şükela:  tümü | bugün
  • hayranı olduğum nat geo programıdır.
  • izlerken çok keyif alıyorum çünkü aslında bir kasabanın hikayesini de içeriyor. kasabadaki çiftlik sahiplerinin hepsi zamanında veteriner dr.pol'e götürürmüş hayvanlarını ve o insanların çocukları bile aynı veterinere gidiyor. "küçükken babamla gelirdik şimdi ben kendi hayvanımı getiriyorum" diye anlatan oluyor. bir de dr.pol gibi birkaç veteriner daha var aynı program konseptinde ama en şefkatli yaklaşanı kesinlikle dr.pol. valla pol amcadan gördüğüm kadarıyla zorlu doğumlarda buzağı doğurtmak aşırı zor bir iş; iki kişi tüm gücüyle buzağıyı çekiyor bir kişi de buzağı çekmek için kuvvet uygulayan bir menteşe var hızla onu çekiyor; yani çoğunlukla hayvanlar kendi doğurur yeaa durumu olmayabiliyor. bir tane inek daha önceki doğumunda pelvik kemiğini kırmış ve o da içeri göçük iyileşmiş. ikinci doğumunda artık yavrunun geçemeyeceği bir alan oluşmuş ve anne ineğin de kemikleri tekrar kırılıyor gibi canı yandığı için yavruyu doğurmak için ıkınamıyordu. bu durumda buzağı ve anneyi kurtarmak için mecbur kendileri doğurttular. buzağının ayaklarına içeride zincir geçirip; çekiyorlar ama aşırı zor bir iş. canlı yavru doğurtmak her zaman mümkün olmuyormuş çünkü veterinerin çağrıldığı ve sıkıntı çıkan doğumlarda zaman daraldıkça yavru içerde ölürmüş o yüzden canlı çıktığında mucize gibi seviniyorlar. bir tane bölümde de adamın çiftliğinde evcil hayvan gibi beslediği domuzu vardı adını da "çıtır pastırma" koymuş; kesmeyecekmiş herkese inat olsun diye öyle koymuş ahahah.