şükela:  tümü | bugün
 • wheel of time dunyasinda, ayni zamanda "battle ajah" yani savas ajahi olarak da bilinen aes sedai grubu..bunlari kendilerini tarmon gai'don 'a yani son savas olarak bilinen, isigin ve karanligin guclerinin son kez karsilasacagi, dananin kuyrugunun kopacagi o gune hazir olmaya adarlar..savasla ilgili, "the one power"i saldiri ve savunma amacli kullanmak uzerine uzmanlasirlar..bunlari kizdirmamak faydalidir..

  yesil ajah uyeleri diger ajah uyelerinin tersine erkekleri pek bir sever, hatta isterlerse birden fazla warder'a sahip olabilen tek ajahtirlar..bu kendilerine savas esnasinda fazladan korunma ve saldiri acisindan bir avantaj sunar..

  erkeklerine olan sevgilerinden, warder egitimi icin kule'ye yakisikli bir delikanli duserse vay halinedir, bunlar zavalli cocugu radardaki dusman gibi takibe alir, garibi kim gozune kestirdiyse artik hak getire..

  dogal olarak kirmizi ajahla pek sevismezler (renkleri de zit ne kadar ilginc), mumkun mertebe birbirlerine kildirlar..
 • "battle ajah" olarak bilinir kendisi. tüm amaçları "tarmon gaidon"a hazırlanmak ve bu son savaştan yüzlerinin akıyla çıkmaktır. creator 1, warder çok gibi de bi fesefeleri vardır ki tadına doyum olmaz.
 • elayne trakand'ın üyesi olduğu ajah.
 • yesil ajahtan olanlara 'trolloc savasları'nda savas ajahı ismi verilmistir. bu sedailer savas sırasında ordunun yanında yer alırlar. kendileri dehsetlordlarının karsıtıdır. alanna sedai'nin sözlerine göre yesil ajah bir nevi "hazır beklemektir." kendileri hezaman trollocların tekrar güneye inmelerini beklemektedirler. herzaman son savasta savasacaklarını söyleyip dururlar. ayrıca bir tek bu ajah'tan olan aes sedailer evlenebilirler. son olarak eger bir kadın yesil ajahı secmek isterse erkekleri daha bir sevmelidirler.
 • savaşı bahane edip, erkeklerin saf temiz duygularını kendi çıkarlarına alet eden gruptur.
  sonra neymiş efendim,tek amaçları son savaşı kazanmakmış