şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olmamış, ham kirazlara verilen lakap, yakıştırma, şey.. *
 • gülten dayıoğlu'nun gayet terbiyesiz bir şekilde yeşil kiraz 1 ve yeşil kiraz 2 diye yayınladığı trilogy kokusu* gelen kitapları..
 • ikincisinin zorlama oldugu bariz olan gulten dayioglu kitabi..
 • gulten dayioglu'nun korpe beyinleri ataerkil soylemlerle yikamaya calistigi akillara ziyan eseri.
 • genç kızların okuyacağı bir kitap yazmaya çalışan gülten dayıoğlu,bir tanesiyle yetinmeyip ikincisini de yayınlama cüretini göstererek kitapçıların raflarında anlamsız bir fazlalık oluşmasına sebep olmak dışında pek bir işe yaramamıştır..kitap,türk filmi seven,beyaz dizi okuyan genç kızlarımıza en iyi şekilde hitap etmektedir zannımca..
 • yesil kiraz bitmesin diye her satırı defalarca okurdum, o kadar huzunle kapattıgım bir son sayfa daha hatırlamıyorum kucuklugumden.
 • bu romandaki genc kız ile (ki ismi kirazdı), şimdinin cem ozer li evy lady reklamindaki genc kız veya molped reklamındaki kızlar karşılaştırıldığında değişimin ne kadar hızlı ve şaşırtıcı olduğu görülür
 • ilk kitapta ezik bir kapıcı kız olarak hayata atılan kiraz, ikinci kitapta fantastik maceralara yelken açmıştır:

  --- spoiler ---

  -her ülkeden 1 kişi alan "dünya koleji" diye ucubik bir okula girmiş (ulan boyle bir yer gercek hayatta olsa dersanesi, sektörü, torpili olmaz mı? o ka avanta kiraza kalır mı a be gülten teyze?)
  -holding sekreterliği (gösterip vermeyerek namusunu korumaktadır)
  -everest tırmanısı (everestin zirvesinde çinli bir herif tarafından hayat öpücüğüyle kurtarılmıştır. oha artık diyor baska da yorum yapmıyorum)
  -amerikan ajanı olarak yağmur ormanlarına gidiş (yakışır kirazıma)
  bunlardan da acaipi herifin teki bu hanım kızımız için "kiraz" adını taşıyan bir araba modeli dizayn edip akabinde evlenme teklif etmiştir. sanırım gülten dayıoglu bu kısmını romantik olsun diye eklemiş ama önünde kırmızı yeşil iki tane kiraz sallanan (meyve sepeti mubarek) cingilli dore bir araba gözümün önüne gelince etkilenmekten cok gülüyorum ben şahsen

  --- spoiler ---
 • şimdi efendim bu kitabın ilkinin sonunda ödeşme diye bir bölüm vardır ki akıllara zarardır.
  bu kiraz kızımız bölümün adından da anlaşılacağı üzere intikam peşindedir.kimden? evet eski sevgilisi olan ve kızımızın bi kapıcı kızı olduğunu öğrendiğinde ona bir paçavra gibi davranan özgür kişisinden. bu noktada anlayamadığımız kısım özgür kişisinin kapıcı kızı olmakla, kahpe olmak arasında kurduğu doğru orantı tabii ki. hangi mantık sınırları bu doğru orantıyı kapsar bilemiyoruz. neyse efendim bir başka nokta bu aynı özgür kişisi vakti zamanında herşey güllük gülüstanlıkken, kiraz daha bir kapıcı kızı değilken(!), kızımıza yeşil kiraz diye hitap etmekteydi, sonra yeşil kiraz n'oldu tabii ki çürüdü canım! ulan bi dur! bu yeşil kiraz hangi arada kızardı (bkz: yaş 17)
  da çürüdü bi düşün, hemen nasıl yapıştırdın yaftayı? neyse efendim dağıtmayalım gelelim o vurucu bölüme:

  kiraz kişisi özgür kişisinden intikam alır! nasıl mı? tabii ki herife bakire olduğunu kanıtlayarak!hayır hayır çürük değildir o hala yeşildir! çünkü bakire değilsen çürüksündür, bakireysen yeşil ,kızarmış olması ise söz konusu bile değildir! kanıtlar efendim çarşaftaki kan bunun kanıtıdır zira
  ( herhalde kızardığı nokta bu oluyor). peki n'apar özgür kişisi kanı görünce yatağa kapanıp ağlamaya başlar pişmandır haliyle.meğer kiraz çürük değilmiş! bak sen! ulan hıyar mısın lan bi damla kana tav oldun. ya kız gösterip vermiyosa yeşil mi oluyor yine?

  okurken bunu küçüktür tabi bünye kirazın intikamıyla özgürün dramı arasında bocalar durursunuz tekrar tekrar okursunuz. halbuki sonradan farkedersiniz ki: kiraz kitap boyunca bir kız çocuğu olarak bastırılmaya çalışılıp hep bir çıkar yol aramıştır, belki yanlış yerlerde dolanmıştır ama aramıştır. fakat son hareketiyle bastırılmış kadınlığına bir tekme de kendisi atmıştır zira onu kullanarak ismini temize çıkarmıştır. (bkz: kime göre neye göre)
  ve o kirazla kavuşmasını istediğiniz özgür de andavalın tekidir aslında. namusun iki bacak arasına sıkıştırılmış halinin kişileştirilmiş versiyonundan başka bir şey değildir.

  ergenlik döneminde bir genç kızın okuması gereken son kitaptır belki de. türevleri için (bkz: ipek ongun)
 • arkadaşlar kitapta adı geçen dünya koleji gerçekten de var ve aynen yeşil kiraz gibi bir kızın oraya gitmeye hak kazandığını da okumuşluğum var.kızın hayatı kurtuldu tabi ki.