şükela:  tümü | bugün
 • kuyumcu yahut türevi takı satıcılarının bazı duyarsız olanlarının renklendirilmiş kuvars ya da sentetik malzemeleri müşteriye yüksek fiyattan itelemek amacıyla kullandıkları terim. malesef sonuç olarak (bkz: yok böyle bişiii)
  ametist açık mordan koyu mora doğru gider başka rengi de yoktur.

  hatta aslında ametistin de yüksek fiyattan gitmesi için çok moda oluşu dışında bir neden yoktur. yani yakut zümrüt gibi yüksek değerli bir taş değildir.

  eğer ki bir satıcı size bir kolye yahut yüzükteki açık yeşil bir taş için bu yeşil ametisttir derse terbiyesiz herif diyip oradan hızla uzaklaşınız.. muhtemelen size ittirmeye çalıştığı taş renklendirilmiş kuvarstır. hatta terbiyesizlik katsayısa göre taş olmayan sentetik bir malzemeyi bile size ittirmeye çalışıyor olabilir.

  hatta yeşil ametist diyenin suratına tükürün, benden size izin..
 • aslında "yeşil ametist" diye bir taş yoktur. bu, citrine'e "sarı ametist" veya aquamarine'e "mavi zümrüt" demek gibi anlamsızdır.

  buna rağmen böyle denmesinin nedeni bir pazarlama taktiğidir. çünkü kuvars ailesinin en değerli türü ametist'tir.

  "yeşil ametist" adıyla bilinen taş ise prasiolitetir. bu, ametistin ısıl işleme tabi tutulmasıyla elde edilir. piyasada, sentetik yeşil kuvars da "yeşil ametist" adıyla satılabildiği için dikkatli olmak gerekir.