*

şükela:  tümü | bugün
  • aslı yetim aylığı almak için boşanmak zorunda kalmak olan mecburiyet. insanları bunu düşünecek duruma getirenlerin utanması gerekir, bunu düşünen ailenin değil.
  • anneee
    babaaaa
    boşanın
  • alçaklıktır. savunulası ve masumane bir tarafı yoktur. gerçekten ihtiyacı olan insan açlıktan ölmeyi göze alır bunu yapmamak için. bi de bunu yapıp, yoksul ve dul annesinin kocasından kalan maaşının 1/3'ine çökmek double karaktersizliktir. etrafınızda böylesi bir durumdan şüphelenirseniz en yakın kolluk kuvvetine bildirin durumu, bassınlar evi.
  • sigortasız çalışmak isterler.
    işe almak için ilgili siteye ilan verdim. sekreter pozisyonu için. gelen adayların çoğu sigortasız çalışmak istiyorum, dedi. çocuğu filan da var. eşimden ayrıldım, barıştık ama henüz nikah yenilemedik; tarzında beni aptal yerine koyan şeyler söylediler... nedenini sordum; babamdan maaşım kesilsin istemiyorum diye kendini savundu.
    işe alındı mı? tabi ki hayır !
    bu ülke ne zaman adam olacak?
  • savunulacak hiçbir yanı yoktur dedim, niye böyle bir cümle kurdum? ezbere konuşmayın lütfen ve sapla samanı karıştırmayın bir kere. ahlaksızlık ve şark kurnazlığı o kadar sıradanlaştırılmış ki artık her yanlış harekete karşı masumane yaklaşıyoruz, tamam jakoben bir tutum içerisine girelim de demiyorum. yapılan oldukça yanlıştır, ahlaksızlıktır. ve üzerine basa basa tekrar söylüyorum bu hareketi fakirlikten kurtuluş için her türlü ahlaksızlık mübahtır diye savunuyorsanız sosyolojik deformasyona uğramışsınız demektir. kaldı ki bu ahlaksızlığa bulaşan insanlar fakirdir diye bir genelleme de yanlış olur. kayıtdışı geliri, zaten birlikte yaşadığı kocası vs. vardır belki? belki o bahsedilen pırlantaları o da alıyordur? biraz dinamik düşünün lütfen. insanlar utanmadan bir ahlaksızlık ve karaktersizlik örneği sergiliyor birileri de utanmadan olayı aklamaya çalışıyor. o savunduğunuz şeyler robin hood'da olur ancak, biraz şuurlu olun. ihtiyacı olan herkes; dolandırıcılığa, hırsızlığa, gaspçılığa başlasın o zaman bakalım bu kadar pembe yalanlarla kendinizi kandırabilecek misiniz, üzgünüm ama çok iyi niyetlisiniz. ihtiyaç meselesine gelirsek seks de bir ihtiyaç, ihtiyaç duyan herkes önüne gelene tecavüz etsin sonra da onu savunun bu zihniyetle bakalım, "ama ihtiyacı varmış yeaaa, azıcık kerkinmiş canım ne var bunda. hep yokluktan. onu tecavüze yönlendiren sistem utansın" hadi bu cümleyi de kurun bari. böyle aptalca bahaneler üretmeyin. yetim maaşı alabilmek için anlaşmalı boşanma yapmak; ahlaksızlıktır, yozlaşmışlıktır bunu saçma argümanlarla savunmayın. bunu "ihtiyacı varmış ama yaa" diye savunmak, dolaylı olarak; hırsızlığı, gaspı ve tecavüzü de savunmaktır. özür dilerim ama çok iyi niyetli yaklaşınca hitler'i bile sempatik bulursunuz, "öldürmüş ama hep ihtiyaçtan, bi sor bakalım niye öldürmüş? senin tuzun kuru tabi, sen hiç bi yahudiyle aynı yerde yaşasın mı? nasıl kokuyo onlar bi bilsen? peeeh, nazileri katliam yapmaya zorlayan sistem utansın". ya işte hayat böyle, bi anlık dalgınlıkla neyi ve kimi akladığını hiç farketmiyorsun, sonra da senin iyi niyetini suistimal ettiklerinde mağdur oluyorsun.

sonuç olarak; bu haltı yiyen insanlar mutlaka cezalandırılmalı ve kamu hizmeti cezalarına çarptırılmalıdır.
  • yıllar önce duymuştum. liseye gidiyordum ve tanıdığımız birisinin yaptığına kulak misafiri olmuştum. bir insan devletten hakkı olmayan bir parayı nasıl alır ki. maalesef bu çok yaygın ve denetim çok az. anlatırken bile utanıyor insan.
  • tersi ; yetim aylığını kaybetmemek için evlenmemektir.. birlikte yaşayıp hayvan gibi geliri olup evlilik akdi yapmayanları tanıdım. hatun kişi o aylıktan vazgeçmedi. bu dediğim 90'lı yılların başındaydı ve sanmıyorum ki fikrini değiştirmiş olsun. muhtemelen her 1 mayıs'ta gündoğdu meydanında kendisi boy gösterir.
  • sgk'nın verilerine göre 2015 yılında türkiye'de tam 19. 277 çiftin çocuklarına bağlanan yetim aylığı, hileli boşandığı tespit edildiği için kesilmiş. 19.277 çift dostum! 19.277x2=38. 554 orospu çocuğu, kanı bozuk, hırsız. vergi kaçırmaktan, kaçak elektrik kullanmaktan farklı bir durum değil.