şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tübitak desteğiyle yapılan yarışmada dünya çapında bir buluşa imza atarak sentetik petrol üreten başakşehir ayşe mevlütoğlu imam hatip lisesi 3-b öğrencileridir. çok ilginç bir şekilde ellerindeki atık denebilecek malzemelerden sentetik petrol üretti bu çocuklar. şimdilik zift kıvamında bu ürün ama çoktan dünya devi firmalar peşlerine düştüler. portakal, turp, dolar külü ve coca cola gibi, babalarının çeşitli eylemlerde kullandığı malzemeleri bir araya getiren öğrenciler ilk 4 denemede olumlu sonuç alamadılar. son deneylerinde tübitak rehberinin de tavsiyesi ile formüle okunmuş pirinç de katan gençler aradıkları katalizörü bulmuş oldular.

  tepkime sonrası zift benzeri maddeyi elde eden gençler ilk deneylerini okulun hafta sonu otopark olarak kullanılması düşünülen bahçesinde, asfalt çalışmasında kullanıp başarılı oldular. tübitak projeye maddi destek sözü verdi.
 • --- spoiler ---

  babalarının çeşitli eylemlerde kullandıkları
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  dolar külü
  --- spoiler ---

  bu dolar külü babalarının faiz lobisini dize getirmek için acaba dolar mı yaktılar sorusunu akla getirir. coca cola yi da döküp israil ı dize getirdiklerini biliyoruz. acaba dolar yakip bunu coca cola ile söndürür iken petrol mu ürettiler?

  hem israil e hem dolar lobisine haddini bildir hemde petrol üret petrol lobisine had bildir. birde ihl. kemalist ve ekşicilerde aradan çıkar. uf fena.
 • (bkz: csb)