şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir psikanaliz kavramı. yeni doğmuş bebeğin, ilksel ben’ine, kendiliğinden olgunlaşma gelişimini kolaylaştıracak bir çevreyi sağlayabilen anneyi belirtmek için d.w. winnicott tarafından kullanılmıştır. bu gelişim üçüz bir düzeyde gerçekleşir: bütünleşme, kişilikselleştirme ve nesneyle bağıntı kurma (çok güçlü aldanış yaşantılarıyla). ilk aşamada bu işlev özel bir ruhsal durum içerir. bu durum annenin birincil ilgilenmesidir; gebelik sırasında derece derece gelişir ve doğumdan sonraki birkaç hafta boyunca sürer. annenin kendini sırf bebeğine adadığı ve yalnızca onunla meşgul olduğu, bebeğin duyduklarını tümüyle algıladığı ve böylece gereksinimi olan her şeyi neredeyse eksiksiz olarak sağladığı durumdur bu.

  yeterince iyi anne, daha sonra, bebeğin kendi zihinsel etkinliğiyle annenin ihmallerini giderme gücünü edindiği ölçüde, başlangıçtaki bu sıkı bağımlılığı bir yana bırakabilme başarısını göstermek zorundadır.
 • bunun psikoterapiye uyarlanmis "yeterince iyi terapist" versiyonu vardir bir de. terapistlerin hata yapmaktan korkmamalari gerektigini anlatir daha cok. hic hata yapmayan "mukemmel" bir terapist hastaya dunyada birseylerin sorunsuz ve hatasiz da varolabilecegi mesajini verebilir zira, ama boyle birsey degildir hayat. onemli olan terapistin hatayi sahiplenmesi, hata icin ozur dilemesi ve duzeltebiliyorsa duzeltmesidir. ornek olarak hastanin anlattigi birseyi yanlis hatirlamissa bunun icin ozur dileyebilir ve yeniden anlatmasini rica edebilir. seansa gec kalmissa yine ozuru ve telafisi olmalidir tabii cok abartmadan, hatalarin, hayal kirikliklarinin, beklentilerin karsilanmadigi durumlarin hayatin normal bir parcasi oldugu mesajini verilmelidir.
 • eksikliğinin insandaki yıkıcılığını ve kavramın önemini anlamlandırmak adına we need to talk about kevin adlı filmin izlenmesi önerilir.
 • literatürde good enough parenting olarak geçiyor.

  mükemmel annenin (ebeveynin) çocukta yaratacağı başarı tutkusu, başarısız olma, beklentileri karşılayamama, hayal kırıklığına uğratma korkusu yerine, çocuğun olduğu haliyle, yaptığı/yapmadığı her şeyiyle değerli olduğu hissini yaratmayı amaçlayan bir pedagoji yaklaşımı.
 • kişinin dış dünyanın güçlükleri karşında dik durmasını sağlayacak olan kendilik algısına sahip olabilmesi için tümgüçlülük deneyimine ihtiyacı vardır.

  winnicott yeterince iyi anneyi bebeğin ihtiyaçlarına aktif olarak uyumlanan, bebeğin kendi yetersizliğini anlama ve hayal kırıklıklarına tahammül etme kapasitesini besleyen kişi olarak tanımlamıştır. (bkz: omnipotant)

  anne yeterince iyi değilse çocuk tümgüçlülük duygularını deneyimleyemez ve dış gerçeklik ile henüz hazır olmadan karşılaşmak zorunda kalır. bu durum bebeğin gerçek benliğini saklayıp anneye uyumasına ve bunun sonucunda da sahte bir benlik oluşturmasına zemin hazırlayabilir. çünkü kendi ihtiyaçlarınızı nasıl karşıladığınız genellikle annenizin sizin ihtiyaçlarınızı nasıl karşıladığı ile paraleldir.
 • çocuğunun mutluluğunu kendi mutluluğuna tercih edebilen annedir.
 • kızım doğduktan sonra mükemmel anne olamayacağıma kanaat getirip olmayı hedeflediğim şey. meğer yalnız değilmişim.
  mükemmel annelik beni teğet geçti