şükela:  tümü | bugün
  • milyar dolarlık hacimlerde iş yürüten insanlar için yeşil pasaport sorun değildir, şirketlerinin birimleri ya da yardımcıları vize işlerini onlar için hallederler zaten. kaldı ki bu kadar büyük iş yapan insanlar ekşi sözlükte neden takılsınlar o da bir garip.
  • 3. derecenin 1. kademesindeki memurlar alabilir.

orta okul mezunu memurlar bu pasaportu alamazlar, çünkü en fazla 4. dereceye çıkabilirler.

lise mezunu memurlar mesela 13/3'ten başlar. 2. dereceye çıkabildiklerinden, emekliliğe doğru bu pasaportu alma hakkına sahiptirler.

ön lisans mezunları 10/1'den başladıklarından (aldıkları terfi vs. göre tabii değişir ama ortalama 17-18) senede bu mertebeye ulaşırlar.

lisans mezunları 9/1'den başladıklarından ortalama bir memur ortalama 13-14 senede ulaşır.

yüksek lisans mezunları 9/2'den başlarlar dolayısıyla, lisans mezunlarından 1 yıl önce bu hakka sahip olurlar.

*bülent ecevit'in 1970lerde verdiği, sonrasında yenilenen ve memurlara sadece bir defalığına verilen müktesep 1 derece ilerleme hesaba katılmıştır.

akademik personel 7/1'den asistan olarak başlarlarsa da, araştırma görevlileri, öğretim üyesi veya öğretim görevlisi olmadıkça, yeşil pasaport alamazlar. 4. dereceden sonra kadroları yatay ilerler. dr. öğretim üyesi atandığı kadroya göre maksimum 6 yılda alırken (atandığı kadronun derecesi 3/1 ise hiç beklemeyebilir) , doçent ve prof.lar direkt bu pasaportu hak ederler.

* edit çok mesaj geliyor:
    1)izah etmem gerek devlette bazen kadrolar dolu olursa, hak edilen kadrolara ulaşma (özellikle akademik personelde çok olur) daha uzun sürebilir. buna tenkis tahsis diyoruz.
    2) ayrıca memurun iyi sicili, lise hazırlık okuması, mühendislik bölümü, teknik alandaki m.y.o., fizik-kimya-biyoloji veya teknik lise mezunu olması (657/36. maddeye bakılabilir) bu süreleri kısaltabilir. söylediğim süreler ortalamadır, kişiye göre tabii ki değişir.
    3) bir de bazı özel durumlarda daha hızlı ilerlemesini sağlayan torba kadro var, bu tip durumlarda doldurulmasına gerçekten ihtiyaç duyulan boşta bulunan yönetici kadrosu mevcutsa, belirli süre kriterlerini sağlaması şartıyla kişinin daha üstteki bir kadro derecesine doğrudan yükselmesi mümkün oluyor.
  • euro'nuz yoksa bir halta yaramayacak, renkli pasaporttur
  • üst üste 3 yil 500.000 dolar ihracat yapan firmalara 1 adet

10m usd üstü ihracat yapanlara 2 adet yeşil pasaport veriliyor.

firma sahibi yeşil pasaport kullanım hakkını sirkette istediği kişiye verebilir, bu milyar dolarlık proje yürüten mühendis te olabilir, patronla aksam yemeğini paris te yiyecek olan özel asistan da..

akıllı patron doğru seçimi yapacaktır ...

edit : sağ olsun user arkadaşlarım uyardı.
    son 3 yıl ihracat tutarı:
    1.5milyon- 10 milyon usd için 1 adet yeşil pasaport
    10m - 25m usd için 2 adet,
    25m-50m arası 3 adet,
    50m-100m arası 4 adet
    100m ve üzeri için 5 adet adet yeşil pasaport hakkımız varmış..

@seviyorakalanpapatya
    @eyitimli erkek
    @rebanep

userlara teşekkür ederim.

bu durumda evli ve 2 çocuğu olan 3. derece memurun devlet gözündeki değeri 10m-100m usd arası ..
  • bu pasaportun memurlara, 3. dereceye indiklerinde verilme amacı, memurun yurt dışına gidip göçmen başvurusu yapmayacağı, ülkesine geri döneceği ihtimalinin çok güçlü olması sebebiyledir. memur olma sebebim bu pasaporttur diyebilirim. en güzel tarafı da istifa da etseniz o artık sizindir ölene kadar. sayesinde her yıl avrupa turu yapıyorum vize falan uğraşmadan.
    edit: özelden soranlar oldu istifa sonrası durumu kanun maddesini yazıyorum.
    "istifa eden kamu personeli, istifa etmiş olsa dahi, emsalinin hak ettiği tarihte, 5682 sayılı pasaport kanununun ek 4. maddesine göre yeşil pasaport talebinde bulunabilir"
  • ebeveynleri memur olan arkadaşlar şanslıdır alabilirler ancak ebeveynleri memur olduğu için hiçbir işe yaramaz.
  • tamamen yanlis bir iddiayla savunuluyor.

- senin memur nasil olsa bizde kalmaz geri doner, ben buna vize uygulamayim.

diyormus ab.
    peki memurun cocugunun ne garantisi var?
    istifa eden memuru neden aliyorsun?
    normal vize verdigin adam kalamiyor mu?
    vize alirken donecek misin diye soran mi var?

3-5 tane soruyla bu tezi curutuyorsun.

gercekte ise yesil pasaport tam tersi bir kontrol icin kullaniliyor.
    "benim memur nasil olsa geri doner.
    ben buna "cikma izni" vereyim" belgesi.

bize vize uygulanmasi yabanci ulkelerin talebiyle degil kendi istegimizle gerceklesti.

12 eylul 1980'de herkes yurt disina kacmak isteyince, benim vatandasimi almayin talebi yapilmis.
    kasim 1980'den oncesine kadar sınır falan sikleyen yok.
    elini kolunu sallayarak istedigin ulkeye gidiyorsun.
    ilk almancilara sorun isterseniz, vize nedir bilmezler.
    normalde bize vize koyma haklari bile yok.
    (bkz: ankara antlasmasi)

sonra bizim talebimizle vize cikartiyorlar, boylece ulkeyi terk etmen zorlasiyor.

zaten su an vizenin anlami da kalmadi.
    orada kalmaya da engel degil.
    isteyen vize alir gidip geri donmez, ab ya da abd bir sikim yapamaz bu kisiye.
    ulkenin icinde bile bulamaz.

sadece ab icin bir kazanc kapisi ve fisleme yontemine donustu.
    zamaninda yanlis bir karar aldin diye vatandasinin biyometrik,finansal,adres,tapu. bilgilerini potansiyel dusmanina hediye ediyorsun.
    ustune bir de keriz gibi para veriyoruz.
    hem bilgimi bedava veriyorum, hem uste para veriyorum.
    ustelik bu kadar bilgi belki kendi devletimde bile yoktur.
  • yurtdışına çıkmıyorsanız, evin herhangi bir yerinde süs olarak bulundurabilirsiniz.
  • birinci derece kadroya sahip olmanıza gerek olmayan paso. ikinci ve üçüncü dereceler de alabilir.
  • 20 kere yazdim bir daha yaziyorum.

1984 yili itibariyle son halini alan ve hala yururlukte olan pasaport kanunu sayesinde ortaya cikmistir. donemin devlet baskani (o donem kendisine oyle diyordu) kenan evren’in ve kadrosunun, avrupa ekonomik toplumu’na siyasi gocu durdurmak adina basvurmalarina muteakip, aet ile birlikte hazirlanan taslakla birlikte, goc hiz orani istatistiksel olarak en dusuk olan (o donem icin) memurlarin, turkiye’nin istegiyle ortaya cikan kisitlama durumundan haric tutulmalariyla ortaya cikmis bir pasaport turudur. bu kanunla paralel olarak, aet de benzer bir pasaport kanunu yururluge koymustur. ornegin almanya’da da, kimse basvurmamasina ragmen, yesil pasaport ya da special passport halen bulunmaktadir. ve almanya’da da sadece memurlara verilmektedir.

1982’ye kadar, turkiye cumhuriyeti pasaportu, sayili ulke pasaportlarindan biriydi ve amerika birlesik devletleri dahil, pek cok ulkeye vizesiz giris cikis uygulaniyordu. fakat sanal bir vize uygulamasi vardi ki o da doviz yasagi idi. yine kimse kolay kolay cikis yapamiyordu. doviz alimi cok kati kurallara tabiydi. bu kadar.

tarih sikinizde degil anladik, bari yururlukte olan kanunlari okuyun, ek olarak sayi numarasini tarihini falan okuyun.
hesabın var mı? giriş yap