şükela:  tümü | bugün
  • haziran ayında almaya hak kazanıp hemen başvurduğum, ancak hala elime ulasmayan vizesiz seyahat şeysi.

kasım'da yurt dışına gitme planim var, ama eylül bitiyor, hala ortada pasaport yok. hocam pasaportu yetişmediği için çok önemli bir kongreye katılamadı. çip krizi vs deniyor, ama cidden kabak tadı verdi bu durum. aciliyet başvurusu yapınca uçak bileti, otel rezervasyonu vb belgelerini istiyorlar, ama açıkçası pasaportum elime ulasmadan rezervasyon yaptirmak konusunda tereddütlerim var.

bu tamamen benim yeşil pasaporta basvurmamla alakalı bir bahtsız bedevilik durumu arkadaşlar. benim yüzümden mağdur olan herkesten özür dilerim *
  • bugun berlin'e geldim. bu benim ilk yurt dışı seyahatimdi o yüzden hemen paylaşayım çünkü sürekli acaba sorun olur mu , yakın zamanda gidenler neler oneriyor diye dusunuyordum.

öncelikle yeşil pasaport vize istemiyor 90 güne kadar. benim en çok merak ettiğim şey; vize yok geçebilecek miyim, sorun yaşar mıyım konusuydu. hayır, hiçbir sorun olmadı. vize de soran olmadı.

berlin'de uçaktan indikten sonra pasaport polisine gittim. ingilizce olarak neden geldiğimi, kaç gün kalacağımı, nerede kalacağımı sordu. adresi istedi, adrese baktı -adresi teyit icin bazen arayabiliyorlarmis, benimki aramadı- dönüş biletimin pdf hali, seyahat sağlık sigortasına baktı. bazı gruplarda seyahat sağlık sigortası zorunlu değil diyordu ama ben online olarak uçaktan hemen önce aldım ne olur ne olmaz diye, ki bence risk almaya gerek de yok. elinizde bulunmasi zarar vermez.

ilk yolculuğum olduğu için bu bileti sakalayacağım. ayrıca ingilizce biliyorum demeyeceğim bir daha haha. polisin yakışıklı oluşundan mı yoksa gerginlikten mi ingilizce konuşmayı unutup hebele hübele yaptım, cevap verirken. ama buna ragmen hicbir sorun olmadi. benim kadar gergin olmaya kesinlikle gerek yok... gerekli istenen evrakları tamamlayın ve bam bam , willkommen:)
  • orta-alt seviye bir memur çocuğuysanız kısıtlı bütçenizle avrupayı gezmenize imkan verebilir'di eskiden.
  • bi kaç seferdir sırp gümrük polisleri ile aramda şu şekilde diyalog geçiyor :

b: ben, p: polis.

p: komşu sen türk polis?
    b: he ben türk polis.
    p: oo komşu biz kolega o zaman, sen bıraktı polis, finiş?
    b: evet :)
    p: komşu para yok demi? (memurluğu kastediyor), ondan bıraktı sen?
    b: hehe evet :)

bi seferde de rüşveti alıp almamakta tereddüt etti, yeşil pasaport arasında diye, o da sordu sen türk polis diye, he komşu dedim, al al sıkıntı yok dedim, teşekkür komşu, haydi hayırlı yolculuk dedi :))
  • son zamanlarda başvuru yapıp da kısa süre içerisinde alan olup olmadığını merak ettiğim pasaporttur. zira il nufüs müdürlüğü çalışanı 3 aydan önce gelmez dedi.

düzeltme: tam 1 ay sonunda kavuştuk.
  • yeşil pasaporta özel bir durum yok, diğerleri de gecikmeli geliyorlar. başvuruyu yaptıktan sonra alo 199'u arayarak acil talebinizi iletebilirsiniz. bu şekilde hızlandıranlar var. bir tanıdığımız gri için bu şekilde yaptı ama yine gelmeyince ankara'da genel müdürlüğe gidip sabah isim yazdırdı öğlen sonu aldı.
  • süresi dolanların 10 yıla uzatılacağı durumu ile ilgili gelişme olup olmadığını merak ettiğim pasaport türü.

edit: nüfus ve vatandaşlık işleri web sitesinden.....> randevu al.......> pasaport süre uzatımı adımları takip edilerek yapılıyormuş.
  • süresi dolacak pasaportum için son düzenlemeye göre süre uzatımı yapılabiliyor. tamam ama bu düzenleme zannediyorumki bir kaşe imza ile olacak. kimlik bilgilerinin ve geçerlilik süresinin yer aldığı yüzde eski tarih kalacak. bu pasaportun çipinde bu bilgiler de zaten yüklü ve değiştirilemez. yurt dışı seyahati için riskli bir durum gibi.

nvi sayfasında:
    ''hususi pasaportlara kaşe uygulanarak geçerlilik süresinin uzatılması uygulaması dışişleri bakanlığı tarafından yabancı ülke makamlarına bildirilmiştir. ancak süresi uzatılan bu pasaportların kabul edilip edilmeyeceği ilgili yabancı ülke makamlarının takdirinde olduğundan, normalden farklı kontrol uygulamaları olabilecektir.'' demiş.
    bu durumda bu riski almayıp yeni pasaport talep etmek en güzeli. talep edilecek pasaport zaten 10 yıllık düzenleneceği için tertemiz kullanılır.

yeni düzenlenecek pasaportların 10 yıllık düzenlenmesi, eskilerin de peyderpey bu düzene girmesi daha isabetli bir karar olurdu.
    ayrıca uzatım yaparak yurt dışı seyahat edenlerden tecrübelerini aktarmaları da makbule geçer hani.
  • 1 ay önce başvurdum. gelmedi bir türlü. çağrı merkezini aradim. nedeniyle birlikte acil oldugunu bildirdim. 2. iş gününde kargoya verildi. belge filam istenmedi. fakat benimle birlikte başvuran eşim ve çocuğuma gönderim yapilmadı. acaleniz varsa arayin hizlandiriyorlar. herhalde yoğunluk biraz daha azalmış.
  • yeşil pasaport sahipleri kaşe ile mevcut pasaportlarının süresini beş yıl daha uzatabiliyorlar. ancak bu riskli bir durum. almanya, fransa, portekiz gibi ülkeler kaşeyi kabul etmiyor.

yüzde yüz etkili olmasa da tedbir almanın bir yolu var. süreyi uzattıktan sonra yeni pasaport başvurusu yapabiliyorsunuz. süresini uzattığınız pasaportunuzun eski geçerlik süresi dolmamışsa, mesela ocak 29'da dolacaksa o pasaportunuz da iptal edilmiyor. böylece yenisinin gelmesini beklerken eskiyi de aktif olarak kullanabiliyorsunuz.

edit: eskisinin iptal edilmemesini görevli memura hatırlatmanız gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap