şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • haftasonu pendik'ten eskişehir'e gideyim dedim. gitmişken de hızlı trenle gideyim zamandan kazanayım istedim. normal trenler yıllardır kapalı olduğundan heyecan da yapmadım değil. internetten bilet al seçeneğini tıkladığımda vagonda yalnızca bir adet boş yer olduğunu ve o yerin de bayan yanı olduğunu gördüm. koltuğu tıkladığımda bana cinsiyetimi seçmem gerektiğini belirten bir uyarı aldım. seçenekler içinde ise yalnızca "bayan" opsiyonu vardı. yıllar önce olsa da eskiden böyle bir uygulama olmadığını, internetten ya da gişeden bilet aldığımda bana hangi cinsiyetin yanında boş yer olduğu bilgisinin verilmediğini, cinsiyete göre yer filtrelemesini yapılmadığını hatırladım. uygulama hakkında yanlışım varsa, yeşillendiren olursa müteşekkir olacağım.
  • şöyleki tren bileti alcaksınızdır son on beş kişilik yer olduğunu görüp sevinirsiniz ama bi bakarsınız on beş tane kadın tek tek oturmuş. ve siz o bileti alamazsınız. burda alıcıların suçu yok sistemin suçu var. bunu nasıl ayarlarlar bilmiyorum ama bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum.
  • sistemin konyalılar tarafından yapıldığını düşünüyorum
  • otobüslerde online bilet uygulamasına geçildiğinden beri var olan uygulama. eski tcdd bilet uygulamasında da bayan seçeneği opsiyoneldi. yani hanımlar isterlerse cinsiyet belirterek bilet alıyor yanına sadece başka bir hanım oturabiliyordu. bunun dışı da tamamen free format.

güncel hadisede ise biletlerin ikisi de bay kesilse sorun olmazdı. kondüktör gelip kırbaçlamıyor yani kadın erkek yan yana diye. 9 yaşındaki kız ve babası olayında gereksiz bir abartma mevcut.
  • bayan yanı isteyen bayanların biletleri numaralı olmamalı . yani bayan yanı seçebilmeli ancak oturacakları koltuğu seçememeliler . bu şekilde yanyana oturmaları sağlanabilir . numara seçemesinler buldukları bayan yanına otursunlar . böylece 15 tane tek tek oturmuş , yanına bayan oturmasını bekleyen , bayan bulunmaz !
  • bir erkek olarak nefret ettiğim, saçmasapan cinsiyetçi uygulamadır.

istediğim saatteki tren seferinde boş kalan son koltuklar kadın yanı olduğu için sistem bilet almama izin vermiyor. ben ve benim gibi pek çok erkeğin tcdd'den isteği, istediği saatte trene binip gidebilmek. rasgele kadının yanına oturalım, camdan dışarı bakma ayağıyla memelerini dikizleyelim değil.

savunma olarak kadınlar öyle rahat ediyor diyenlere: ben de herif yanı istemiyorum. var mı? öküz gibi her şeye bakan, telefonla yüksek sesle konuşan ya da ter kokan bir adamın yanına oturmak istemiyorum.

edit: burası ortadoğu diyerek bu ve benzeri uygulamaları normalleştiremezsiniz. buna hakkınız yok. birileri insanlık öğrenmemiş diye diğer insanlar mağdur edilemez. herkesin empatiye ihtiyacı var.
  • hermafrodit olduğumdan dolayı beni ırgalamayan uygulama.
  • bazı piremseslerimizin rahat rahat makyaj yapıp yayılarak uyuyabilmesi için doğru olduğu düşünülen uygulamaymış.

yarabbi... ileride böyle bir şeyle evleneceksem şimdiden sikimi daşşağımı kurut yarabbi... kurut ki bunların genlerinden daha fazla devam etmesin, en azından benim genlerimin bunda katkısı olmasın. dinimiz amin.

not: piremsesimiz yayılarak uyuyakalmış da entrysi uçmuş sanırım. hemen ekleyelim.

--- spoiler ---

doğru bulduğum uygulamadır. muhafazakar falan değilim bu arada ama makyajımı trende yapıyorum, yayılarak kitap okuyorum, aynı şekilde yayılarak uyuyorum ve erkeklerin yanında oturunca bunların hiçbirini yapamıyorum. ayrıca leş gibi kokan, bağırarak telefonda konuşan, saçma sapan kamp malzemeleriyle(!) koltuğu işgal eden erkekleri saymak bile istemiyorum. son yolculuğumda malın biri bayan yanı almış nasıl almışsa artık. rahatsız olup olmayacağımı sormadan gelip lönk diye oturdu yanıma. o kadar sinir oldum ki. her yeri de kapladı koca totosuyla. utanmasa beni atacak koltuktan. bundan sonra böyle bir şeyle karşılaşırsam görevliyi çağırıp şikayet edeceğim. nasıl ki biz bayan yanı yoksa bilet almıyorsak siz de erkek yanı yoksa bilet almayacaksınız. nokta. o kadar saatlik yolu süklüm püklüm gitmek istemiyoruz zira.

--- spoiler ---
  • bir ortadogu ülkesinde haremlik selamlik uygulamasina nispeten olumlu bir uygulamadir. birde bu acidan bakmak gerek.
  • bence trenlere damsız alınmamalı, ve bayanlara bir yerli içki bedava verilmeli.