şükela:  tümü | bugün
 • maalesef dün 1 milyon pfizer, 10 milyon + 10 milyon çin sinovac aşısı gelecek "müjdesi" altında gözden kaçmış skandaldır.

  avrupa birliği’nin aylar öncesinden -tüm halkını - aşılamak için vermiş olduğu covid aşısı sipariş miktarları aşağıda:

  ab şimdiden
  405 milyon doz curevac
  400 milyon doz astrazeneca
  400 milyon doz j&j
  300 milyon doz sanofi-gsk
  300 milyon doz pfizer
  aşısı satın aldı ve moderna ile de görüşmeleri devam ediyor.

  sadece risk gruplarının aşılanması diye bir şey yok, toplum bağışıklığının oluşması için en az yüzde ellinin aşılanması gerekiyor, yaklaşık 40 milyon kişi. herkesin 2 doz aşı olması gerektiği de düşünülürse 80 milyon doz aşı gerekli.
  bu iş grip aşısı rezaletine benzemesin, aylar öncesinden anlaşmalar yapılsın diye yırtındık resmen.

  (bkz: türkiye ve covid aşısı siparişi)

  biontech/pfizer aşısı yüzde 95 etkili gözüküyor. büyük devletler aylar öncesinden bu aşının siparişini verdikleri ve biz kılımızı kıpırdatmadığımız için istesek de bu aşıyı alamazdık. ama allah acıdı da şirketin türk ceo'su uğur şahin türkiye'ye öncelik tanıyabileceklerini söyledi. vee sonuç: sağlık bakanlığı'nın almak için anlaşma yaptığı aşı miktarı 1 milyon doz.

  çin/sinovac aşısı pfizer aşısı kadar iyi bir antikor cevabı uyandırmıyor ve fazla etkili değil gibi duruyor. zaten oradan da ala ala 10+10 milyon doz alacağız gibi duruyor. kesinlikle yeterli değil.

  gelişmiş ülkeler nisan'da yaygın aşılamayla bu işi bitirniş olur, neden? çünkü aylar öncesinden halkının neredeyse tümünü aşılamak için a, b, c planlarını yapıp siparişlerini verdiler.

  nisan'daki yerli ve milli aşı müjdesini de sizin takdirinize bırakıyorum. madem yerli ve milli aşı yapabiliyorduk, neden grip aşısı olamadık? yok eğer yapamıyorsak, hangi nisan'a covid aşısı gelecek. geçiniz.. .

  yazık...

  edit: bunu savunmak, 80 milyona 80 milyon aşı alınacağını mı sanıyorsunuz vs demek için ağır aktroll olmak lazım. ya da mal. yukarıda ab'nin aldığı aşı miktarlarını yazdım. ama siz süper akıllısınız, avrupa birliği'nin aklına gelmeyen, japonya'nın avustralya'nın aklına gelmeyen sizin o müthiş aklınıza geliyor. 80 milyona 80 milyon aşı gerekiyor evet.
 • (bkz: zaman her şeyin ilacıdır)

  sıkın dişinizi 4-5 sene daha, o da olur inşallah.
 • yandaşa para vermek varken, niye aşı alsınlar ki ??.
  7 uçakla pikniğe gitmek varken, niye para halka gitsin ki ??.

  ab de nüfus ortalama 450 milyon ve adamlar 2 milyar doza yakın aşı alıyor.
  türkiye de nüfus ortalama 85 milyon ve adamlar 1 milyon doza yakın aşı alıyor.

  18 yılda, 1800 yıllık skandallar serisi yakaladık akp ile. belgesel yapmaya kalksan, 1 saat bölümler olmak üzere, 850 bin bölüm sürer herhalde!!.

  neyse ama bizim şehir hastanelerimiz var. ab deli gibi kıskanıyor.
 • bu rezalet basına da yansımalı diyeceğim ama sözde muhalif gazete ve tv'ler bile müjde olarak veriyor haberi.
  herkes ayrı mal.
 • asi alabilmek icin paran olmasi gerektigindendir. paran yoksa alamiyorsun, bu kadar basit.
 • aşıda henüz bir komisyon göremedikleri içindir. daha sonra aynen testlerde olduğu gibi uygun bir hac-umre turizmi firması üstünden siparişler verilecektir.
 • nisan ayında bütün gelişmiş ülkeler bu illetten kurtulduğunda bize niye sınırları hala açmıyorlar diye düşünmemize sebep olacak rezalettir. iğreniyorum yemin ederim ya. midem bulanıyor yani. çin aşısı bir sike yaramayabilir bir de o boyut var. rezillik.
 • en tepedekinden en alttakine kadar komisyon cukkalayabilecekleri bir teşkilat kurarsalar piyasadaki en ucuz aşıyı alıp bize en pahalıya kakalarlar, merak etmeyin.
 • (bkz: aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız)

  tmm.
  grip aşısında sıçtılar. covid aşısında sıvayacaklar. belli oldu. parayı basıp yeterince pfizer ya da astra zeneca aşısı almadılar zamanında, alamadılar. bunun yolunu yapmak için halkı yerli ve milli aşı zırvasıyla uyutuyorlar. bahara gelişmiş dünya ülkelerinin halkı tamamen aşılanmış ve covid gündemlerinden düşmüş olur. biz de yerli ve milli aşıda faz 2 çalışmalarına başlıyoruz, yakında geliyor masalları dinleriz.
 • yıllardır kullanılan, geçen sene ihtiyacı karşılamadığı bilinen grip aşısını şu ortamda temin edemedikleri düşünülürse, covid aşısında neler olacağını tahmin etmek mümkün ve çok can sıkıcı.