şükela:  tümü | bugün
  • efendim itü'nün başlatmış olduğu sınavdır. itü'lü öğrenciler üniversiteleri bittiği anda, mit, harvard, princeton gibi mühendislik konusunda dünya'da ilk 5 de yer alan üniversitelerin de yaptığı bu sınava gireceklermiş. sınavı başarıyla geçen öğrenciler endüstride 4 sene çalıştıktan sonra yurt dışında imza yetkili ve eşdeğerlikli olarak çalışabileceklermiş ve aynı zamanda yetkin mühendis sayılacaklarmış. itü'yü araştırmaya gelen ncees görevlileri üniversitenin alt yapısını yeterli görmüşler. nihai karar ağustos ayında açıklanacakmış. itü'nün ardından diğer üniversitelerin de bu uygulamaya geçmesi planlanıyormuş.

sonuç olarak sevgili mühendisler ve mühendis adayları; doktorların girdiği tus gibi bir sınavla karşı karşıya kalabiliriz birkaç yıl içinde.

buyrun bu da haberin linki :

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/18161519.asp
  • çok zamandır tartışılan bir konudur aslında ülkemizde, öyle mit lere harvardlara gitmeden:
    (bkz: yetkin mühendislik)
  • "itü matematik mühendisi, işletme mühendisi gibi uydurduğu mühendislik bölümlerini türkiye'de denklemekte zorlanırken yurt dışında nasıl denkleyecek?" sorusunu sorduran bir garip teşebbüs.
  • yerinde bir etkinliktir. zira ki çeşitli mühendislik dallarından mezun olan çoğu insanın o işi yapabilecek kapasiteye sahip olduğuna inanmamaktayım. bunun kanıtını her derse girişimde görmekteyim.
  • "şimdiye kadar mezun ettiğimiz milyonlarca mühendis aslında mühendis olmayabilir" demenin kibarcası, deli saçması sınav. ülke mühendisliği ezbere dayalı sınavlar yüzünden yüz yıldır iki adım ileri gidememiş, yenilikçilikten, araştırmadan haberi olmayan, askerden kaçmak için akademik kariyer yapan milyon tane adam varken, tam bir zannedersem tek eksiğimiz yarraktı durumu.
  • ilki nisan 2012 de yapılacak ve 8 saat sürecek bir sınav. 120 soru ilk 2 senede görülen genel mühendislik konuları, 60 soru emmeli gömmeli ne okuyosan onun soruları şeklinde olacak. genel mühendislik dediğim de baya konuları falan yazmış adamlar bütün derslerin final sınavlarını birleştirip bir kerede soracak gibi gözüküyorlar. şimdilik sadece itü öğrencileri giriyo ama allah tez zamanda diğerlerinin de başına versin, amin.
  • bugün, p.e.* can karayel, tarafından verilen bir seminerde, hakkında daha fazla bilgi edinebildiğim sınavdır.

öncelikle şunu belirteyim, itü'nün dolaylı yoldan, bugüne kadar yetiştirdiğimiz binlerce mühendis, mühendis olmayabilir, demediği sınavdır. okul, abet akreditasyonu almadan önce itü mezunu olan her mühendis abimiz ve ablamız bu sınava girebilmektedir.

türkiye içinde bazı şirketler bu olaya kıymet vermektedir. verilmelidir de. benim devletim, mezun olduktan sonra imzama güveniyor ama, elin adamı kendi öğrencisine güvenmiyor. güvenmemelidir de. imza yetkisi, 4 senelik ağır teorik eğitimden sonra (itü için konuşuyorum) elde edilebilecek bir şey olmamalıdır.

üniversite de birşeyler ezberimize girmeyecekse nasıl mühendisim der insan kendisine? anında çözülmesi gereken bir sorunda, dur kitaba bakayım, mühendislik yeteneklerimle çözerim, diyen insan mı "iyi" mühendistir?

kim neyi ne kadar biliyor, kimin yorumlama kabiliyeti ne kadardır, eldeki veriler ve bilgilerle problemlere kim çözüm getirilebilir, bunu ölçen bir sınav olmadığı vakit, kimin hangi yetkinlikte olduğunu nasıl bilebiliriz?

doktorlar da tus'a giriyor, neden? bireyin sağlığı önemli, öğrenememiş adama emanet edemezsin, ciddi sağlık mevzularını. peki o büyük yapılar, o acayip makinalar vb. içinde gerçekten ciddi mühendislik ihtiva eden yapılar, çökünce ağlamıyor musun, bu nasıl mühendislik diye?

ha bu profesyonel mühendis dediğimiz, yetkin mühendislik sınavı'nın ikinci aşamasını geçmiş adamlar da, öyle laylaylom yaşamıyor, kaldırımın eğimi %2 olması gerekirken, %3 olup da, biri düşüp kıçını kırdığında çok ciddi yaptırımlar geliyor. peki van'daki yıkılan binaların, yapı denetim mühendislerinin kaçının diplomasını elinden aldılar?

kaldı ki bu adamlar, bu ünvanı elinde tutmak için, hep yeni ve taze bir beyine sahip olabilmek için, seminerlere ve eğitimlere katılmak belirli bir kredi toplamak zorunda. bir nevi serbest inşaat mühendisi lisansı gibi. gerçi di mi, mühendis olmuş adam, koy göte.

sınavın içeriği ve yöntemi ise şöyle:

iki aşamalı sınavın ilk kısmının ilk oturumu* temel mühendislik dersleri ile alakalı, ikinci oturumda, bölümle ilgili sorular soruluyor. ikinci aşamada ise - ki bu sınava, ilk sınavı verdikten sonra, 4 yıl çalışma ile girilebiliyor- uzmanlaşmak istediğiniz alan ile ilgili olarak giriliyor.

soruların biri, basit bir hidrolik sorusu idi, benim girdiğim sınavda, dedi sn. karayel. cevabı 2 olan bu sorunun, şıkları ise, a: 2 b: 2.0 c: 2.00 diye gitmekteymiş.

burda hidrolik konularına hakim olmakla birlikte, hidroliğin, yaklaşık değerlerin kullanıldığı bir bilim olduğunu bilmek ve, cevabın 2 olduğuna kanaat getirmek de önemli dedi.

kendisine, beni ve birçok arkadaşı konu hakkında aydınlattı sağolsun. ben de azıcık bilgimle karşı çıkıyordum ama, yok arkadaş, binlerce mühendis mezun oluyor her sene, ve bunların hepsi de mühendis değil. sapla samanın ayrılması gerek.
  • kimi düdüklerin orda burda hakkında karalama yaptığına bakmayın.

çok basit bir açıklaması var: "madem okulunuzu hakkınızla bitirdiniz, her şeyi öğrendiniz e eşek değilseniz bir sınavı da geçersiniz." bildiğin düz konsept sınav lan, yemin ediyorum tutuşanın atıp tutanın bini bir para. kimseye zorla değil ya, girme kardeşim. vırvırvır kaç ülkede olan sistemi tatlı su demokratları yorum üstüne yoruma boğuyor. ulan her okulda okuyan aynı mı yetişiyor? bak bakıyım yanındaki adama.
  • itü rektörü prof dr. muhammed şahin sınavın tanıtımında mit ve princeton'ı marka gibi gazlayıp itü de şöyledir, böyledir diye reklamı yaparken bu sınavla ilgili şöyle demiş:

"türkiye deprem kuşağında olan bir ülke olmasına rağmen itü'den çıkan bir inşaat mühendisi ile anadolu'da iki hocası olmayan üniversiteyi bitiren mühendis aynı imza yetkisine sahip..... öğrencilerimizin, mit mezunu mühendislerle yetkinlik sınavındaki başarılarını karşılaştırma şansımız olacak...." hocamızın diğer mühendisler ile ilgili üslübuna bakılırsa kendisi sınavın etik bölümünden hiç birşey anlamamış. itü ingilizce eğitim vermiyor ondan herhalde.

bahsi geçen anadolu'da iki hocası olmayan üniversiteden mezun, yüksek yapmamış bir mühendis olarak kendisine bir benchmark göstermek isterim. mesela ben bu sınavı ilk alışımda, üstelik iki saat önce bitirip verdim. bakalım sınava giren itü'lüler ne kadar önce bitirecekler, anlatırlarsa dinler başarılarını anadolu üniversitesi mezunları ile karşılaştırırız.

bu arada sorular nasıl aynı olacak diye kendime sormadan edemedim. malum ncees bu sınavı aashto, ibc, asce 7, aci 318-082, tms 402/602-08, aci 530/530.1-08, asce/sei 5/6-08, aisc 13th edition, nds4, pci standartları ile hazırlıyor ve sınav bu kitapçıklar açık olarak oluyor.
  • fe (fundamentals of engineering) sınavı içim katılım ücreti 250$ , pe (principles and practice engineering ) sınavı katılım ücreti 350$ olan sınavdır.

ayrıca sınav ve lisans ile ilgili şu bilgiler mevcut;

profesyonel yetkin mühendislik lisansını (pe lisansını) alabilmek için 4 aşama gerekir:

1) abet akreditasyonu almış bir üniversiteden mezun olmak
    2) fundamentals of engineering (fe) sınavını geçmiş olmak
    3) mühendislik alanında en az 4 yıl iş tecrübesi olması
    4) derece aldığı mühendislik alanında profesyonel mühendislik (pe) yetkinlik sınavını başarıyla geçmiş olmak