şükela:  tümü | bugün
 • dinci sermayeyi işaret eden kavramdır.
 • dini yonu agir basan siyasi guclerin kontrol ve himayesinde, dini bir duzeni hakim kilmak adina kurulup faaliyet gosteren, islami devrimin finansoru rolundeki $irketler.
 • (bkz: dolar yeşili)
 • çoğu yalan dolanla paralarını çaldıkları saf gurbetçi türklerin paralarından ve saf müslümanlardan topladıkları paralardan oluşan yalancı müslüman sermaye.
 • hacı amcaların hacı teyzelerin helal paralarını helal kazanç vermek için toplayıp sedalara gülbenlere basan sermaye gruplarını da barındıran üst küme.
  (bkz: caiz faiz)
  (bkz: cevik bir in onunde salya sumuk olan medya patronu)
 • kimine göre dört yapraklı yonca, kimine göre yeşil bir şemsiyedir. duruma göre yenir, altına sığınılır ya da teşhir edilir.
 • amerikan dolarlarından oluşan sermaye.
 • almanya ve avusturya gibi ülkelerde siklikla karsilastigim, cami adi altinda actiklari bakkal dükkanlari sayesinde hem ticaret yapan hem hükümetten maddi yardim alan, hem de utanmadan kapi kapi gezip yardim toplayan seyyar müslümanlarin ve onlara kanan gurbetcilerin paralariyla daha da büyüyen sermaye cesidi. sayilari gün gectikce artan gurbetcilerin yasadiklari kültür sokuyla ve bir yere ait olma ic güdüsüyle tutunduklari dal olan milli görüs gibi olusumlar tarafindan organize bir sekilde türkiye´ye aktarilan, aslinda yesil degil kara sermaye. bu sermaye öyle kara, kapkara ki bugün insanlari aptal yerine koymaktan baska hicbir vasfi olmayan bir insani koskoca türkiye cumhuriyeti nin basbakani olmaya kadar yükseltebiliyor. türk laik demokratlari yazliklarinda balkon keyfi yapip cumhuriyet okuyup kafa salladikca tepkisizlikleriyle bu sermayenin her gecen gün güclenmesine sebep oluyor. paranin güc demek oldugu günümüzde ise bize "nasilsa ordu var, hicbirsey olmaz" diyip kafamizi kuma sokmak düsüyor.
 • yeşil sermaye ekonomi için kötüdür, zira kendi iç döngüsü vardır. bilinçli tüketici herhangi bir mala harcadığı paranın ekonomide sirkülasyonunu ister, ancak yeşil holdinglere yatırdığı para ülke ekonomisine değil "faizsiz kazanç" mottolu islamcı sermaye sirkülasyonuna dahil olur. para finans kurumlarına yatar, bununla islamcı holdingler fonlanır, kar tekrar finans kurumlarına yatar, bu parayla tekrar islamcı holdingler fonlanır, piyasalardan özerk bir kısır döngü oluşur. bu kısırdöngü binyılın başında türkiye'de bankacılık sistemini yerle bir eden holdinglerin kendi bankalarını kurup sıfır faizli kredilerle kendi kendini fonlaması ve bankanın içini boşaltması hadisesinin büyükçe boyutlu bir benzeridir.