şükela:  tümü | bugün
 • dış kabı sarı renkte, içi yeşil renkte ama sürünce kıpkırmızı olan rujdu. ilginç bişeydi. 80li yıllarda vardı ve sihirli ruj adını takmıştım.*
 • 80'lerde özellikle kız çocuğu olanlar iyi hatırlar. altın rengi kapağı olan bir rujdu bu. ilk sürüldüğünde parlatıcı etkisi yapsa da gittikçe kırmızıya dönerdi. bir de kolay kolay çıkmazdı ki bu da onu sabit rujların atası yapmaz da ne yapar sayın seyirciler?
 • aptal sarışınların dudak boyası. zira kırmızı "dur" demektir.
 • markasi uzerinde yazanini hic gormedim. belki ben hatirlamiyorum, belki de cok cakma bir urun oldugundandi ama gercekten de vardi. surdukten kisa bir sure sonra sahiden kirmizi(msi) oluyordu.
 • hesapta her dudağa farklı tonda kırmızı bulaştıran bir formülü vardı ama, anneminki hep pembemsi turuncumsu olurdu.. sabit kalem gibi birşeydi.. bunu denemek için kumaşlara falan sürdüğümü yiine de tam kırmızıyı bulamadığımı hatırlarım...
 • babanemin cekmecelerini cilginlar gibi karistirdigim yillara dair aklimda en cok yer eden alengiri obje, futbol topu seklindeki sakizlarla birlikte favorim..

  cocuk aklinla yesil bir seyin nasil kirmiziya donustugu hakkinda hipotezler ortaya atar, sonra hipotez de ne ola ki diye anneye danisir, sonra da buzdolabindaki yesil elmalarin kirmiziya donusmesiyle alkali oldugu kanisina varirsin. tabi bilmiyorsun ki yesil elma babanin favorisi ve alindigi gibi midesine goturuyo..

  80lerde cekilmis suh fotograflarimin sebebiydi bu yesil ruj. anne ve babanemin ceneye dalip, babanemin cekmecesini karistirmem icin uygun ortam hazirlamalari.. ruju yeme suretiyle surdugumu sanmam ve olaylarin gelismesi..
  agzimi yikadigimi sanip havluya silmem, havlunun kirmizi olmasina ragmen dudaklarimdan bu berekli rujun cikmamasi.. icerden birisinin yine ne haltlar karistirdigimi merak etmesi uzerine agiz cevremde yetiskin bir zencinin dudaginin genisliginde bir alan kipkirmizi olarak annemlerin karsisina cikmam utana sikila, ve kahkahalar esliginde elime bir de parfum sisesi tutusturup boy boy fotograflarimi cekmeleri.. baska bir deyisle hey gidi gunler..
 • geçenlerde ne alırsan 1 milyoncu mağazalardan birinde görüp şaşırdığım, çocukluk hatıralarımdan biri. sittin senelik yeşil ruju, millete "lolita ruju" diye kakalamaya çalışıyorlardı. eski günlerin hatrına yedim ben de.
 • bazi siyah beyaz film çekimlerinde güzel bir gri tonu elde etmek için ve bazı siyah beyaz filmlerin içinde sadece sonradan renklendirilecek alanı belirlemek için kullanılan ruj rengi.
 • (bkz: sihirli ruh)
 • annem kırmızı rujdan nefret ettiği halde, babamın ona fantastiklik olsun diye alıp getirdiği rujdu 80'lerde. genelde benim evciliklerime malzeme olurdu. güzel bir tadı vardı onu hatırlıyorum, meyveliydi sanırım.
  ayrıca bu hafta öyle bir geçer zaman ki dizisinde karolin sürmekteydi bu rujdan. demek ki 80'lerden önce de varmış *

  http://www.salincaktaikikisi.com/…en-yesil-ruj.html