şükela:  tümü | bugün
 • re$at nuri guntekin`in mal romani
  okumayin okutmayiniz
 • reşat nuri güntekin'in şeriat'in gelme ihtimalinden ve irticadan bahseden, maalesef günümüzde bile güncelliğini koruyan romani...
 • reşat nuri güntekin'in gelen sipariş üzerine yazdığı bir romandır. dolayısıyla aslında roman bile değildir. hatır çeki gibi birşeydir.

  irtica eleştirisi altında açık bir din düşmalığı yapan reşat nuri güntekin bu romanında. 1928 de yayınlanmış ve yayınladığı dönemin şartlarına uygun bir yalakalık da beraberinde gelmiştir. edebiyatımızın kara lekelerindendir.

  hilmi yavuz bu konuda güzel bir tenkit kaleme almıştır:
  http://arsiv.zaman.com.tr/…/yazarlar/hilmiyavuz.htm
 • papirüs yayınlarından yeniden yayınlanmış. keyfini sürebilmek için; green book ile birlikte tüketiniz.
 • dine değil, o dönemin dini elinde tutanlarına karşı bir tavrı vardır kitabın. "kraldan çok kralcıları" ve "her dönemin insanlarını" da ele alır. şahin efendinin inandığı herşeye başka şeyi gözü görmemecesine inanması düşünülmesi gereken bir şeydir. o kadar inanır ki içinde olduğu sisteme; anlayamadığı, kavrayamadığı veya şüpheye düştüğü her yerde kendini suçlar. sorgulamaz; ne softalığı ne muallimliği...
 • öyküsü 1908-1923 yılları arasında geçen, konu olarak 31 mart olayısonrası toplum arasında iyice belirginleşen görüş ayrlıklarının bulunduğu bir ortamda temel olarak yobaz ve aydın kesim arasındaki çelişkileri ele alan roman.
 • reşat nuri güntekin okumaya bir kadın düşmanı, çalıkuşu, yaprak dökümü, acımak gibi güzide eserlerle başlamış olan bendenizi tam anlamıyla hayal kırıklığına uğratan bir kitap. nerde aynı anda hem dilde akıcılık ve inceliğe hem de güzide bir içeriğe sahip olan okuduğum diğer bahsini geçirdiğim romanları, nerde bu zorlama içerikle yazılmış, kapkaranlık romanı. reşat nuri eserlerinde hayal kırıklığına uğrayışlarım yeşil gecenin hemen ardından okuduğum gökyüzü ile pekişmiş, ardından da zaten reşat nuri okumaktan tarafımdan vazgeçilmiştir.
 • okumadan, hakkında şifahi bilgiyle yorum yapanların genelde "ısmarlama, kemalizmin propagandası, din düşmanlığı yapılıyor vs." şeklinde yorumladığı romandır. fakat öyle değildir. roman bence reşat nuri'nin ve türk edebiyatının en iyi birkaç tezli romanından biridir. romanda sadece eski yanlılarının kötü yönleri gösterilmez, önyargıyla ve yanlış önbilgiyle okuyanlar sadece bunu görebilir gerçi, romanda yenileşme hareketlerinin zamanlamasının, yönteminin ve halka hitap edip etmediğinin bir sorgulaması da yapılır. hatta yeşil gece için cumhuriyet ideolojisiyle bir hesaplaşmanın romanıdır demek hiç de abartılı bir ifade olmaz.
 • reşat nuri guntekin 'in sevgi ve şefkatten en uzak romanı.aslında yazar bu kitabı tamamen inkilaplara halel geleceği korkusuyla kaleme almıştır.
  bu roman aynı zamanda politik ortamın bi romanı ne kadar derinden etkileyebileceiğini gösteren çok tipik bi eser olarak öne çıkmaktadır. yoksa yazar aslında edebiyatımızda özelikle çocuk kahramanlara gösterdiği merhamet ve sevgiyle hatırlanmaktadır. hatta bu eserinden hemen sonra yazdığı "acımak" adlı romanında bunu gayet net olarak görebiliriz.
 • vakti zamanında, şahs-ı meşhur edibimiz nazım hikmet'in, "türk romanının en önemli yapıtı" olarak seçtiği romandır.