şükela:  tümü | bugün
 • 'paragraf soruları çok uzundu yaa'

  tanım: sınav

  (bkz: başlık parsellemek)
 • hayırlısıyla 2 sene sonra gireceğim sınav.
  (bkz: 2000'li sözlük yazarları)
 • 2018 yılında tekrar gireceğim sınavdır.
 • an itibari ile '99 ve 2000'lilerin ağırlıklı olarak gireceği sınavdır. burada komple bir guide hazırlamak yerine özellikle vermek istediğim tavsiyeler var.

  - şu anda denemelerden kaç aldığının çok fazla bir önemi yok. ben 11. sınıfın sonunda ygs denememden 180 puan aldım. evet, bildiğin bunu aldım. okulda ygs hakkında konuştuğum bir kız bunu duyduğunda '' ben 240 alsam intihar falan ederdim '' dedi. çünkü ona 180 aldığımı söyleyemedim. halbuki utanılacak bir şey değilmiş.

  ama ben oturup ağladım mı? hayır. yazın oturdum, çalıştım. 12. sınıfın ilk denemesinde 280, gerçek sınavda ise 350 aldım. evet, belki bu sözlükteki herkes gibi itü, odtü, sabancı, koç falan kazanamadım, ama çalışmamın karşılığını aldım. kimse de beni tembellikle, şımarıklıkla suçlayamaz.

  senin şu anda benden daha fazla vaktin var. muhtemelen benden daha yüksek sonuçların da var. kendine gel! oturup çalışmana bak.

  - sınavda tuvalet problemi çeken arkadaşlarım, bunda utanılacak bir durum yok. gidip kendinize bir yetişkin bezi alın. idrar torbanızı zorlayıp bütün sınavınızı zehir edeceğinize yetişkin bezlerine yapın. ben o bezle 3 defa bağcılarda sınava girdim, yolu da yaya gittim. altınızda bez olması hiç kimsenin umurunda değil. bununla dalga geçen henüz sınavın ciddiyetini anlamamıştır.

  sınavdan önce de çay kahve falan içmeyin. hatta çok ihtiyaç duymuyorsanız su da içmeyin.

  - bu sene sınava geç gelenlerden almanız gereken dersi aldınız. sınav yerinize önceden gidin, yolları öğrenin, sınıflara bir göz atın vs vs, 50 defa anlatıldı ekşide, gidin okuyun. (bkz: 2017 ygs'yi kaçıran çocuklar)

  -erkekler! şu bilgisayarı kaldırın. topluca hem de. hayır, hafta sonları için de açmayacaksın. o bilgisayarın varlığı bile seni batırır. bu sene yok. seneye monitörle sevişirsin. bu sene idare et.

  -evde uygun çalışma ortamı bulamayanlar ilçelerindeki bir kütüphaneye veya belediyeye ait uygun olan bir mekana gidebilirler.

  - her ösym sınavında bir rezalet olur, burada şikayet edilir ama yapacak bir şey yok. beklentinizi düşük tutun.

  - size stres yapmayın derken, panikleyip sınavda sıçmayın demek istiyoruz. yeterli miktarda stres sizi dinç tutar. gevşemeyin. az stres de çok stres de zararlı. yeterli miktarda stres sizi zafere götürür.

  şimdilik bu kadar. başka aklıma gelen bir şey olursa yazarım.
 • gorunuse gore girecegim sinav olacaktir.
 • 2017 ygs'yi bilmem ama 2018 ygs taş ve sopalarla yapılacaktır.
 • öğrencilerin 160 soruya 160 dakika verildiğini unutmaması gereken sınav. burada zamanla yarışıyorsunuz, haliyle sınavı yetiştirememe ihtimalini de unutmamalısınız.

  2 sene önce ben de girdim bu sınava, sınavı karışık olarak çözüyordum. şöyle ki kendimi önce türkçe, sonra matematik, ardından fen ve en son sosyal bilimler dersini çözmeye alıştırdım. böylelikle zamanımın yetmediği durumlarda bölümüme göre en düşük katsayısı olan sosyal bilimlerden boş bırakıyordum. 3 fen sorusu 10-11 sosyal sorusuna denk olduğundan bu yolu izledim.

  uzun lafın kısası, eğer mf iseniz sosyal bilimler dersini en sona bırakmalısınız. yetiştirememe ihtimaline karşı minimum puan kaybıyla sınavı tamamlarsınız. gireceğiniz deneme sınavlarında kendinizi buna alıştırın.

  tabi bu yöntem benim için geçerli, ben matematik çözmekten zevk aldığım için sıkıcı türkçe sonrası direk matematik çözebiliyordum.
 • gireceğim sınav.
  sonucu editlerim artık :)