şükela:  tümü | bugün
  • vedat turkali'nin 70'li yillarda yesilcam'da yasanan zorluklari anlattigi , akici uslubunun diger kitaplarinda oldugu gibi önplana ciktigi tarihsel nitelikteki romanidir.
  • adına bakınca roman olup olmadığı bile anlaşılmayan ama okununca tadına doyulmayan kitap. bence güven ile birlikte en akıcı vedat türkali kitabı.
  • kitaptan:

- ea ağbi, nasıl olsa sizi de solcu yapacağız, dedi. solcularla düşe kalka...
    kızgınlıkla kesti zühtü bey,
    - siz benim yarrağımı solcu yaparsınız... dedi.
    arkadakiler kıkır kıkır gülüyorlardı. fuat gülmemişti. şöyle bir yan gözle baktı zühtü bey'e,
    - iş onda zaten ağbi, dedi. yarrağınızı solcu yaptık mı bitti gitti!..
    doğrusu biraz şaşırmıştı zühtü bey... bu herifle baş edilmez...
    tutamamıştı, güldü,
    onun da solcusu oluyor demek, dedi, biraz da alayla...
    taksim'i dönüp tarlabaşı'na giriyorlardı. bir küçük aradan sonra,
    - oluyor ağbi, dedi fuat.
    söyleyeceğinin altını çizer gibi. sonra ekledi yavaşça,
    - düşman gördüğün birine saldırı için değil eşit biriyle mutluluğu bölüşmek için kullanırsın o silahı... o zaman solcusu oluyor...
  • vedat türkali'nin biraz kıyıda köşede kalmış romanı olmasına rağmen, bu kıyıda kalmışlığa aldanılmaması ve mutlaka okunması gereken muhteşem romanıdır.

inanılmaz bir kurgu ve olay örgüsü, çok güzel kullanılan bir dille birleşince, kalınca sayılabilecek roman, fark ettirmeden akıverip gidiyor.

en sevdiğim romanı diyeceğim türkali'nin; ama bir gün tek başına'ya ayıp olmasın diye içimden söylüyorum.
  • --- spoiler ---

romanda olaylar biri solcu, biri sağcı, biri kararsız/apolitik/çekimser ne dersen de üç farklı kişinin ağzından anlatılıyor. her ne kadar sonlara doğru kararsız/apolitik/çekimser kişi sol'a meylediyor gibi görünse de, sonrası yoruma açık. hatta zaman zaman sağcı'nın bile meyli gözümüzden kaçmıyor. ama benim okurken kendimi tatmin ettiğim nokta bu değil. ben romanı daha çok türkiye sinemasına sorgusuz sualsiz burun kıvıran insanları düşünürek okudum. en azından öyle de okunması gerektiğine inanıyorum. bence vedat türkali'nin güven'den sonraki en iyi kitabıdır ayrıca.

--- spoiler ---
  • vedat türkalinin en sevdiği romanidir.
  • sinema sektörü ekseninde yazılmış bir vurguncu düzen eleştirisi.
    klasik vedat türkali kitaplarından biri.
    yani bitmesin diye dua edilenlerden.

ne güzel bir kadınsın sen emine...

ilaç vurgununun o günlerde bu günlere, şiddetini artırarak sürüyor olması da bizim kara yazımız, kör talihimiz olsa gerek.