şükela:  tümü | bugün
  • konsolosluk araclarina verilen plaka.
  • diplomatik araçların türkiyedeki plaka rengi. adanada rastlananlar incirlik üssünde görevli asker araçlarıdır.
  • eskiden polis araçlarının kullandığı plaka idi, günümüzde ise türkiye'de bulunan diplomatik, konsolosluk ve uluslararası kuruluş temsilcilikleri ile bunların diplomatik ve konsüler statüye haiz mensupları ve bu temsilciliklerin idari-teknik personel statüsüne haiz mensuplarının taşıtlarına verilmektedir.. bu plakalar ca ile cz arasında olur..
  • (bkz: yesil dalga)
  • şehir içinde hız yapmaları normalmiş bu plakaya sahip olanların, nitekim köroğlu caddesinde yayaları ezmesine ramak kalan densizi alo trafiğe şikayet edince "ama konsolosluk aracı o" şeklinde cevap verir yurdumun güzel polisleri. yine aynı güzel polisler eskişehir yolunda 70 km hızla gittiğinizde size aşırı hızdan ceza yazarlar *
  • cclenmis plakadirlar mesela.
  • trafik kurallarından muaf olduğunu düşünen ukala büyük elçilik çalışanlarının kullandığı araçların plakasıdır. ankara şehir merkezinde her on araçtan birinde bulunur. büyükelçiliğin çaycısında bile yeşil plakalı araç vardır adeta ki bu kadar çok elçilik arabası trafiktedir. hız sınırı, kırmızı ışık, dönüş ihlali, yaya geçişi önceliği gibi kurallardan kendini üstün gören cc ve cd plakalı araç sürücüleri bir tartışma anında moron gibi gözünü dikip bakar ama o çılgın şoför halinden de eser yoktur ne yapıyorsun? diye sorduğunda. belli ki hiçbir polis bu densizlere ceza yazamamaktadır. sinirlenirsin, şikayet edersin ama sonuç alamazsın. sonra oturur düşünürsün, bugün trafikte üstüme çıkan herifin karşısında yarın el pençe divan vize isteme ihtimalin acaba yüzde kaçtır? diye.
  • genelde soförlerinin kendilerini, aracın bağlı olduğu ülkenin başkanı zannederler.

geçtiğimiz yıl çankaya'da yokuştan inerken hızını alamayıp bana yandan toslayan bir tanesinin şoförü; "özür dilerim görünmez kaza işte" diyeceğine "mal mısın lan salak arabanın içinden işaret çektim sana kaç diye görmedin mi? ben ne yapacam şimdi bu arabayla?" diyerek ağzını burnunu kırdırmıştı.

diplomatik araç olduğunu nereden bileyim ankarada yaşamıyorum ki. bilsem elbette karşısında el pençe divan dururdum...*
  • kendilerine türkiye trafiğinde kapitülasyon vari serbest geçiş hakkı verilmiş gibi hareket eden araçların sahip olduğu plakadır. bunu kullanan şoförlerde yaşadığı yerde seve seve bütün trafik kurallarına uyup da türkiye'ye tatile gelip kural tanımaz bir cengavere dönüşmüş gurbetçi havası vardır. o cc cd logoları sayesinde hiç bir polisin onları durdurmayacağını* bildiğinin verdiği güvenle verirler flaşörü sireni, ters şeritten emniyetten ordan burdan yardırır giderler. biz de küfreder bakarken arkalarından. tabiki de müstahaktır bize.
  • bu reng plakalarin; "cc" konsolos, "cd" büyükelçi taşıdığı anlamına gelir.