şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güzel bir soru.

  burada sorun, güneşin parlama mekanizmasını dünyada bildiğimiz ateş ile kıyaslamaktan kaynaklanıyor. oysa güneşte ateş falan yoktur, bir şey "yanmaz"...

  güneşi parlatan şey, çok büyük kütlesi nedeniyle merkez bölgesinde aşırı basınca maruz kalan hidrojen atomlarının birleşerek helyuma dönüşmesi, ve bu dönüşüm sırasında ısı oluşmasıdır. buna, nükleer füzyon deniliyor.

  güneşi söndürmek için üzerine su atmak veya güneşi kaldırıp komple suya atmak onu söndürmez. aksine, üzerine boca ettiğiniz su da güneşin kütlesine eklenerek merkez bölgesindeki basıncı artırır ve güneşin daha parlak olmasını sağlar. ve dahi güneş, eklediğiniz o suyu da yakıt olarak kullanır.

  özetle, güneşe su dökmekle ham petrol dökmek arasında fark yoktur, güneş her ikisini de büyük bir memnuniyetle yakıt olarak kullanacaktır.

  buna karşın, güneşe yeterince (100 güneş kütlesi kadar) su dökerek kütlesini belli bir kritik eşiğe kadar yükseltirseniz, önünde sonunda bir süpernova patlaması ile yok olup gidecektir... ha evet, o zaman sönmüş olur... aynı şeyi güneşe yeterince benzin dökerek de yapabilirsiniz, farketmez
 • ilginç ukalalıklara gebe soru.

  yıl olmuş 2011, hala su ile söndürülebilecek tek şeyin ateş olduğunu sananlar var.
 • incisözlük'teki "karadeniz neden türkiye'nin üzerine dökülmüyor?" sorusu ile aynı mantığı barındırıyor.
 • "sen önce kendi mağmanı söndür it... götündeki yangının farkında değilsin güneşin derdine düşmüşsün"
  -abim, 2011
 • beyin jimnastiği yaptıracak bir soru. hadi yapalım. öncelikle;
  söndürülemez. tam tersi güneşin kütlesini arttıracağından (kişi burada sonsuz bir su kaynağımız olduğun düşünüyor) güneşin ışıtmasını giderek arttırır ve kütle artırımından sonra ölür.
  ölümünden sonra beyaz cüce olarak hayatını sakin bir şekilde geçirecek olan güneşimizin hayatını nötron yıldızı ya da kara delik olarak saçma sapan yapılara dönüşmesine bile yol açar.
  en basit haliyle güneşe doğru verdiğimiz su, anlık olarak "o bölgeyi soğutsa" da güneşin kütlesini giderek artacağından çekirdek bölgesindeki nükleer tepkimelerin hızını artırır.
  ayrıca "o bölgeyi soğutması" ne anlama gelmektedir? hiç bir anlama gelmemektedir. güneşin yüzeyini yaklaşık olarak 5800k olduğun varsayalım buna karşılık merkez sıcaklığı milyon mertebesindedir. evet böyle düşünüce de hiçbir anlama gelmedi.
  tabi ki burada söndürmekten kasıt, bir şekilde güneşin enerji salınımı kesmekse yeteri kadar suyla güneşi normal evriminin gerektirdiğinden önce patlatabiliriz. böylece söndürmüş oluruz. falan filan.
 • reality tv'de çok büyük bir orman yangınına karşı itfaiyecilerin müdahelesini izlerken kanalı değiştirdiğimizde national geographic'te karşımıza çıkan güneş'i gören arkadaşımın aklına takılan soru. cevab veremedik.
 • cevabı hayırdır. suyun bileşkesinde bulunan hidrojen ayrışır yanmayı körükler ne kadar fazla su olursa olsun. sıcaklığı/kalorisi yüksek yangınlar, petrol yangınları gibi düşünün, suyla söndürülmez...

  edit: john david jackson bilgilendirmesi ile şöyle bir düzeltme yapabiliriz. burdaki yeterince kelimesi işi termodinamik yasalarının kucağına bırakıyor soruyu... keza john david jackson'ın da dediği gibi "yeterince" havayla bile söndürülebilir aslında... lakin burda o yeterincenin yetmeme durumu söz konusu. yani evrende bu kadarı var mı sorusunu akla getirir... her ne kadar "çok" su gerekse de, düşününce farkediliyor, evren epey büyük ve gözlemlenemeyen kısmı da öyle. bir yerlerden birşeyler çıkar... muhtemelen o "yeterince" sağlanabilirse, evet güneş söndürülür.

  not: ortam da önemli.
 • "soru kökü hatalı" soru.
  öncelikle güneşi söndürmekten kastın ne olduğu belirtilmeliydi. sadece ışığının kesilmesi mi? yoksa soğutulması mı? yada üzerindeki reaksiyonların sonlandırılması mı? ve gelelim ikinci kısma... "suyla" derken ne kastedilmektedir. suyla boğularak mı?(ki fiziksel olarak pek mümkün görünmüyor) suyla reaksiyona sokularak mı? (nasıl bi faydası olacak o da belli değil)
  işte bu karanlık noktaların tespitinden sonra da gerisi bilim adamlarının işi...