şükela:  tümü | bugün
 • kalem...
  bir tükenmez kaleminiz vardır cebiniz de, yeşil...
  kalem ihtiyacınız olduğunda elinizi cebinize atarsınız. bitmiş yeşil tükenmezinizi çıkartırsınız oradan.
  yazmaz bir türlü...
  koyarsınız yerine. belki bir arkadaşın hediyesidir o. belki de şehirler arası otobüs garlarında her çeşit gereksiz malzemenin birarada satıldığı dükkanlardan birinden alınmıştır. eskişehir hatırası...
  yeni bir kalem almayı düşündüğünüzde o aklınıza geliverir. cebinizde bir kalem vardır ya, yenisini almak olmaz... ama yazmak gerektiğinde yarı yolda bırakır sizi.
  alemdir yeşil tükenmez.
  ne emmeye gelir, ne gömmeye...
 • 4 renk beraber olan tükenmez kalemlerde rastlanır genelde. kırmızı siyah ve mavinin yanında anlamsız bi şekilde durur ööle...
 • orhan pamuk'un takıntısı olduğunu düşündüğüm bir nesnedir. kara kitap ve yeni hayat'da çokça anılır ismi.
 • orhan pamukun kara kitaptaki ana izleklerinden olan yesil tukenmez kalem, ilk kez romanın ikinci bolumunde karsimiza cikar. bogazin sularina gomulmus arabanin camlarindaki fistiki yeşil yosun tabakası, tukenmez kalemle kazinir, boylece okur, yesil ve kalemi ilk kez birarada gorur. ucuncu bolumde, galip, ruyanin kendisini terkederken biraktigi mektubu incelerken, mektubun yazıldığı yesil tukenmez kalemin, yıllar önce bir sandal gezisinde boğaz’ın derinliklerine düşürdüğü kalemin bir esi olduğunu hatırlar. celal, bir yazısında alaaddinin dukkanindan aldığı yesil tukenmez kalemden soz eder. galip, ruyasında bir akvaryumun tükenmez kalem yesili sivisindaki japon balıklarını gorur. celal, kose yazarligi uzerine ogutlerini mineli bir dolmakalemin yesil murekkebiyle yazar, masasinda yesil bir tukenmezle isaretlenmis gazete kesikleri vardır. ruyanın eski kocasının komplo teorilerini gosteren harita, tipki celal’in sam ve kahire haritalarında ya da dizgi yanlislariyla dolu yazilarindaki ya da not defterlerindeki gibi yesil renkli bir tukenmezle isaretlenmistir. celal vuruldugunda, gomlegi kandan cok yesil murekkebe bulanir. ve galip, yesil tukenmez kalemle birlikte devam ettigi kabus dolu yolculugunda cikis yolunu ararken sunlari soyler: “yesil tukenmez kalemin yalnizca bir yesil tukenmez kalem olacagi ve kendisinin de baska birisi olmak istemeyecegi bu aleme nasil girebilirdi acaba?”
 • orhan pamuk'un kara kitap adlı muazzam şaheserinde azımsanamayacak bir öneme sahip obje. romanın her yerinde bahsi geçen kaleme sıkça raslanır.
 • diplomat kalemi. hariciyeciler resmi evrekler ve iç yazışmalarda imzalarını yeşil mürekkepli tükenmez veya dolma kalemle atarlarmış.
 • siyah, mavi ve kirmizidan sonra en son tercih edilen tukenmez kalem tipi.
 • hacı rengi kalem yazması da çizmeside iç sıkıcı
 • banka mufettisi kalemi. mufettisler, denetledikleri dokumanlarin uzerine bu renk kalemle not aldiklari icin, diger personelin bu renk kalem kullanmamasi istenir.
 • hemen her banka müfettişinin karşısına, denetim hayatı boyunca en az bir defa bu kalemi kullanan şubeci çıkar. bu şube personeli de genelde;

  - ya yenidir, çeşitli belgeleri dosyalaması istendiğinde yeşil renkli işaretlemeleri görmüş ve öyle yapması gerektiğini sanmıştır,
  - ya eski müfettiş, çiçeği burnunda müdür ya da müdür yardımcısı ya da pazarlama yöneticisidir, eski alışkanlığını bırakamamıştır.

  gıcıklığına yapanlarla da karşılaşmış devrelerim vardı.