• sevilmeyen kişiler için kullanılan bir söz... kafir kelimesi yerine kullanılmasında da bi sakınca görmüyorum.
  • yezidin dolu denerek bi nevi insult olarak da kullanilir.
  • (bkz: yezidi)
    (bkz: yezit)
    (bkz: yezidilik)
  • ikinci emevi halifesi.
    raviler derler ki "babasının öldüğü ve kendisinin halife olduğu haberi getirildiğinde, eline bir mızrak almış ve duvardaki kuran'a doğru savurup saplamış. sonra da 'artık senin hükmün değil benim hükmüm geçecek' demiş" ayrıca bir isyanı bastırmak için mekkeye giderken "kabenin üzerinde şarap içeceğim" dediği de rivayet edilir. hz. hüseyinin kellesi buna getirildiğinde elindeki asa ile ağzını dürtmüş. bunu gören bir sahabe de "o senin asayla dürttüğün ağzı ben allah resulünün defalarca öptüğünü gördüm" deyip postayı koymuş ve huzurundan çıkmış.
  • hz. huseyin (a.s. ) yezit halife ilan edildiginde şöyle demiştir: “artık islam’la vedalaşmak gerekir; çünkü ümmet yezit gibi bir yöneticiye duçar olmuştur ..."
    mes’udî şöyle yazıyor: yezit, ayyaş birisi idi; köpek, maymun ve avcı kuşları besliyordu; içki içiyordu ... onun zamanında, mekke ve medine’de şarkı ve zina yaygınlaşmış, halk açıkça içki içmeye başlamıştı.
  • o çirkin günden beri* islam coğrafyasında ismi birkaç istisna haricinde konulmamıştır. soyunu bilmem ama ismi kurumuştur. gerçek ebter yani soyu kesik olan yezit'tir.

kevser/3: asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir.
  • (bkz: melun yezit)
  • mekke'de hac görevi için bulunduğu sırada içki içmiş ve o sırada gördüğü hz hüseyin'e "gel sen de iç" diyerek teklifte bulunmuştur. hz hüseyin'in de "sen içkini iç, gözüm kalır diye düşünme!" dediğini ibn esir rivayet eder ki bazıları bunu, yezid ve hüseyin'in arasındaki husumetin başlangıcı sayarlar.
  • (bkz: muaviye)
  • alevillerde rastlanmayan bir isim olmasi dogalken turkiye'deki sunnilerde de rastlanmiyor olmasi sunnilerimizin guzelligindendir. buna mukabil araplarda ve berberilerde hala kullanilan bir isimdir.
    (bkz: zinedine yazid zidane)
hesabın var mı? giriş yap