*

şükela:  tümü | bugün
  • son 150 yılda endüstri eksenli bir ekonomi anlayışı geliştiren toplumların küresel ısınma sebebiyle ortaya attıkları kavram. mevcut sistemi doğayla uyumlu hale getirme çabasıdır. tabi ki karlılığı engellemeyecek biçimde...
    bir de dünya üzerinde sadece bir toplum tarafından içi boşaltılıp mizah malzemesi yapılacaktır. (bkz: yeşil sermaye)
  • (bkz: yeşil aşkı)
  • ahmet atıcı ''yeşil ekonomi'' kitabı : yetmişlerin başında “büyümenin sınırları” raporu yayınlandı. rapor basit bir soruya cevap arıyordu: büyüme ya da kalkınma daha ne kadar sürdürülebilir? raporun bu basit ama önemli soruya verdiği cevaplar, geride kalan 40 yılda birer kehanet gibi gerçekleşmeye başladı. ancak görmeyen gözlere, duymayan kulaklara bu kehanetler hala ulaşamıyor. neyse ki kendini yarınlardan sorumlu tutan insanlar hâlâ var! yeşil ekonomi, bir ekolojik sıçrama öngörüyor. dünyanın biyolojik kapasitesi, insanların büyüme arzularını karşılamıyor. bugün her insan gelişmiş batı ülkeleri kadar tüketseydi 3 dünyaya daha ihtiyacımız olurdu. bu tüketim toplumu hala sürdürülebilir mi?
  • (bkz: dolar)
  • yesil ekonomi, tuketim ve calismaya yonelik kapsamli ve yeni ekolojik temelli yaklasimlar gelistirlmesi gerektigini savunmaktadir. toplumlarin icinde ve arasinda kaynaklarin ve gucun adil ve uygun bir sekilde dagitilmasini amaclamaktadir. her ekonomide kazanan oldugu gibi, yesil ekonomide kazanan ise teknolojik alanda ilerleyen ve yenilenebilir enerjiye yatirim yapanlar olacagidir.