şükela:  tümü | bugün
 • yetişkin olma durumu. kurutulmuş pınarlarında, koşullu sevinç avcılığı yapmaktan yorulanlara* ve bu yüzden yetişkin olmaktan vazgeçenlere* rastlamıştım*. bu ‘aşk cimrisi, aşk kabızı insanlarla bir arada yaşamaktan kaçış’ gibi de nitelendirilebilir*. (bkz: yaşlılık), (bkz: gençlik), (bkz: çocukluk), (bkz: bebeklik).
 • giderek daha az şeye şaşırılabilen dönemdir. hayat sürpriz olmaktan çıkmaya başlar ve geriye kalan çoğunlukla can sıkıntısıdır. nihilizme kayabilir insan kolayca ama asla kabul etmez bunu, onun yerine sorumluluklarına sarılır yılana sarılır gibi ve çoğu kez ölçüyü tutturamaz. gençler tarafından anlayışsızlıkla suçlanır öyle zamanlarda oysa o yalnızca ineceği durağa ne kadar yaklaştığını hissetmeye başlamış, bundan deli gibi korkan kişidir artık. anılarıyla doldurmaya başlar günlerini, derken yapamadıklarına gelir sıra ve anılarıyla karşılaştırdığında yapamadıklarının ne kadar da çok olduğunu fark eder.

  denemek için vakti var mıdır, bilemez. vakti olsa da öyle şeyleri es geçmiştir ki artık bunları yapmayı da kendine yakıştıramaz, geç kalmıştır, tren kalkmıştır çoktan. tekrar anılarına sarılır ama onlar da sıkmaya başlar zamanla ve unutur gönüllü olarak. geçmişte kalanı geçmişe bırakmak ister. peki ya geriye kalan? biraz can sıkıntısı, biraz bel ağrısı, yüzüne yakıştırmaya çalıştığı oysa kalbinin asla kabul etmediği olgunluk...

  (bkz: bilelim öğrenelim)
  (bkz: çok bilen çok yanılır)
  (bkz: empati bir sanattır)
 • dünyanın en büyük dayağı.
 • çok yanlış bir şekide gençlikten sonra geldiği sanılan, ama aslında gençlikle el ele giden bir süreç. gençlik atlanarak yetişkin de olunamıyor.
 • asagi yukari 22-45 yaslar arasindaki donemdir.
 • bazı insanların "çapını büyütmek adına daha büyük ahlaksızlıklar yapabilmek için daha büyük bir cürete sahip olmak" şeklinde anlamlandırdığı kavramdır. bilmiyorlar ki bu çocukluğun ta kendisidir.
 • ya ne bileyim bi olmadı sanki bu şey bende. tutmadı gibi maya. vallahi çocuk kalmak edebiyatı yapmıyorum, değişik bir muamma içindeyim.

  hani, etrafıma bakıyorum gerçekten de yetişkin gibi davrananlar, giyinenler, konuşanlar. "büyük"ler gibi olanlar yani.

  e bi de kendime bakıyorum. yani niye olmadı diyorum sonra. aynı yaştayım ben halbuki. bu insanlar gibi giyinmem, konuşmam gerekiyordu. sonuçta bi mesleğim falan da var artık para falan kazanıcam. boru değil yani. kravat takıcam, günlük traşımı olucam.

  ama niye olmadı be aga? niye büyük gibi hissedemiyorum hala?
 • geçilmesi sancılı olan bir dönem. ergenlikten çıkıp buna geçiş, ergenliğin kendisinden daha sancılı ve saçma sapandır. hayır ben yetişkin kategorisinde olmak istemiyorum diye isyan edersin bilinçdışında sürekli. sonra bir şekilde, geçmiş bulunursun. geçtiğinde durur ve dersin ki isyan etmekte haklıymışım. çünkü heyecan biter. heves biter. umut biter. bu, bundan sonrası böyle.
 • hayatın zorluklarıyla başa çıkabilmek için tüm dünya tarafından kullanılan en popüler zırh.