şükela:  tümü | bugün
 • amasya'nin icinden gecen bir akarsu. (bkz: kizilirmak) (bkz: bafra) (bkz: carsamba)
 • çarşamba ile özdeşleşmiş olan ırmak.
 • 291 mil uzunluğunda, sivas'ın batısındaki akdağ'dan doğan, sonra daha kuzeye, karadeniz'e, samsun'un doğusuna akan ırmak.
  eski çağlardaki* adı iristir.
 • amasya dendiğinde, kenarında bulunan tarihi konakları ve yükseklerde bulunan kral kaya mezarları ile akla ilk gelen şeydir.
 • ilkçağda iris, osmanlılar döneminde eskil ırmağı adıyla anılan yeşilırmak; türkiye’nin karadenize dökülen akarsuları arasında kızılırmak ve sakaryadan sonra en uzun üçüncü ırmağıdır. uzunluğu 519 km yeşilırmak’ın başlangıç kolu sayılan tozanlı çayı, suşehri’nin (sivas) güney batısında kösedağ’ın 2.801 m yükseltili batı yamaçlarından doğar. batıya doğru dar ve derin bir vadi boyunca akar. almus baraj gölünün ardından yaklaşık 12km uzunluğundaki dar alemdar boğazı’na girir. bu boğazdan çıktıktan sonra omala ovası’nda kuzeyden çilkari deresi’ni alır ve hafifçe güney batıya kıvrılır. köprübaşı yöresinde kentin içinden geçerek güneyden gelen behzat deresi ile birleşir. bu kesimde tokat suyu olarak da anılır .
  kazanova ile turhal arasında katmerkaya boğazını aşar ve batıdan zile çayını alır turhal’ı geçince yaklaşık 50 km uzunluğundaki dar ve derin çengel boğazına girer. sivas- samsun demir yolunun vadisini izlemeye başladığı kesimde önce batı, sonra kuzeybatı ve daha sonrada kuzeydoğu yönünde akarak bir büklüm oluşturur. amasya’nın 18 km güneyinde batıdan çekerek çayını alır. çekerek çayı kavşağından sonra yeşilırmak olarak adlandırılır. amasya kentinin içinden dar bir vadiyle geçerken batı – doğu doğrultusunu alır. amasya’nın hemen kuzeyinde ırmağa ladik ve suluovadan gelen tersakan çayı katılır. tersakan çayı kavşağında kuzeydoğuya yönelen yeşilırmak taşova’ya yaklaşırken yeniden batı – doğu doğrultusunda akmaya başlar. taşova’nın doğusunda en uzun kolu kelkit çayıyla bileşir. bu kavşakta kuzeybatıya dönerek bir büklüm oluşturduktan sonra kuzey yönünden akmaya başlar. ormanlarla kaplı canik dağlarını derin vadilerle yararak geçtiği bu kesimde hasan uğurlu ve suat uğurlu baraj gölleri yer alır. suat uğurlu barajından sonra çarşamba ovasına ulaşır. ardından çarşamba ilçesinin ortasından geçer ve taşıdığı alüvyonları yığarak bir delta oluşturur. çarşamba ovasının kuzeydoğu ucunda yer alan civa burnundan karadeniz’e dökülür.
 • merter semtinde bulunan sise-cam bloklarindan birinin adi ayni zamanda.
  her bloga bir irmagin adi verilmis,ancak hicbiri bir denize dokulememislerdir.
 • son 30 yılın en düşük seviyesinde akan ırmak. koskoca yeşilırmak kurudu kuruyacak.
 • savaş zamanı kaleye çekilen halkın su ihtiyacını karşılaması amacıyla eski çağlarda suyundan faydalanılan; amasya kalesindeki cilanbolu denilen su kuyusuyla inilip su alınan, adı yeşil kendi çamurlu ırmak.
 • kuzey kıbrıs'ın doğa olarak en güzel yerlerinden biri.