şükela:  tümü | bugün
 • turkiye'deki bildigim ilk escinsel orgutlenme.. 80'lerde liberal sol yayin organlarinda (nokta vs.) haklarinda epey nesriyat yapilmisti. kurucusu ibrahim eren isimli sahisti..
 • (bkz: yeşiller)
 • genel başkanlık sistemini bypass edebilmek için eşsözcülük yoluyla işlemesi planlanan parti. eşsözcüleri de ümit şahin ve bilge contepe.
 • tarihsel olarak baktığımızda iktidara geldikleri ülkelerde iktidarla kirlenen fakat türkiye'de tam da bu iktidarın kirleticiliğinden uzak kalacak olmaları nedediyle etki anlamında iyi işler yapabilecek olan parti.
  çevre sorunları insanların diğer alanlarda çok da havada duruyor gibi gördükleri sorunlar gibi olmadığından doğrudan hayata dokunan hamleler yaptıkça etkileri artacaktır.
 • cevreye karsi duyarli olmayi "vatan topraklari elden gidiyor! erozyonu onlemeliyiz!" seklinde yapanlardan farkli olacagini umdugum siyasi olusum. kurulus duyurusunda kendilerini ifade sekilleri de zaten boyle bir yola gitmeyeceklerini gosteriyor... parti kuruculari ve parti kurulusunu duyuranlarin listesine bakildiginda bol miktarda makina muhendisi olmasi da ilgi cekici geldi bana. keza sanatci ve vicdani redci kimlikleriyle on plana cikan isimler de vardi ki iktidara gelmekten ziyade dunyaya zarar veren savaslari korukleyen militarist - irkci bakis acilarina karsi saglam bir muhalefet olusturacaklarini dusunuyorum.
 • bizim sakallı amcaların, şimdiye kadar böyle güzel takiye yapabilecekleri bir isim altında parti kurmamalarına, anlam veremediğim parti ismidir. nereye çekersen oraya gider...
 • türkiye'de bırakın iktidara gelmeyi, meclise girmesi bile imkansız gibi görünen yeni parti. şu an itibariyle en büyük sorunu %10 luk barajdır. dün geceki +24 programında parti amaçlarını anlattılar. banu güven olmasa haberimiz bile olmayacaktı kuruluşundan. seviyoruz seni banu. bu arada parti hakkında detaylı bilgi için: http://www.yesiller.org/
 • rahat rahat oy vereceğim parti. düşünün şimdi kime verdin sorusunu. akp desen bir dert chp desen ohooo... atıyorum ödp dedin, yahut bağımsız filan. sonra bir sürü "onlara verilir mi?" "yok aslında onlar şöyle.." filan bir sürü gereksiz muhabbet. ama mesela yeşillere versen

  -abi kime verdin
  -yeşillere
  -yeşillere?
  -evet yeşillere
  -yeşil?
  -parti.
  -saygılar.

  budur.
 • yeşiller partisi

  basin bülteni

  yeşiller: “nükleer = ölüm”

  istanbul, 23 eylül 2008 – yeşiller partisi üyesi bir grup, bugün zincirlikuyu mezarlığı önünde bir basın açıklaması yaparak “nükleer ölüm demektir!” mesajı verdiler. grup adına açıklama yapan ve nükleer santral denince akla sadece ölümün geldiğini defalarca değişik yerlerde söylediklerini, ama hala anlamayanlar olduğunu söyleyen yeşiller partisi eş sözcüsü ümit şahin, nükleer ihaleye bir gün kala hala anlamayanlara, nükleerin ölüm demek olduğunu bir kez de burada tekrarlamak istiyoruz” dedi. basın açıklaması şöyle:

  “sevgili basın mensupları,

  bu basın açıklaması için sizi bu sıradışı yere neden çağırdık?

  anlamışsınızdır.

  ama biz yine de kısaca anlatmak istiyoruz.

  bu ülkede yıllardır nükleer santrala izin vermiyoruz. akkuyu halkı, sinop halkı, nükleer karşıtları, yeşiller, çevreciler, ekolojistler, sosyalistler, meslek örgütleri, sendikalar, sivil toplum örgütleri nükleer santral istemediklerini inatla söyleyip duruyorlar.

  yarın yapılacak nükleer santral ihalesi yaklaştıkça, basın açıklamalarının, eylemlerin, yeşillerin son üç haftadır uyumayarak yaptığı sürekli eylemler gibi kararlılık gösterilerinin arttığını izliyorsunuz.

  çünkü türkiye’nin nükleer bataklığa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz.

  kararlıyız.

  ama neden ve nasıl bu kadar kararlı olabildiğimizin bazıları tarafından çok iyi anlaşılamadığını farkediyoruz.

  bu nedenle derdimizi daha net ve basit bir şekilde, ne dediğimizin rahatça anlaşılabileceğ i bir yerde anlatmaya karar verdik.

  nükleer santral deyince, reaktör deyince, radyasyon deyince, çernobil deyince, aklımıza ilk ne geliyor ona baktık.

  gördük ki, nükleer deyince aklımıza sadece ölüm geliyor.

  “nükleere inat, yaşasın hayat” sloganı boşuna yaratılmadı. bu slogan tam da bunu söylüyor.

  nükleer, insanların aklına ölümü getiriyor.

  nükleer santral pek çok nedenle kabul edilemez.

  bunları sürekli tekrarlıyoruz.

  kabul edilemez, çünkü en zengin ülkelerin bile artık nükleer santral yapmaya kalkışamayacağı kadar pahalı.

  kabul edilemez, çünkü yüz binlerce yıl radyoaktif kalan atıkları zararsız hale getirmek mümkün değil ve bunları gelecek kuşaklara bırakmayı göze almak akıl alır şey değil.

  kabul edilemez, çünkü her nükleer santral kaza riski açısından potansiyel bir çernobil.

  kabul edilemez çünkü nükleer lobinin ürettiği gerekçeler yalandan ibaret. söylediklerinin aksine nükleer endüstri çöküş içinde, nükleeri küresel iklim değişikliğine çözüm olarak sunmak akıl dışı, enerji talep tahminleri abartılı, enerji politikaları nükleer lobinin çıkarlarına göre biçimlendiriliyor.

  ama bütün bunlar bir yana, biz, ölümle özdeşleşmiş, savaşın, silahlanmanın ve nükleer başlıklı füzelerin ikizi olan nükleer enerjiyi istemiyoruz.

  ülke olarak 26 nisan 1986’yı, çernobil felaketini en derinden yaşadık.

  çernobil deyince aklımıza yüzlerce atom bombası gücünde bir patlamadan, ölüm saçan bir radyasyon bulutundan, ölen, sakat kalan, kanser olan insanlardan ve çernobil’in bizden aldığı kazım koyuncu’dan, kazım koyuncular’dan başka bir şey gelmiyor.

  ama bazılarının bunu hala anlayamadığını fark ediyoruz.

  bu nedenle nükleerin ölümle eş anlamlı olduğunu bir kez de burada söylemek istedik.

  umarız ki anlarlar.

  hükümeti yarın yapılacak ölümcül nükleer ihaleyi iptal etmeye çağırıyoruz.

  yarın ihaleye girmeye niyetlenen şirketleri, ölüme yatırım yapmaktan vaz geçmeye çağırıyoruz.

  bize yaşamı hatırlatanları , güneşi ve rüzgarı seçiyoruz.

  nükleersiz türkiye, nükleersiz dünya

  ümit şahin

  yeşiller partisi eş sözcüsü”

  yeşiller partisi

  istanbul yeşil ev:
  istiklal cad. balo sok. no:21 kat:1 beyoglu - istanbul

  tel: 212-244 77 80 ve 533-362 02 13

  yesillerbilgi@ yahoo.com. tr

  www.yesiller. org
  www.yesilgazete. org