şükela:  tümü | bugün
 • 1 şubat 1884 tambov vilayeti'nin lebedyan ilçesinde bir rahibin oğlu olarak doğdu. 1902'de takdirname ile bitirdiği voronej lisesi'nin ardından 1908 yılında petersburg (leningrad) gemi mühendisliği enstitüsü'nden mezun oldu. öğrencilik yıllarında, birinci rus devrimi zamanlarında devrim hareketlerinde yer aldı. 1906 - 1911 yılları arasında kanun kaçağı olarak yaşadı. potemkin isyanı olduğu sıralarda odessa’da bulundu.
  ilk hikayesi “yalnız” 1908 yılında eğitim dergisinde yayınlandı. ilk büyük edebi başarısını 1911 yılında yayınlanan “uyezdnoye” (gezisel, gezi hikâyeleri) ile kazandı. 1914 yılında yayınlanan savaş karşıtı hikâyesi “na kuliçkah” (çok uzaklarda) nedeniyle kovuşturmaya uğradı, tutuklandı ve yargılandı, eserin basıldığı derginin ilgili sayısı toplatıldı. bu iki eser de dönemdaşı ünlü rus yazar maksim gorki’den de iltifatlar almıştır.
  1916-1917 yıllarında ingiltere’de rus buz kırıcı gemilerinde çalışırken izlenim sahibi olduğu ingiliz hayatı hakkında “ostrovityane – adalılar” adlı eseri yayınlandı. 1917 sonbaharında rusya’ya döndü. maksim gorki tarafından davet edildiği dünya edebiyatı topluluğu’nda, ingiliz ve amerikan edebiyatından sorumlu yayın kurulu üyesi olarak görev aldı. aynı yıllarda esas mesleğinde de başarılı çalışmalarda bulundu ermak, krasin gibi buz kırıcı gemilerinin ve diğer muhtelif gemi yapım işlerinde görev aldı.
  1920’lerde “serapionlar kardeşliği” yazın topluluğunun üyesi oldu. “mağara”, “rus” ve “en önemli hakkında” bu dönem eserlerindendir. aynı yıllarda “bit” ve “atilla” piyeslerini yazdı. 1920 yılında en çok ses getiren ve batı edebiyatında ilk ütopya karşıtı roman olarak nitelendirilen biz adlı romanını yazdı. roman ilk olarak 1924 yılında ingiltere’de yayınlandı. 1929 yılı sonrasında, 1988’de “biz” kendi dilinde yayımlanana kadar zamyatin’in eserleri sovyetler birliğinde hiç yayımlanmadı. george orwell’in ünlü eseri 1984’ü yazarken “biz” den etkilendiği yorumları yapılmıştır.
  1931 yılında kendi isteği üzerine stalin tarafından verilen sovyetler birliği dışına çıkış izni ile paris’e yerleşti. ölümüne kadar bir göçmen olarak sovyet vatandaşlığından çıkmadan orada yaşadı. zamyatin ağır bir hastalık geçirerek 1937 yılında paris’te öldü. son eseri “tanrı’nın sopası” ölümünden sonra 1938 yılında yayınlanmıştır.
 • yazarın 1920'ler de yazmış olduğu romanı "biz" 26.yy'da geçen hiç kimsenin mülkiyet hakkının olmadığı, herşeyin çizelgelerle kontrol edildiği, şeffaf cam odalarda yaşayıp, isimlerin yerine numara kullanıldığı ve duygusuzluğun yüceltilerek her türlü duygudan arındırılmaya çalışıldığı distopik bir gelecek romanıdır.
  (bkz: yevgeni zamyatin)
 • biz isimli kitabı bilinen ilk distopya örneği diyebiliriz. distopik, politik kurgu türünde yazılmış yüzlerce yazara öncü olmuştur.