şükela:  tümü | bugün
  • günlük konuşmalarımızda "yiyip" diye telaffuz ettiğimiz sözcüğün yazılışıdır.

    (bkz: yiyin mi yeyin mi sorunsalı)

    ~efendim düzelteyim. bu fiil ve demek fiili, ünlü daralması kuralından faydalanan sözcükler gibi duruyor. yanlış anlamış da olabilirim. bir bilen mutlaka vardır. kelam etsin.
  • yiyip yerine kullanılması bana daha mantıklı gelen sözcük. aslında ikisi de kullanılabilir, ikisi de uygun. "yiyip geldim" deyince çok sırıtmıyor çünkü. ama başka koşullarda da yeyip denebilir, daha kulağa uygun olduğu durumlar var. ne bileyim.

    mesela şimşek yeyip gök gürültüsü sıçmak derken "yiyip" yerine "yeyip" kullanmak kulağıma daha doğru gibi geliyor. sözcüklerin söylendiği ya da okunduğu gibi yazıldığına dair söylentileri yalanlayan bir durum da bu dil bilgisi kuralları. "yeyip" yazamıyormuşuz, "yiyip" olarak standart oluşturmuşlar, nasıl okuduğuna karışmıyorlar. acayip. sözlükteki başlık bile çat diye "yiyip"li versiyonuna taşındı. ahaha. süper, interaktif...
  • yemeğe kadın muamelesi yapıyorsun. hem sık sık acıkıyor, hem harcayıp, yiyip geçiyorsun*. üçse üç, beşse beş, kaç öğün gerekirse. belirli sayısının olmayışı bile anlamlı. düşünmeye değer.