• --- spoiler ---

ismail rüyasında hayaletle gömü olan yere gitmektedir. ismail'in taka tuka motorunda hayalet arkada oturur ismail'den öldürücü cümle gelir; gocuğumdan dut da düşme müşme olmasın.
    --- spoiler ---
  • adamlar bildiğin bir efsaneye imza atıyolar ve sözlükte hakkında 42 nci entryi giriyorum. kimse farkında değil mi lan? dizi harika da pazarlama tırt, özel kanallardan birinde yayınlansaydı fenomen olmuştu çoktan.

çok güzel bir ekip, harika bir iş. onaltıncı bölümle beni benden aldılar. müthişsiniz sadıçlar.. radıyocu ismail, mc gyver sülüman, hurdacı emin, müezzin cemil ne kadar gerçeksiniz birader siz?

bu arada bu ege köyleri de oyuncu tarlası mübarek. rolü 30 saniyeyi geçmeyen figürasyon bile döktürüyor dizide.
  • son dönemdeki favori dizim. hazır kırık ayakla eve kapanmışken şu 12 bölümü bi baştan izleyem dedim, konuşmam monuşmam bozuldu ya sadıç. gülüm mülüm deyip durum gari.

neyse konuya dönersek; çok güzel dizi, eğlenceli dizi, samimi dizi. esas dörtlüden özellikle süleyman karakterine bayıldım. bizim define avcıları dışında emin'in babası ile süleyman'ın anası, sedef'in babası, zümrüt'ün ebeveynler falan da çok hoş karakterler. gerçi dizide sevmediğim beğenmediğim karakter de yok, oyuncu da...

öyle yani, severek izliyoruz. cumalaaamız şenlendi sadıçlar, aynen devam.

bi de şu ismail'in bi o kıza bi bu kıza gitmesi sonuca bağlansa, manyak olacak. zaten o sedef'ten pek bi hayır gelmeyecek gibi ama bilemedim.
  • son zamanlarda gördüğüm en iyi yerli komedi dizisi.

samimi ortamı, şivesi ve oyunculukları var, eski türk filmlerine göndermeleri var. mesela "köyden indim şehire" veya "namuslu" andıran sahneleri var. gerçekten komik, kahkaha attıran anları var. ve hepsinden önemlisi nereden geliyor bilmiyorum ama dizinin içeriğinde bir huzur var hatta öyle bir huzur var ki insanda sabahtan akşama kadar açık bırakıp televizyonu da huzurla doldurma isteği oluşturuyor, diğer diziler ve programlar yeterince bozuyorlar ne de olsa televizyonun huzurunu.

son olarak başrol olarak oynayan dörtlü çok iyi seçilmiş, başkasını koysan olmaz o kadar iyi seçilmiş.
  • televizyonda izlemeye değecek tek yapımdır. o kadar güzel insanları o kadar güzel anlatıyorlar ki izlerken oyuncu olduklarını unutuyoruz. 16. bölüm sonunda süleyman'ı izlerken o mutluluğu biz de yaşadık, bu bölümün sonunda ismail'in üzüntüsüne de ortak olduk. o kadar gerçek ve sıcak ki, hala hakkında bu kadar az şey yazılmasına şaşırıyorum.
    siz hiç ayrılmayın sadıçlar. hep böyle güzel kalın.
  • yedi numara sonrası leyla ile mecnun'da bulduğum samimiyeti gördüğüm dizi. şu dizinin sözlükte prim yapmamasına çok şaşırdım açıkası.

istanbul'da yaşayan bir egeli olmamın ve çocukluğumun bizim oralarında geçiyor olması da beni etkilemiş olabilir pek tabi. dizinin insana hissettirdiği bir mutluluk, huzur havası var. öyle bütün oyunculuklar, ağızlar süper falan değil ama dizideki hikayeler tanıdık, kişiler hep hayatımda gördüğüm, tanıştığım kişiler sanki.

hicabi makasçı*'nın oyunculuğu bir yana, mcgyver sülüman* ve ersin* favorilerim.

dizinin sıkıntısı süresinin 2 saat olması. lan olm bi' bölüm 2 saat mi olur. 45 dk. falan olsa çok güzel olacakmış. biraz şu şarkılı türkülü bakışmaları sahneleri kıssalar olacak.

henüz başlamamış olanlar için 1080p bölümleri youtube'da resmi olarak yeşil deniz kanalında mevcut.
    https://www.youtube.com/…l/ucpupdcqabk0f7_occqwobta

güzel köylü ile karşılaştırmak ayıp. güzel köylü fabrikasyondur, yeşil deniz ev yapımı.
  • şuan televizyonda yayınlanan en kaliteli dizi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. birebir olmasa bile hiç kulak tırmalamayan ege ağzı var bu dizide, samimiyet var, yaptığı işi ciddiye alma var, doğallık var ama her şeyden önemlisi emek var. ilk izlediğimde bu itici oyuncuları nereden bulmuşlar diyodum ama şuan hepsi sanki tanıdığım bildiğim insanlar. abartmadan komedi, dram nasıl yapılır bu dizide öğreniyoruz. dizide sırf kötü olmak için kötülük yapan uçuk karakterler yok o yüzden kasılmadan izliyoruz. benim en çok hoşuma giden hicabi makasçının eşiyle atışmaları, kızlarına düşkünlüğü. çok var böyle insanlardan. bi de bahri var öz babasına babalığım diyen. bi de sadıçlar var her olayda "ak sakallı dede mi yapsak hayalet mi yapsak" diyen. hafize teyze var "kim var len orda sapık mısın" diye bağıran. seçimlerde rakip oldukları halde birbirlerine oy veren gülenay ve hilmi başkan var. ersin var "büyüyünce yazar olmak gibi planlaaam va da" diyen. emine var "sakardır ama akıllı kızdır" denilen. diziye giren her karakterin bi özelliği var. şerif ali bile sevdirdi kendini. tansu vardı mesela zümrütün eski sevgilisi. turgay bey bile dümdüz bi insan değildi kötü şakaları vardı.

beni düşündüren şey sezon finali. herkes bi yerlere dağıldı. acaba yeni sezonda nasıl olacak aynı tadı alabilecek miyiz? alamasak bile bana bi 5 sene yetecek 33 bölüm var.

sonuç olarak iyiki böyle bir dizi var. siz ne güzel insanlarsınız.
  • son zamanlarda hevesle takip ettiğim tek türk dizisi. samimiyeti insanı kendine çekiyor. ayrıca oyunculuklar da çok yerinde. begenmedigim oyuncu yok gibi bir şey. ege şivesini çok seven bir insan olarak çok sevip haftası haftasına takip ediyorum. izleyipte bu temiz arkadaşlıklara özenmemek mümkün değil.
    yalnız çok keyif vermesiyle birlikte son bölümüyle yürekleri dağlamıştır.
  • aslında bu dizi hakkında entri girdim sanıyordum ancak yayından kaldırıldığı zamanlar hem diziye hem trt'ye hem izleyiciye, kısacası herkese çok sinirli olduğum için yazmamışım.

bunu yaklaşık 4 sene önce fark etmiştim. ancak bu diziye layık bir entri girememe korkusu yüzünden çok uzun bir süre kaçtım bir şeyler yazmaktan. bugün de dizinin layığını yazamayacağımın farkındayım ancak bir şeyler yazmam lazım diye hissetmekteyim.

bir yanda açtım kaybolalım, mevsimsiz sabahlar ve gel artık şarkılarını sırayla çalıyorlar peş peşe.

bir diziyi dizi yapan tek şey konusu, ana karakterleri, yan karakterleri, işlenişi, oyunculukları, çekimleri ya da şarkıları olamaz tek başlarına. bu dizi gerçekten bu etmenleri çok iyi harmanlayan bir diziydi. zaten bir diziye özel şarkı yapılıyorsa çok çok yüksek ihtimal o dizi iyidir. ancak bu dizi çok iyiydi. fazla iyiydi.

nasıl bitti, ne ara oldu, niye oldu; gerçekten anlamak zor. her bölüm üstüne koya koya ilerlerken ve yayınlanan sonra bölümü ile allahuekber dağları'na çıkan bir çıta ile bize veda etse de kim niye neden nasıl ne amaçla son verdirdi bu diziye anlamıyorum. belki de anlamak istemiyorum ama durum bu işte.

dizide, yukarıda da bahsettiğim gibi muhteşem şarkılar var hepsine buradan bakabilirsiniz hepsi de ayrı ayrı sahneler için yapılmış 30 dan fazla çok güzel müzikler. -ben en sonda favorilerimi ekleyeceğim-.

şimdi karakterler desen hepsini hikayesi var ve leyla ile mecnun'un da ilk sezonlarında gördüğümüz çoklu ana karakter sendromunu bu dizide de görebildik ve aynı şekilde l&m de olan leyla çokluluğu bu dizide de var ancak her karakterin kendi leylası var ve leylalar öyle pat diye girip çıkmıyor diziye. bu yönden l&m yi bile tokatlar bu dizi.

her ne kadar burak serdar şanal'ın canlandırdığı ismail karakteri başrolmüş gibi gözükse de

maggayvır sülüman - eskici süleyman kara
    müezzin cemil
    hurdacı emin
    safiye - süleymanı sever
    emine - emini sever

sedef makasçı - ismaili sever
    zümrüt - ismaili sever
    yakut - ismaili sever

hicabi makasçı - sedefin babası
    bahri - ne diyeceğimi bilemedim, çok yaman çocuktur:)
    tüccar sami - bahrinin babası
    kamil bakır - ismailin amcası
    sabahattin - nalet olası benzinci herif
    hafize ana - süleymanın annesidir
    hilmi başkan - kasabanın belediye başkanıdır
    almancı hüseyin - sonradan diziye dahil olmuştur
    sibel - almancı hüseyinin kardeşi, süleymanı sever
    köstencelen halil - safiyenin babası

gibi daha da uzayan bir oyuncu listesi vardır. şimdi ben buraya öyle kameraya gözüken herkesi yazmadım. hatta çokça gözüken ama yazmadığım insanlar da var daha çok bilgi için wiki'ye danışınız.

yukarıda yazdığım tüm karakterler bölüm bölüm ana karakter gibi kendi hikayesi işlenen insanlar - hepsi çok çok güzel ince ince anlatılmış muhteşem karakterler-. bu sayede hikaye neredeyse her geçen bölüm genişliyor, dallanıp budaklanıyor ve güzelleşiyordu.

dizinin çekimlerinden bahsetmeye gerek bile yok rast gele açacağınız bir bölümü 15 dk izleseniz ne dediğimi hemen anlarsınız. zaten dizi ege kasabasında geçmekte o yüzden manzaradan bol bir şey yok:)

ama hiçbir güzel şeyi güzelce bitirmemize izin vermeyen bu dünya, bu güzelim dizi de elimizden aldı gitti. bu dizinin sona er*mesinden mesul kim varsa cemi cümlesinin allah belasını versin *. ulan bu bize yapılır mı be, zaten şu dünyada zevk aldığımız sayılı şey var, bitirmeyin be, almayın kardeşim güzel şeyleri elimizden.

favori müziklerim:
    gel artık : yutup spotify (bkz: #131089059)
    kaybolalım : yutup (bkz: #131087036)
    mevsimsiz sabahlar : yutup
    eziğiz : yutup
    gecelerim : yutup
    üzgünüz slow : yutup
    aşk garibana zor : yutup
    ekstra -- hilmi başkan seçim şarkısı : yutup

ps: tuna hizmetli'ye her şey için türk milleti adına teşekkür ediyorum.
  • hakkında yalnızca 23 entry (üç entry rengi yeşil olan denize ilişkin) yazıldığını görünce şaşırdığım başarılı ve samimi trt dizisi.

digitürkü iptal ettirip henüz başkaca bir uydu alıcısı edinememiş bir tv izleyicisi olarak mecburen bir kaç akşamdır digikutuda açık kalan yegane kanallar olan trt 1 ve trt okul kanalları izliyorum. bu nedenle iki üç tekrar bölümünü izlemiş oldum. gerzek holdingli, ağalı, töreli, entrikalı, komplolu diziler arasında harika bir alternatifmiş.

işler güçler dışında dizi takip edebilmiş biri değilim ama bu diziyi yakalamaya çalışıcam.

tek tek resimlerini gösterseler burun kıvıracağım, hazzetmediğim oyunculardan kurulu bir kadroyu bu kadar güzel oynatan, sıcak bir atmosfer yaratan yönetmeni de tebrik etmek lazım. hiçbir oyunculuk da, sahne de, şive de abartılı değil. hatta bu akşam yayınlanan bölümde süleymanla gözleri görmeyen annesinin kısacık bir sahnesinde benim gibi dangozu bile ağlatacak kadar duygusal havayı yakalamışken sahneyi bitirdi. sikimsonik kanal d dizilerinde sadece o sahneden 2 bölüm çekerler. şiddetle tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap