirmciliği kısmını alırsak, burjuvazi merkantalizmi babasının hayrına terk etmez. burjuvazi siyaseten mezar kazıcılarından kurtulmak için feodalizmle işbirliği yapar ancak sermaye üretimi bağlamında asla gerici değildir, olamaz.

  yerli ve milli para sistemi ortaya atılırsa buna ilk itiraz türk burjuvazisinden gelecektir. itiraz derken iktidara efenlenmek değil, elindeki sermayeyi fışt diye dışarı çıkarır vesselam.

  ayrıca işin matematik kısmını anlamadım ben.

  şöyle ki.

  1 lira 10gr altın etsin. 10 gr altında 2 dolar etsin. en temel cebir işlemine göre a=b, b=c ise a=c değil mi? buna göre 1 tl = 2 dolar olmayacak mı? bu ne değiştirecek ben onu hâlâ anlamadım.

  ikinci olarak türkiye dünya altın piyasasını belirleyecek güçte altın üreten ülke değil ki. sonuç itibariyle dünyadaki altın dalgalanmasına bağlı olmayacak mıyız ?

  bu gerizekalılar, pek çok gerizekalı gibi doları abd'nin parası sanıyor. hayır romalılar. marx'ın dediği gibi evrensel para birimi tanımına uygun olarak, dolar şu an ki evrensel para birimidir. dolar senin üç kuruşluk yatırım aracın işlevinden çok daha önce evrensel değişim aracıdır. bu nedenle her ülke önce kendi para birimini dolara çevirir ki, dünyada iş yapabilsin.

  dolar karşısında yerel para birimin değeri meselesi de senin dünya ölçeğindeki ekonomik konumunla, gücünle alakalı. dünya için euro= dolar paritesini "aman euro yükseldi, hemen alalım" anlamında değil ki. ülkelerin ekonomik güç gösterisi anlamındadır o. ayrıca dolar karşısında tl'nin yerlerde sürünmesinin nedeni de türkiye ekonomisinin boktan olmasıdır, küresel komplo değildir.

  almanya bizi kıskanıyoeeee, ile bunu anlamayacağın gib,i ülkeyi enkaza çevirdiğinde sorarlar adama "sen be bok yedin" diye.

  özetle jölelinin "aaa hava var, türk lirasını havaya endeksleyelim" zekasındaki iktisat teorileri ile belki bir seçim daha kazanır, bir süre daha iktidar olmayı sürdürebilirsiniz.

  amma velakin en kısa sürede öyle bir çökersiniz ki, 2002 krizi yanında mum kalır ve kafanıza yazar kasa yememek için değil türkiye, dünyada kaçacak delik ararsınız.

  ez cümle... meseleyi bilen, anlayan yeşillendirsin ya da daha iyi enty yazsın.
 • türk lirası değilmiş.
 • yerli ve milli kavramının çörek otu tadı vermeye başladığını düşünüyorum. daha neyin peşindesiniz anlamıyorum
 • cem uzan
 • tayyip erdogan'in dovize mudahale ettirmeyerek pazarlamaya calistigi para birimi.

  eger secilirse altina dayali yeni bir para birimi uydurup onu kullanima sokacak. devlet tum enerjisini ve rezervlerini bu yeni paranin sabit tutulmasina harcayacak, kisacasi su anda tl'dekinin aksine bu yeni kurun arkasinda bir devlet olacak. (nitekim tl'nin arkasinda su anda resmen devlet yok)

  devlet destegini ve stabiliteyi goren halk da tabi ki bu yeni para birimine gececek ve ulke ici islemlerde bu para birimi kullanilacak.

  muhtemelen tl'yi de yuksekten sabit kura cekerler.
 • dolar olmuş 460, euro bilmem kaç. tayyip geçen bunu konuştu etti, yok yerliydi yok milliydi bilmem neydi. bir paradan söz etti. izliyoruz piyasayı, mb'dan bir eylem yok, iktidar akp desen "saldım bayıra, mevlam kayıra" modunda. bu işler serbest piyasa derken başıbozuk kendi halinde demek de değil yani! bu radde sahipsiz kalır mı ekonomi! hakikaten çok acaip. bunlar bir seyler planliyor çok bariz. seçimden sonra bu para konu gundeme gelirse gör bak o vakit curcunayı.