şükela:  tümü | bugün
  • gündüz güneşin çekim gücü bizi güneşe doğru çeker, hafifleriz.
    gece ise yine güneşe doğru çekiliriz ama dünyaya doğru da çekildiğimiz için ağırlığımız (kütlemiz değil) çoğalır.
    ağırlaşıp hafifleşmemize göre dünyanın dönüş hızını da hesaplayabiliriz.

edit: varolmanın dayanılmaz hafifliği, kendini gündüz hissettiriyor.
    <<0>>
  • dünyada sürekli gündüz olduğuna göre değişmeyen ağırlıktır aynı zamanda. yani sabit.
  • bu mantığa göre yer çekimi, güneş tutulmalarında normal zamanlara kıyasla daha da artar. hatta galaksi merkezine bakan taraf da daha ağır çeker.
  • dünyanın bir noktasındaki bir kişi için geceyle gündüz vakitlerinde güneşe olan mesafe eşitse doğruluk payı olabilecek teori.

fakat mevzuda ufak bir hata var. söz konusu başlıkta geçen "hafif" sözcüğü ağırlığı anlatıyorsa ağırlıkların farklı olması söz konusu olmayabilir. zira bizi tartan kantarın da ağırlığımızın karşılığında gelen gramajı aynı şekilde gece ve gündüzde aynı şekilde ağır ve hafif olacağı için pek bir şey değişmeyebilir.

yoksa bir kutuplarla ekvator arasında da dünyanın merkezine olan mesafe farkı var. bu da (m1xm2)r kare formülüne göre ciddi bir kütle farkı doğurur. yani kutuplarda daha ağır geliriz. tartıda fark olsaydı biz de ekvatordan altın alır kutuplarda daha ağır gelen altını satıp 3-5 gram kar ederdik.
  • hassas teraziyle ispatı gayet kolay olan teori. terazinin üzerine 1 kg.'lık bir ağırlık konulup 24 saat video'ya kaydedilebilir.

bence biri bunu denesin. tembel olmasam neler yapardım da kim uğraşacak şimdi.
  • işte bu yüzden alacaklarımı gündüz, satacaklarımı ise akşam tarttırırım.
  • ben artiriyorum: gunes bir anda kaybolsa yeryuzundeki hic bir seyin agirligi 1 gram degismez.
    degisir diyen gitsin newtonun butun kuramlarini ve einstein'in gorecelik teorisini yikacak bir teori yazsin gelsin.
  • bu sebeptendir ki, kis saati uygulamasinin kaldirilmasiyla milletcek her sabah 1 saat daha agiriz. evet... siktin fizigi eyledin viran!