şükela:  tümü | bugün
  • metin aktaş’ın ezidi halkının başına gelen olayları genç bir kız olan yezda nın dilinden anlattığı etkileyici bir roman.
    kitabın içeriğini az çok herkes tahmin ediyor desem bence yanılmış olurum. özellikle suriye de ki iç savaşla, barbar işid terör örgütünün en çok kıyıma uğrattığını kişiler yezidi halkı olmuş. çoğumuz bu hayatları duymadık, bilmiyoruz ne yaşadılar ne oldu yazar bir nebzede olsa anlattığı için çok değerli bir eser.

--- spoiler ---

bedeni köleleştirilmiş bir insanın kurtulma şansı vardır ama ruhu köleleştirilmiş bir insanın özgür olma şansı hiç yoktur.
    --- spoiler ---

kitapta yazar dogma din bilgileriyle köleleştirilmiş olan insanlara lafı atıyor. sadece sünni işide değil aynı zamanda katı tutucu ezidileri de eleştirmesi takdir edilesi. kitabı eğer okuma şansı olursa beni daha iyi anlayacaksınız. burda ne yazsam eksik kalacak. şiddetle tavsiye ediyorum.

konular itibariyle zülfü livaneli’ nin (bkz: huzursuzluk)
    kitabıyla benzer olduğu için iki kitabı karşılaştırma hakkımız var. benim görüşüm livaneli’nin romanı bu kitap yanında çok sönük kalmıştır.

son olarak milenyum çağı dediğimiz bir çağda yaşayıp bu acıları yaşayan insanların var olduğunu ve bu acıları yaşadığını bilmek bana acı veriyor. artık acı eşiğim o kadar yükseldi ki bu da bana en büyük zarar. sadece bana değil benim gibi tüm insanlara.