şükela:  tümü | bugün
 • bugün ak parti'yi başımıza musallat eden "halk kültürü ve bilinçaltı" nın temeli yeşilçam tarafından atılmıştır. lütfen hemen reddetmeyin, sadece biraz daha dikkatli bakın. örneğin; hepimizin bildiği yeşilçam tiplemeleri:

  - köyden gelip şehirliyi alt eden tipler (bugün sağda solda şikayet edilen cahil cesaretli sonradan görmelerin beslendiği bilinçaltı)

  - köylülüğün, el ile yemek yemenin samimiyet, modern hayatın yapmacılık olarak lanse edilmesi (şu sahnede gark edilen iğrenç bilinç altına bakar mısınız lütfen: https://www.youtube.com/watch?v=amcjuiwd0as )

  - "ya benimsin ya kara toprağın" tipleri (bugün namus diye işlenen cinayetlerde bu filmlerin yerleştirdiği bilinçaltı hiçte azımsanmayacak kadar fazla )

  - fakirliğin ve cahilliğin kutsanıp, zenginlerin ve eğitimlilerin aşağılanması (fakirler ve cahiller, hemen her filmde eğitimli veya zengin insanlara ders verirler. erdoğan'ın yaptığı da aynısı değil mi?)

  her gün mafyatik dizileri eleştiriyoruz gençliği zehirliyorlar diye ki şu zamanda binlerce alternatif içerik var, zamanında yeşilçam filmleri müthiş hayranlıkla ve büyük değerler atfedilerek izleniyordu. bilinçaltındaki yıkımı hayal edebiliyor musunuz?

  namusunu temizlemek için kardeşini/kızını öldüren kadir inanır'dan o zamanlarda etkilenmeyecek bir yurdum insanı var mıdır?

  not: aklıma gelen maddeleri eklemeye çalışacağım.
 • şaban ismine ebleh, salak ve hımbıl anlamını katması. recep, ramazan gibi aslen kameri ay adı olan bu isim 1960’lı yıllarda, yılda yaklaşık 3 bin bebeğe , ‘hababam sınıfı’ ve diğer bazı filmlerin etkisiyle 2009 yılında sadece 113 bebeğe verilmiş. aynı gadre uğrayan şakir ismi de var.

  şabanlı filmlerde asıl karakterin yancısının isminin ramazan olması da tesadüf değildir herhalde.

  son olarak orjinal hikayedeki inek şaban karakterinin kemal sunal’a tevdi edilen karakterle alakası yoktur. ki bu nedenle rıfat ılgaz dayanamayıp sinema salonunu terketmiştir.