şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu acıyı meydana kapitalizm getirmiştir. dünya çöküyor, dünya ölüyor, dünya çöpe dönüyor. tüketiyoruz. durmadan tüketmek istiyoruz.

bu konuyla ilgili tanınmış bir yazarın da güzel ifadeleri vardı. ismi aklıma gelmedi. onun da konuya değindiği gibi, yoksul olmak başlangıçta anlamını işsiz olmaktan alırken günümüzde yeterince tüketemiyor olmanın berbat halini aldı.

altında 200bin liralık araba olan adam, neden ferrari'im yok diye sitem ediyor. 3+1 evi var. 5+1 alamadım, içimde kaldı diyor.

kapitalizm, insanları bir cam fanusun içine almıştır. delice alışveriş yapıyoruz. gerçek dünyayı görmüyoruz. insanlar artık kişiliklerini sahip oldukları markalarla gösteriyorlar. her şeyin bir fiyatı var. avm'ler dolup taşıyor. işimize yaramayacak bir sürü eşya alıyoruz.

komşu ülke suriye'de 7 yıldır savaş var. kmin umrunda? kim savaş istemiyoruz diyor? insanların umrunda bile değil. sınırdan bahsediyorum. suriye'de çıkan yangının dumanları nereye gidecek sanıyorsunuz? türkiye'ye gelecek.

adamlar öyle bir sistem kurmuşlar ki, artık her insan bir oyuncak. elinde kredi kartı, aval aval mağaza geziyor insanlar.

sol da kalmadı. solu da öldürdüler. solcuyum diyen game of thrones'ın başından kalkmıyor.

che artık bir pazar ürünü. kendini havalı, güzel, bakımlı sanan aptalların giysilerinde sadece bir popüler kültür malzemesi. che'yi bile oyuncak yaptılar.

gerçekten üzülüyorum. doğayı katlediyoruz. şehirleri çöplük haline getiriyoruz.

her yer beton yığını. her yer avm. her avm çekilişle araba dağıtıyor. sonumuz hiç iyi değil.

adamlar kapitalizm ile gelecek nesillerin iradesine ipotek koyuyor. bir kişide çıkıp aga bu nedir demiyor.

artık her şey para.

yahudi-ingiliz ortaklığı çöpe çevirdi dünyayı. birde ortaklaşa adına abd denilen küresel bir sopa yarattılar. başını çıkarana indiriyorlar sopayı. bahane çantada hazır: kimyasal silah, insanlık hakları, v.s v.s

dostoyevski'nin dediği gibi elekle su taşımak her zeki adamın kaderinde yazılıdır. ne yapalım bizde böyle kör topal, köstebek gibi yuvarlanıyor, cılız sesimizle bazen konuşmaya bazen yazmaya çalışıyoruz ama büyük balık küçük balığı paramparça ediyor.