şükela:  tümü | bugün
 • osman hamdi bey'in 13 milyon 509 bin lira gibi rekor bir fiyatla alıcı bulan 134 yıllık eseri. buyrun
 • * ilk olarak kaplumbağa terbiyecisi adlı eser 5 milyon liraya satılmış ve türkiye’de satılan en değerli sanat eseri rekoruna sahip olmuş bir zamanlar.

  *14 mayıs 2016'da yeşil cami önü adlı eseri ise bu rekoru geride bırakarak 13 milyon 509 bin liraya satılmış.
 • osman hamdi bey'in en büyük ebatlı eserlerinden biridir. yakın bir zamanda rekor bir paraya (müze açmayı planlayan bir koleksiyonere) satılmıştır.

  bundan önce kaplumbağa terbiyecisi'nin fiyatı çok konuşulmuş ve eser adeta millete mal olmuşçasına bardaklara, çanaklara, posterlere, puzzlelara, t-shirtlere falan basılmış ve bir çok esnaf bu eserden ekmek yemişti. insanlar belki de adını ilk kez duydukları osman hamdi bey'e karşı ilgi duymaya başlamıştı. eskiden "bana beş tane türk ressam sayabilir misin?" sorusuna "eeeeeööö" cevabı veren adamlar en azından artık bir kişinin adını öğrenmişti.

  tabi bu durum sevindirici olmakla birlikte bence hala tartışmaya açık. osman hamdi bey'in eserlerinin satılması ve rekor paraların bu iş aktarılması bir tür "sanatı destekleme" etkinliği değildir aslında. antikacılıktır.

  türkiye'de güncel çok güzel işler yapan sanatçılar var ama ne yazık ki istenen desteği göremiyorlar. işte, bunun en büyük sebeplerinden birisi türkiye'nin varlıklı kesiminin (yani hamilerin) sanata değil antikaya para ayırmasıdır.
 • osman hamdi'nin, tuval üzerine yağlıboya olarak 185x100 santimetre ebadında gerçekleştirdiği eseri. 1882 yılında tamamlamıştır. bu eserde, yeşil cami önünde, 16 insan figürü yer almaktadır.
 • 1903 yılında philadelphia üniversitesi müzesi tarafından satın alınmış olan osman hamdi bey tablosudur.

  düzen: imlâ.
 • muazzam detaylara sahip bir eser.