şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hz.muhammed*'in şöyle buyurduğu rivayet edilir:

"yetime dayak atıldığı zaman arşurrahman onun ağlamasından inler. o zaman,

allah*: "ey meleklerim! babasını toprakta kaybettiğim şu çocuğu kim ağlattı?" diye sorar. halbuki o en iyi bilendir.

melekler: "yarabbi biz bilmiyoruz" deyince,

allah* "muhakkak ben sizi şahit tutuyorum ki, onu razı edeni kıyamet gününde tarafımdan razı edeceğim" buyurur.

kaynak için (bkz: ruhul beyan)
  • babası vefat etmis olan kişidir sözlükte ve aslında o türk filmlerindeki çok dalga geçilen "amca sizi çok sevdim, size baba diyebilir miyim?" repliğini en iyi anlayan kişidir. bilir çünkü, baba şevkatini birdaha tadamayacaktır. kimse çıkarı olmadan yahut sebepsiz yere, kara gözünün sevdasına sırtını sıvazlamayacaktır. ömür boyu kimse babası gibi sarılmayacaktır ona, babası gibi çırpınmayacaktır onun için.

ıste bu yuzden tutunacak bir dal arar yetim kisisi, o sevecen amca da öyledir... uçurumun kenarındaki tutunacak bir daldır, bu yüzden safça, ölesiye sarılır ona.
  • eğer babanız ölmüşse "baba" sözcüğü söylendiğinde irkilmenize sebep olan durum.
  • babası ölmüş çocuklara denir. annesi ölmüş çocuklar içinse öksüz denir.

tanımı bir kenara bırakıp:

bu yetimlerin gözlerinde hep kendilerine has bir hüzün olur. o çocukların gariplikleri sözle anlatılmaz. ben hiç yetim olmadım. bu saatten sonra da babam vefat etse dahi yetim olmayacağım. tabir olarak yetim olsam da o yetim çocuklarıyla empati asla kuramayacağım. ama sadece çok derin izler taşıyorlar küçücük ruhlarında, o belli.

bugün, spora eğlenceye siyasete ayırdığımız gerek zamanı gerek parayı 1 haftasonluğuna yetimlere uzatsak akıtsak, eminim dünya yeşerir ve gök mavileşirdi.
  • tek kalma anlamina gelen "yetem" den alinmistir. babası vefat etmis kimseye; babasından ayri ve tek kaldigi icin yetim denilmistir. yetimlik; bulug cagina erme noktasinda sona erer.
  • yaşın kaç olursa olsun ne iş yaptığının ne kadar para kazandığının ailenin çocuklarının hiçbir önemi yok baban gitmişse yetim kalmışsındır bundan sonra hep bir tarafın eksik değildir bi tarafın yok olmuştur artık
  • büyüdüğüm yerde birisinin çok istediği bir şey olursa "öksüz yetim çocuk sevindireceğim" diye bir adak vardır.. hakkı vardır yetim olmayanın senin üzerinde.

ben bence çok bu kategoriye girmiyorum yaş-konum dolayısı ile. ama bir şekilde hala evlenmediğim için ve annemle babam artık olmadığı için komşularımız beni bu kategoriye sokuyor. ve böyle ne zaman eskiden ailemin, şimdi de ablam, kardeşim ve ailelerinin yaşadığı eve gitsem, benim orada olduğumu bilen-duyan-sezen komşulardan yemek, ekmek falan gelir, ama böyle yağar resmen, ben canımdan bezerim, ayıplarlar falan.. bayramda seyranda gittiğimde falan ay dur ekmek almayalım, askk burda, kalıyor-bozuluyor sonra falan diyor evdekiler, o derece.. mahçup edecek, utandıracak, yok artık diye isyan ettirecek, ya yeter diye çemkirtecek derecede bir gelenek bu..

az önce bir şeyi o kadar çok istedim ki, ama o kadar çok ki, böyle içimden kendiliğinden bu geçti, bu işim olsun da öksüz yetim sevindireyim diye.. ama bu öyle über süper hayırsever, inançlı bir insan olmamdan falan değil, bizim orada yetişmekten bu..
    bir musibet duyunca " ay evlerden ırak" demek, tahtaya vurmak, kiş kiş diye kovmaa hareketi yapmak gibi; allah korusun parantezi gibi içten açılan, kısırı biber salçasıyla yapmak gibi hatta.. refleksleşmiş bişey bu.. ve hani adağın gerçekleştirilmemesi de borç ödememek gibi ayıplanır bişeydir.. o adağı yerine getirmezsen iki yakan bir araya gelmez (gelmesin zaten dersin adarken) gibi..

bizim oraya dair en sevdiğim geleneklerden zaten ve ayrıca en sevdiğim aile terbiyem de..
    yetim, ben öyle gece aç yatmayacağım ya yarın-bugün, üzerimde hakkı olandır.
  • 35 yaşında, koskoca bir insan yetim kalırmıymış?! kalırmış!

e bunun bir karşılık vereni olur elbet. yaradan bilir.
  • metafiziksel metinlere göre birçok insanın öte dünyada tanışıp "merhaba" demek zorunda kalacağı "bu dünyada" babasız kalmış çocuklardır...
  • doğu türkistan'lı dütar sanatçısı envar hakim'in söylediği yetimleri anlatan duygu yüklü bir nahşa. sanki uygur türklerinin, doğu türkistan'ın halini anlatır; dinleyeni hüzünlendirir.

http://www.youtube.com/watch?v=rxhoczuru5y

sözleri:

gherib men ahuzar çıkip, hüşmadar anamdın ayrıldım.

biçare men zar zar yaş döküp, ghem güzar atımdan ayrıldım.

ata disem atam yok, ana disem anam yok.

hemmidin bu dünyada yetimlarning derdesu yok.

hayatlighida ularning bilmeptimen kadrini.

kim bağrığa basıdu men biçare gheribni?

tavladiğa esilip, jığlab ketdim sargınıp.

hoşhallığım yok boldi, şadlık matemge aylinıp.

uygur türkçesi: dda

düzenleme: imlâ