şükela:  tümü | bugün
  • yesil mercimek, domates, carliston biber, sogan, taze nane, limon suyu, zeytinyagi, tuz ile yapilan guzel yiyecek.

yesil mercimekler iyice yikandiktan sonra bol suda pisirilir. sonra icine ince ince dogranmis carliston biber(kirmizi dolmalik biber varsa ayri bir guzel olur), ince kiyilmis taze nane, limon suyu, ince dogranmis sogan, tuz ve zeytinyagi ile yesil mercimek harmanlanir. en son olarak domates eklenir. afiyetle yenir.

(bkz: vejetaryen yemekleri)
  • oldukça güzel bir salata türü.
    antakya taraflarında meşhurdur.
    (bkz: http://www.rabiateyze.com/…8/mercimek-salatasi.html)
  • başka bir tarif daha;
    1 su bardağı haşlanmış yeşil mercimeği, 5-6 tane taze soğan, bir orta limonun suyu, 1 t.k. sumak, yarım ç.k. kimyon, 1 diş sarımsak,karabiber ve pul biber ile karıştırıp, hiç yağ eklemeden de çok lezzetli bir salata elde edebilirsiniz.
  • bir miktar tahil eklenerek yapilirsa daha da besleyici olabilecek salata. tahillar baklagillerle birlesince aminoasitler dengelenir ve protein alimi kolaylasir. az bir miktar yag eklendigi takdirde de alinan protein hemen enerji olarak harcanmaz. ozellikle protein ihtiyacini hayvansal gidalardan karsilamayanlar icin bu az miktar yagin etkisi cok daha onemlidir.
  • big chefs'de yapılanını yemeyin, yedirmeyin. bunca yıllık ömrümde böyle tuhaf şey yemedim.
  • ramazan ayında hem doyurucu hem de lezzetli olması sebebiyle tercih edebilecek olan salatadır.
    tarifimi de yazayım tam olsun

malzemeler;
    yeşil mercimek
    mısır
    boncuk makarna
    kırmızı biber
    domates
    soğan
    limon
    maydonoz
    tuz

yeşil mercimekler suda bekletildikten sonra iyice haşlanır ve suyunun süzülmesi için bekletilir.
    ardından haşlanmış yeşil mercimeğe makarna katılır.
    diğer malzemeler doğranıp ilave edilir.
    bol limon, tuz, karabiber, yedi türlü, pul biber eklendikten sonra karıştırılır.
    arzuya göre mayonezde katıp yenilebilir son derece hoş oluyor.
  • yıllardır itina ile büyüttüğüm, beni asla hayal kırıklığına uğratmayan, ortamların aranan göbeği müşfik'ime artık veda etme zamanının geldiğini düşünmem ile beraber tüketmeye başladığım zalata. gerçi daha dün yedim ilk defa ama sigarayı bırakan bünyemde tam bir sicirtan etkisi yarattı.

bilen bilir, salata ile ilişkim sadece domatesten ibarettir. belki içinde varsa turşusunu yerim ama dün itibariyle gercekten doğru bir hamle yapmış gibi görünüyor. salata güzel şey ve en güzel yanı sanırım sigara icmeyerek durma noktasına gelen hazım sorununu çözmesi. şahane gidiyor, partiliyorum sanki tuvalette.

edit: adettendir. (bkz: tamam)