*

• (bkz: yeşil aşkı)
  • ahmet atıcı ''yeşil ekonomi'' kitabı : yetmişlerin başında “büyümenin sınırları” raporu yayınlandı. rapor basit bir soruya cevap arıyordu: büyüme ya da kalkınma daha ne kadar sürdürülebilir? raporun bu basit ama önemli soruya verdiği cevaplar, geride kalan 40 yılda birer kehanet gibi gerçekleşmeye başladı. ancak görmeyen gözlere, duymayan kulaklara bu kehanetler hala ulaşamıyor. neyse ki kendini yarınlardan sorumlu tutan insanlar hâlâ var! yeşil ekonomi, bir ekolojik sıçrama öngörüyor. dünyanın biyolojik kapasitesi, insanların büyüme arzularını karşılamıyor. bugün her insan gelişmiş batı ülkeleri kadar tüketseydi 3 dünyaya daha ihtiyacımız olurdu. bu tüketim toplumu hala sürdürülebilir mi?
  • (bkz: dolar)
  • yesil ekonomi, tuketim ve calismaya yonelik kapsamli ve yeni ekolojik temelli yaklasimlar gelistirlmesi gerektigini savunmaktadir. toplumlarin icinde ve arasinda kaynaklarin ve gucun adil ve uygun bir sekilde dagitilmasini amaclamaktadir. her ekonomide kazanan oldugu gibi, yesil ekonomide kazanan ise teknolojik alanda ilerleyen ve yenilenebilir enerjiye yatirim yapanlar olacagidir.
  • gelecekte kendine çok daha fazla yer bulması mümkün. pandemi döneminde piyasalara ralli yaptıran 750 milyar avroluk avrupa birliği teşvik paketinde kaynağın 1/3'nin yeşil ekonomi projelerine aktarılması kararı alındı. göreceğiz zaman ne gösterecek.
  • türkiye için çok uygun bir ekonomi şekli. hem yavaş yavaş tüketim çılgınlığı azalır, hayat biraz yavaşlar, insanlar doğayla ilgili düşünür, tüketme çılgınlığının dünyanın sonunu getireceğini anlar. yeşilde severiz.
    mesela amerikadan çok daha hızlı adapte olabiliriz. amerika ilk önce yeşil ekonomiyi bir pazarlaması lazım önce çünkü, uzun süre spekülatif takılırlar, buradan nasıl para kazanılır gibisinden. ekonomi insanlardan ibaret olduğu için insanlarında yeşil olması lazım.
    asıl ilginç olan yeşil ekonomi dışarıyı, doğayı çağrıştırırken kodlar metaverse vr gibi şeylerin kapalı bir yeri çağrıştırması. matrix'ten selamlar.
hesabın var mı? giriş yap